Dijital pazarlama

Sosyal Medyada Video Pazarlama: Rehberi

Sosyal medya, küçük işletmelerin göz ardı etmemesi gereken ucuz ve güçlü bir araçtır. Sosyal kanallar, müşteri hizmetlerinden pazarlamaya kadar her şey için kullanılabilir.

Sosyal medya kullanıcıları videoyu sevdiği için, sosyal medya video pazarlaması erişilebilir, uygun maliyetlidir ve her küçük işletme için akıllı bir harekettir. Ayrıca markanızın tüketici bilincini artırmanın ve müşterileri meşgul etmenin en kolay yollarından biridir.

Sosyal medya video pazarlamasıyla nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, markanızı video ile güçlendirmek için kullanabileceğiniz en iyi sosyal medya kanallarının bir özetidir.

YouTube, bir video paylaşım platformudur ve diğer sosyal medya ağlarının aksine, yalnızca videoları barındırır. 1 milyardan fazla kullanıcıyla, işletmenizi pazarlamak için harika bir yer. Hubspot’un Gelen Pazarlama Durumu’na göre , tüm pazarlamacıların yaklaşık yüzde 48’i, YouTube’u 2018’de pazarlama stratejilerine eklemeyi planlıyor.

Bir YouTube hesabına kaydolmak basittir ve bir Google hesabına giriş yaparak yapılabilir. Kayıt olduktan sonra kanalınızı kanal resmi, başlık ve profil resmi ile özelleştirebilirsiniz.

Kanalınız hazır olduğunda, videoları yüklemeye ve diğer kullanıcılarla etkileşime geçmeye başlayabilirsiniz.

 • Tutarlı olun: Abonelerinizin yeni bir video ne zaman beklendiğini bilmesi için bir programa bağlı kalın.
 • Harekete geçirici mesajlar ekleyin: İzleyicilere doğrudan izledikleri videoyu beğenmelerini söyleyin, bir yorum bırakın veya kanalınıza abone olun.
 • Etkileşim: Sosyal medyanın ilk kuralı sosyal olmaktır. Yorumları yanıtlamak için geri bildirime yanıt verin ve görüntüleyenlere teşekkür edin.
 • Paylaş: YouTube videolarınızı diğer sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Ayrıca, YouTube videolarınızı web sitenizdeki yayınlara da yerleştirebilirsiniz.
 • Yayında olun: YouTube’un kendi canlı akış özelliği var, ancak hesabınızın canlı akış gerçekleştirmek için doğrulanması gerekiyor.

2 milyardan fazla aktif kullanıcıyla, video pazarlama kampanyanızı Facebook’a götürmek hiç de akıllıca olmaz. Başlamak için, işletmeniz için hızlı ve kolay bir sayfa oluşturmanız gerekir.

Sayfalar, müşterilerinizin bilmesi gereken bilgiler, adresiniz, çalışma saatleriniz, yorumlarınız ve yaklaşan etkinlikler gibi, işletmenizi temsil etmek için tamamen özelleştirilebilir. Sayfanızı “beğenen” kullanıcılar yayınlarınızı görecek ve bu yayınlar haber akışlarında otomatik olarak görünecektir.

İpuçları . 

 • Pasif videolar oluşturma: 2018’in başlarında,  Facebook bağlantılarını ve anlaşmaları önceliklendirmek için algoritmasını değiştirdi . Öncelik verilecekse, videolarınız katılımı teşvik etmelidir.
 • Etkileşimli olun: Görüntüleyenlerin izlediği yorum ve soruları izleyin ve onlara hızlı ve profesyonel bir şekilde yanıt verin. 
 • Bir kişi olabilir: İnsanlar sosyal medyayı severler, çünkü çoğu zaman favori filmlerine bir perde arkası görüntüsü verir. Kitleniz sizi satış sonrası mesajlarla rahatsız etmenizi istemedi.
 • Tepkileri izleyin: Facebook, videolarınızı kimin beğendiğini ve paylaştığını görmek için size araçlar sunar. Hangi videoların en olumlu tepkiyi aldığını görmek için takip etmek, bir sonraki güncellemelerinizi planlamanıza yardımcı olur.
 • Yayını yayınla: Facebook, Facebook Live adlı bir özelliği kullanarak canlı video yayınlamanızı sağlar . Katılımı artırmak ve müşterilere ve müşterilere işinize samimi bir bakış atmak için harika bir yoldur. Bu özellik sayesinde, takipçilerinizle gerçek zamanlı konuşmalar yapabilirsiniz.

Twitter’ın büyük, çeşitli bir kullanıcı tabanı var ve düzenli kullanıcıları platform ile son derece meşgul. Twitter kısa, metin tabanlı mesajlarla ilgili değil. Ağ, kullanıcıların videolarını doğrudan tweet’lerine yerleştirmelerine de olanak tanır. Bu, hesabınızı takip eden kişilerin özet akışında açılır. Videolar 2 dakika ve 20 saniye uzunluğunda olabilir – görüntüleyenleri kısa bir kliple çekmek için yeterli zaman. 

 • Özlü olun: Twitter her zaman kısa olmak üzere olmuştur. Kullanıcılar beslemelerini genellikle birkaç saniyeliğine aralıklı olarak görüntüleyerek kısa, kolayca sindirilebilen kliplere yapışırlar.
 • Etkileşimde bulunun: Twitter’ın cazibesinin bir parçası, kullanıcılara önem verdikleri markalarla doğrudan iletişim kurmalarına olanak tanıyan bir özelliktir. Kullanıcılar videolarınızı yorumladıktan veya paylaştığında, bir yanıtla onları ödüllendirin.
 • Zamanında: İnsanlar şu anda neler olduğunu öğrenmek için Twitter’a gider. Özel fırsatların ve devam eden satışların reklamını yapmak için videolarınızı kullanın. İzleyicilerinize şimdi neler olduğunu bildirin.
 • Canlı yayın yap: Periscope ile Twitter’da yaşayabilirsiniz. Canlı yayında katılımı artırabilir, ayrıca takipçilerle anında etkileşim kurmanıza olanak tanır.

Facebook veya Twitter’dan farklı olarak Instagram, yalnızca fotoğraf ve video paylaşımına adanmış bir sosyal ağdır. Bu nedenle, sadece görsel işlerin – örneğin yiyecek ya da moda gibi – başarılı olduğu bir ağ gibi görünebilir. Ancak biraz yaratıcılık ile platformun hemen hemen her marka için çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram kullanımı basittir. Bir hesap oluşturduktan sonra resim, fotoğraf ve video yükleyebilirsiniz. Sayfanızı takip eden kullanıcılar, bu güncellemeleri yayında gösterebilecekleri, beğenebilecekleri veya yorum yapabileceği yerlerdir.

 • Instagram Hikayeleri Kullan: Snapchat hikayeleri gibi, Instagram Hikayeleri 24 saat sonra kaybolan resimler ve videolar. Bu özellik, herhangi bir işletme sahibinin anketler, GIF’ler, çıkartmalar ve temel metin gibi araçlarla yaratıcı olmasını sağlar.
 • IGTV’yi Deneyin: Haziran 2018’de Instagram , Instagram uygulamasında bağımsız bir uygulama ve bölüm olan IGTV’yi yayınladı. Kullanıcıların bir saat kadar uzunluktaki dikey videolar oluşturmasını sağlar.

Dijital pazarlama e-öğrenme platformu Unicorn IQ’nun kurucu ortağı olan Maxwell Fin’e göre, IGTV, işinizi pazarlamak için pek çok açıdan kullanılabiliyor, örneğin etkileyicilerin derinlemesine ürün incelemesi yapması, yeni ürünleri ve demo özelliklerini ortaya koyması, web semineri eğitim görüşmeleri ve uzun SSS oturumları.

 • İlgi çekici olun: Instagram Hikayeler, gerçek zamanlı olarak müşterilerle etkileşim kurmak için mükemmel bir yerdir. Onlara anket yoluyla sorular sorun veya onların sorularını cevaplayın.
 • Göster: Yeni ürün veya hizmetlerin resimlerini Instagram Hikayeleri’nde veya normal bir yayında paylaşın.
 • Gönderi fırsatları: Kupon kodları ve özel fırsatların nasıl kullanılacağı ile ilgili diğer bilgileri paylaşın. Bunu yapmak, tüketicileri kaçırmamak için hesabınızı yakından takip etmeye teşvik eder.
 • Sahnelerin arkasına geçin: İlgi çekmenin iyi bir yolu, insanlara ürünün nasıl yapıldığını göstermek veya belki de ofisinize bir bakış atmaktır.

Snapchat, küçük işletmeler için uygun bir platformdur. Uygulama, kısa video kliplerin yanı sıra resimler yüklemenize de olanak tanır ve içerik doğrudan hesabınızı takip eden herkese gönderilir.

Snapchat’in ticari marka özelliği, kullanıcıların her bir videoyu genellikle feed’lerinden kaybolmadan önce yalnızca bir kez görüntüleyebilmeleridir, ancak bu kısıtlama sadece doğrudan bireylere gönderilen videolar için geçerlidir. Hesabınızın hikayesine yüklenen içerik, takipçileriniz tarafından 24 saat boyunca sınırsız sayıda görüntülenebilir. 

Snapchat mesajlarının geçici niteliği – uygulamanın kullanıcı tabanının bu listedeki diğer kullanıcılardan daha az çarpık olduğu gerçeğinin yanı sıra – küçük işletmelerin çoğunun kaynaklarını başka bir yere yatırmaktan daha iyi olacağı anlamına geliyor. Ancak gençlere hitap eden işletmeler, bir şans vermek için akıllıca olacaktır.

 • Gündelik olsun: Diğer platformlar yüksek oranda küratörlüğü teşvik ederken, Snapchat mesajları basit ve gündelik olabilir. Bir yazı mükemmel değilse, korkmayın – yine de ortadan kalkacaktır.
 • Eğlenceli hale getirin: Çalışanlarınız veya müşterilerinizle eğlenen müşterilerin klipleri, Snapchat kullanıcılarının ilgisini çekecek ve daha fazla içerik için geri dönecek.
 • Sahnelerin arkasına geçin: Snapchat, izleyicileri işinizin perde arkasına yerleştirmek için mükemmel bir platformdur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu