Dijital pazarlama

Instagram ile İşinizi Nasıl Artırırsınız

Instagram işinizi pazarlamak için etkili ve ucuz bir araç olabilir. Ancak, yayınları sıralayan ve paylaşan algoritma değiştiğinde, içeriğinizi görüp görmediğini merak edebilirsiniz.

Girişimci Melissa Camilleri, algoritma değişiklikleri yüzünden korkutmuyor ve diğer işletme sahiplerinin de olması gerektiğini düşünmüyor.

Kuyumculuk ve hediye şirketi Compliment Inc.’in kurucusu olan Camilleri, müşterileriyle bağlantı kurmak ve bir marka oluşturmak için Instagram’ı kullanarak işini büyütmüştür. Mağazanın Instagram hesabının 34.000’inüzerinde takipçisi var ve Compliment Inc., yıllık bir burs fonu, mentorluk fırsatları, bir podcast ve Camilleri’nin diğer küçük işletme sahiplerine Instagram’ı nasıl kullanacaklarını öğrettiği bir çevrimiçi kursu içerecek şekilde büyüdü.

Camilleri, platformun yapısının ve algoritmasının birkaç yinelemesinden kurtulmak için yeterince uzun zamandır kullanıyor. Algoritmanın ne yönde değiştiğine bakmaksızın, müşterileriyle başarılı bir şekilde bağlantı kurmak için Instagram’ı kullanmak için dokuz strateji önerir.

İşletmenizi tanıtmak için Instagram kullanıyorsanız, gönderdiğiniz her şey markanızı temsil etmelidir.

Camilleri, Instagram’la ilgili ilk günlerinde yaptığı açıklamada, “Mızrağım ya da ilham verici olan, marka sesimle uyumlu olan yayınlarımın en fazla etkileşime sahip olduğunu farkettim.” Dedi. Bu modeli anladıktan sonra, işini aynı şekilde temsil eden gelecekteki içeriği planlayabildi.

Markalara dayalı içeriğe bağlı kalmak, müşterilerin işletmenizle ilgili bilgi sahibi olmalarını ve hissetmelerini sağlar. Gönderdiğiniz görseller ve yazdığınız altyazılar işinizin tonunu, değerlerini ve misyonunu yansıtmalıdır.

İşletmelerin Instagram üzerinde yaptıkları en büyük hatalardan biri, yayından kaldırılıyor. Tuhaf bir çalışma ve katılım olmadan, Camilleri uyardı, Instagram üzerinde çok çekişme görmeyeceksiniz.

Tutarsızlık, müşterilerin gönderilerinizle etkileşim kurmayı bırakacağı anlamına gelir. Bu olduğunda, Instagram algoritmasının hesabınızın takipçilerinin feed’lerinde görünme olasılığı daha düşüktür veya müşterileriniz sizi takip etmeyi bırakabilir.

Camilleri, “İyi bir iş Instagram hesabı, diğerlerinin dikkatini ve niyeti ile öne çıkıyor.” Dedi.

Başarılı kullanıcılar “Instagram, potansiyel yeni müşterilere ulaşmada bir öncelik yapar” diye ekledi. “Göndermek ve yorumlamak için her günü gösteriyorlar.” 

Diğer Instagram kullanıcıları ile etkileşimde bulunmak, müşterilerle alt hatları üzerindeki herhangi bir etkiyi görmek için müşteriyle gerçek bağlantılar kurmaları gereken işletmeler için özellikle önemlidir. 

Instagram topluluklarına katıldığınızda orijinal bağlantılar gerçekleşir. Bu, kullanıcıların ayrıldığı, soruları yanıtladığı, zorluklara katıldığı, eşantiyonları barındıran ve diğer kullanıcıların resimlerine kendi düşünceli yorumlarınızı yazdığı yorumlara yanıt vermeyi içerir.

Camilleri, “Instagram bir sosyal medya platformudur” dedi. “Hesaplar en iyisini yapıyorlar… aslında sosyal olan ve [müşteriler] ile iletişim kuranlar.”

Profil sayfanızda görünür olan ve yayınınız olarak bilinen fotoğrafların yayılması, genellikle işinizin potansiyel bir takipçisi olabilir. Çünkü Instagram görsel bir platform, ızgara maddesinin estetiği. Bu fotoğraflar birlikte iyi görünmeli ve markanızın ne anlama geldiğine dair görsel bir ipucu sunmalıdır. Tutarsız veya düşüncesiz bir ızgaraya sahip olmak sizi takip edenleri kaybedebilir, estetik açıdan tutarlı bir kılavuz, yeni kişileri hesabınızı takip etmeye teşvik eder.

Camilleri, “Bir sayfaya gittiğimde ve kafiye ya da akılsız bir dağınık mishmash olduğu için … bu hesabı takip etmemi teşvik etmiyor” dedi. “Şirketler sadece gönderdikleri her resim hakkında endişe duymamalılar, aynı zamanda bu resmin diğer tüm resimlerinin ızgara görünümünde nasıl göründüğüne de dikkat etmeliler.”

Hashtag’ler Instagram kullanmanın ayrılmaz bir parçasıdır ve topluluklara katılmanıza, zorluklara katılmanıza ve yeni kişilerin hesabınızı bulmasına yardımcı olmanıza olanak tanır. Camilleri, her türlü işletmenin her postada hashtag kullanmasını şiddetle tavsiye etti.

“Eğer fiziksel bir yere sahip bir tuğla ve harç dükkanıysanız … o şehirde ve dükkanınızın olduğu semtte hangi hashtaglerin popüler olduğunu öğrenin” dedi. “Eğer yoksa, komşu işletmelerinizle bir araya gelin ve bir tane oluşturun ve insanlara bildirin.”

Genellikle #coffee veya #books gibi bir kelime olan genel hashtag’lerden kaçınırsanız daha iyi etkileşim görürsünüz. Bunun yerine, #cupsinframes veya #dailydoseofpaper gibi işletmenizle veya estetiğiyle alakalı çok sözcüklü karma toplulukları bulun.

Müşterilerinizin Instagram’a gelmesini beklemeyin. Aktif olarak onları arayın ve hesabınızı tanıtın.

Camilleri, “Sizinle daha önce sizinle bağlantı kurmak istediğiniz herhangi bir müşteriye sorun.” “Instagram kartınızı iş kartınızda yayınlayın, e-posta imzanıza koyun, her haber bültenine ekleyin, mağazanızda yayınlayın, gönderdiğiniz her pakete dahil edin.”

Ayrıca bölgenizdeki diğer mağaza sahiplerini veya sektörünüzdeki meslektaşları da aramalısınız. Mümkün olduğunca bağlantılı olmak işinizi daha fazla potansiyel takipçinin önüne koyacaktır.

Birçok işletme, yalnızca ürün çekimleri veya stok fotoğraflarını yayınlamak için kullanılıyor. Ancak yaratıcı bir yayın çeşitliliği oluşturmak, dikkat çekmenize yardımcı olabilir.

Camilleri, “Mizahı körükleyen ya da müşterilerini yeni bir şeyler öğreten ya da güzel, ilham verici resimlerle, gerçekten iyi ve sürekli olarak büyüyen yapıtlar yapan hesapları görüyorsunuz.” Dedi.

Sıkışmış hissederseniz, insanlar içeriğinize baktıklarında oluşturmak istediğiniz tepkiyi düşünün.

Camilleri, “İnsanlar markalarla bağlantı kuruyor … bu markanın kendilerini nasıl hissettirdiğini” söyledi. “Ürününüzü veya hizmetinizi, takipçilerinizden bir çeşit duygu uyandıracak şekilde nasıl gösterebilirsiniz?”

İş tanıtımının herhangi bir biçiminde olduğu gibi, Instagram’ı başarılı bir şekilde kullanmak, kimin pazarladığınızı bilmek ister. Diğer pazarlama biçimleriniz için geliştirdiğiniz hedef müşteri profili, Instagram stratejinizi de bilgilendirmelidir.

Camilleri, “Müşterinizi tanıyın” dedi. “Sonra düşünün: Onları nasıl eğitebilirim, eğlendirir, eğlendirir, onlara ilham verebilir, teşvik edebilir veya onlarla bağlantı kurabilir miyim? Gönderdiğiniz resim ve altyazılar, bu hedeflerden birine ulaşmak için çalışıyorsa, katılımınızı göreceksiniz. Instagram büyür. “

Instagram’in platformunda yapabileceği değişiklikleri tahmin etmek ve onları nasıl yeneceğimizi anlamaya çalışmak cazip gelebilir. Ancak Camilleri, değişiklik beklerseniz daha fazla şansınız olacağını, ancak algoritmayı düşünmek için fazla zaman harcamayacağınızı belirtir.

“Değişim kaçınılmaz” dedi. “Bizim işimizdeki kararları vermemiz gibi, bizim de en alt çizgimize fayda sağlayacak, bu yüzden Instagram sahibini yapalım.”

Algoritma değişikliklerinin, sisteminizi oynamaktan ziyade, müşterilerinize odaklanırsanız, Instagram bağlılığınızı etkileme olasılığı daha düşüktür.

“Eğer işiniz Instagram üzerinde gerçek insan bağları sanatında ustalaşabilirse,” diyor Camilleri, “O zaman pratik olarak algoritma olacaksınız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu