Dijital pazarlama

Pop-up’lar – Chatbotlar: Hangisi Daha İyi?

İnsanları web sitenize getirmek kolay değildir. Ve de ucuz değil. Tıklamalar paraya mal olur. İzlenimler çok pahalıya mal olur.

İnsanları web sitenize getirmek kolay değildir. Ve de ucuz değil.Tıklamalar paraya mal olur. İzlenimler çok pahalıya mal olur.

Çevrimiçi reklamcılık bütçenizden daha fazla yararlanmanın yolları olsa da, harcamalarınızı her zaman bir şekilde geri kazandığınızdan emin olmak istersiniz .

Son yıllarda, pazarlamacılar, web sitesi ziyaretçilerini liderliğe dönüştürmek için iki mekanizmaya çok güveniyor: pop-up’lar ve sohbetler.

Ve bu büyülü içerik pazarlama cüce bu yöntemlerin tüm konuşmaları hakkında biraz şüpheci olsa da, dijital pazarlama ortamını GERÇEKLEŞTİRME, onların etkili olduğuna şüphe yok.

Aslında, buradaki blog yazısında tartışacağımız gibi, pop-up’lar ve sohbetler, uygun bir şekilde kullanıldığı sürece dinamik bir lider oluşturma ikilisi yapabilir. Bu yazıda öğreneceksiniz:

 • Pop-up’lar ve sohbetler nasıl çalışır?
 • Açılır pencereleri ayarlamak ve optimize etmek için en iyi yöntemler
 • Lider gen stratejinizde pop-up’lar ne zaman kullanılır
 • Sohbet kullanmak için en iyi yöntemler
 • Liderlik stratejinizdeki sohbetleri ne zaman kullanmalısınız?

Bakalım tüm yutturmaca hakkında ne görelim.

Pop-up nedir?

Affet beni, okuyucular – benim dilim teknik bir bilgi edinmek üzere.

Bir pazarlama bağlamında, bir pop-up bir web sitesi yerleşimidir, ana pencereyi geçici olarak sollayan ve sayfa ziyaretçisini bir tür harekete geçmeye teşvik eden ikincil bir penceredir (örneğin, bir bültene kaydolmak, bir tanıtım belgesi indirmek, ).

Temel olarak, ekranınızda açılan (kredileri alan) küçük bir penceredir ve dikkatinizi okuduğunuz veya izlemiş olduğunuz her şeyden uzaklaştırır.

Pop-up türleri

Bunları çeşitli adlarla adlandırılmış görebilseniz de, hangi eylemin pop-up’ı başlatmasını tetiklediğine bağlı olarak beş temel pop-up türü vardır:

 • Birisi bir bağlantıyı tıkladığında, açılır pencereler görünür.
 • Kaydırma açılır pencereleri , bir kullanıcı bir sayfada belirli bir noktaya geldiğinde görünür .
 • Zamanlanmış pop-up’lar birileri bir sayfada belirli bir süre geçirdiğinde görünür.
 • Pop-up’lardan çık , bir kişi imleci sayfanın en üstüne getirdiğinde görünür (böylece ayrılmak üzere olduğunu gösterir ).
 • Giriş pop-up’ları , birisi bir sayfaya girer girmez belirir.

Pop-up’lar için en iyi yöntemler

Her pazarlamacının kendine has bir bakış açısı olmasına rağmen – bazı pop-up’lar saçma, bazılarının ustaca olduklarını düşünüyor – bazıları ise en iyi uygulamalar olarak kabul edilir:

 • Ziyaretçilerin pop-up’larınızı kapatmasını kolaylaştırın.
 • Çerezleri kullanın. Birisi zaten bir müşteriyse veya bir ziyaretçi iki kez düşünmeden pop-up’larınızı sürekli olarak kapatıyorsa, bir pop-up’a hizmet vermemek en iyisidir.
 • Çekici bir CTA sunun.
 • Pop-up’larınızı site ziyareti başına bir taneyle sınırlandırın.
 • Az bilgi isteyin. Bir ad ve bir e-posta adresi fazlasıyla yeterli ve birçok insan daha fazla gönüllü olmak istemiyor.
 • A / B her şeyi test eder – fotokopi, görüntüler, CTA, düğme rengi, düzen.

Pop-up’ları çok etkili kullanan pazarlamacılardan biri WordStream’in kendi Kristina Simonson’udur (elbette tasarım ekibimizin de yardımıyla). Kurşun üretiminde uzmanlaştığını düşünürsek, pop-up pazarlamaya bakış açısını sordum.

Kristina, açılır kampanyalarımızı yönetmek için OmniConvert (kapsamlı bir dönüşüm oranı optimizasyon aracı) kullanıyor . “Yine de müşteri adaylarını yakalarken iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamak istiyorsanız,” diyor, “çıkış pop-up’ları gitmenin yolu.” Bu mantıklı. Bir site ziyaretçisini bozacaksanız, ayrılmak üzere olduğunda bunu yapmak en iyisidir, değil mi?

Öte yandan, Kristina, giriş pop-up’larının hayranı değil; kullanıcı deneyimini bozmayan, üst üste binen küçük afişler olmadıkça. Bir site ziyaretçisinden harekete geçmesini istemek için en iyi zaman, ayrılmadan hemen önce ise, en kötü zamanın geldiği anda olduğu anlamına gelir.

Ve kullanıcı deneyiminden bahseden Kristina, konuşma sırasında araştırma yaparken çevrimiçi ortamda hiçbir yerde görmediğim bir şeyi belirtti : Bir açılış sayfasına bir olasılık göndermeniz gerekmiyorsa, yapma. “Açılır pencerelerden bazıları ziyaretçilerin, bilgilerini tıkladıkları pencereye girmelerine izin veriyor” diye açıklıyor. “İnsanların bizimle etkileşime girmeden önce atması gereken adımları azaltmaya çalışıyorum.”

Kristina’nın paylaştığı en önemli içgörülerden biri, şöyle olduğunu düşünmüştüm: Açılan sayfayı, açılır sayfayla alakalı yapmak için elinizden geleni yapın. Bu tavsiyenin arkasındaki mantığı, tek bir kelimeyle – niyetiyle yakalayabilirsiniz.

“Birisi tıklama oranıyla ilgili bir blog yazısı okuyorsa” diyor, “web tasarımındaki bir beyaz kağıt hakkında bir pop-up yayınlamak çok mantıklı değil.” Pop-up’la daha yakından eşleşebilirsiniz. Ana sayfanın içeriğine bakıldığında, daha fazla dönüşüm göreceksiniz.

Yerleşik pop-up uzmanımızın son bir ipucu: Tasarımlarınızı tutarlı ve markada tutun. Aynı ziyaretçiye iki farklı galaksiden gelmiş gibi görünen iki pop-up’la hizmet veriyorsanız, onunla ilgilenmesini bekleyemezsiniz. Daha iyi yatırım getirisi elde etmek için tasarım formülündeki bir şeye bağlı kalın (tabii ki A / B testi ile sürekli optimize edilmiş).

Neden açılır pencere kullanmalıyım?

Web sitenizin asıl amacı ziyaretçileri çekmek ve ardından ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmektir. Bu nedenle, blog yazılarının kenar boşluklarında CTA butonlarını sık sık göreceksiniz.

Ancak, site ziyaretçileriniz gönüllü bilgi alma fırsatı bulduğunu anlamadığında ne olur? Yüksek nitelikli potansiyel müşterilere liderlik etme şansı vermezseniz ne olur?

Pop-up’lar olmadan siz ve beklentileriniz geceleri geçen trenler gibisiniz. İle pop-up, sizin ve umutları sağlıklı, karşılıklı yararlı ilişkiler kuran trenler gibidir.

Site ziyaretçilerinizi kesinlikle spam yapmak istemiyor ve kötü bir üne sahip olmak istemeseniz de – Bayan Joan Jett’in aksine, umursamalısınız – aynı zamanda harika bir içerik göstermeye çaba göstermeden müthiş içeriklerinizi tüketmelerine izin vermek istemiyorsunuz. harekete geçmelerini sağlayın.

Web tasarımı, içerik oluşturma ve SEO, kaynak yoğun çabalardır. Ateşe zaman ve para harcamak istemeniz durumunda, geri dönüş yapmanız gerekir.

Ayrıca, pop-up’lar yalnızca öncü oluşturma araçları değildir; SEO’da da yardımcı oluyorlar. Site ziyaretçilerini başarılı bir şekilde daha uzun süre ayakta tutabilir ve ziyaret başına birden çok sayfaya yönlendirebilirseniz, SERP sıralamanızda küçük bir artış elde edersiniz. Ek olarak, pop-up’lar aracılığıyla reklamını yaptığınız içerik mükemmelse, marka otoritenizdeki gelişme size daha fazla tıklama kazandıracaktır.

Müşteri adayları oluşturmak için ne zaman açılır pencereler kullanmalıyım?

Burada ne yapmaya çalıştığınızı hatırlayın: İnsanları mümkün olan en yıkıcı biçimde bozun. Bir pop-up’ın elinizdeki durum için doğru müşteri adayı oluşturma aracı olup olmadığına karar vermeye çalıştığınızda, kendinize sorun: Eğer site ziyaretçisiyseniz ve bu pop-up size hizmet edildiyse, kendinize nişanlı ve müteşekkir hisseder misiniz, veya spam ve rahatsız?

 1. Birisi içeriğinizi tüketirken. Bir blog yazısını okuyorlar veya bir video izliyorlarsa, içeriğinizi tüketen bir site ziyaretçisi markanızla ilgileniyor. Bu, bir web semineri veya bülten önermek için uygun bir bağlam oluşturur.
 2. Birisi sitenize önemli bir etkileşim gösterdiğinde. Birisi tek bir site ziyaretinde birden fazla sayfaya tıklarsa veya kısa bir süre içinde birkaç kez ziyaret ederse, bir pop-up ile meşgul olacaklarını varsaymak güvenlidir.
 3. Birisi e-posta yoluyla gönderilen bir bağlantıyı tıkladığında. Birisi e-postayla gönderilen bir bağlantıyı tıklatarak blogunuza gelirse ( e-posta abonelerinizin çoğunun yapmayacağı bir şey), oluşturduğunuz şeyle açıkça ilgilenir.
 4. Birisi sosyal medyada bir içerik paylaştığında. Bu, ortalamanın üstünde katılımın bir başka göstergesidir.
 5. Birisi bir içerik parçası hakkında yorum yaptığında. Sen fikrin var.

Sohbetler nedir?

Sohbet botları, insanlarla konuşmayı simüle etmek için tasarlanmış bilgisayar programlarıdır. Web sitenize gelen ziyaretçilere otomatik müşteri hizmeti sunarlar – teoride, çalışanların her saat (saatte bir daha fazla olması) gerekliliğini giderir.

Sohbetler, Siri’yi destekleyen teknolojide çalışır: doğal dil işleme veya NLP. Birisi bir sohbet çubuğuna bir mesaj gönderdiğinde, metni taramak için ayrıştırma olarak bilinen bir işlemi kullanır. Daha sonra mesajın içeriğini algoritmik olarak yorumlar – böylece mesajcının ne istediğini belirler – ve bir anlam ifade eder.

Tabii ki yanılmaz değillerdir; Bir metafor saldırısı ile bir chatbot vurmak ve neredeyse kesinlikle karışık olacak. Bununla birlikte, sadece daha akıllı ve daha doğal olmalarını bekleyebiliriz.

Sohbetler için en iyi yöntemler

Bununla birlikte, Empiric Marketing’ten Brett McHale’in işaret ettiği gibi, sohbetler, potansiyel müşteriler ve müşteri destek uzmanları arasındaki insan etkileşimi ihtiyacının yerini almayacak .

(“Birkaç yıl verin,” diye Londra mezarı Karl Marx’a mırıldanıyor.)

Tüm chatbot yutturmacalarının size inanmanıza yol açabileceğinin aksine, sadece en basit konuşmaları yapmak için programlanırlar (aşağıda daha fazlası). Potansiyel müşterinin daha karmaşık bir soru ya da sorunla ilgili yardıma ihtiyacı olduğu belli olduğunda, chatbot onları bir insana iletir.

Sohbetleri çalışanlarınıza alternatif olarak değil, hayatlarını kolaylaştıracak araçlar olarak düşünmek önemlidir . Bir chatbot sunmak yerine, soruları olan kişileri telefon numaranıza yönlendirmeniz yeterliyse, ekibiniz saçma sapanlarla başa çıkacaktır.

Düşük kaliteli sorguları filtreleyerek, müşteri destek ekibinize önemli konulara odaklanması için daha fazla zaman tanırsınız. Ve meşru soruları ve kaygıları olan müşterileri ve potansiyel müşterileri beklemeye daha az zaman ayırır ve personelinizle daha fazla zaman geçirirse, herkes kazanır.

Ayrıca sohbetlerin web siteleriyle sınırlı olmadığını da belirtmeliyiz. Facebook işletme sayfalarında da kullanılabiliyorlar ve bir tanesini de kullanmak akıllıca bir hareket.

Niye ya? Çünkü basamakları kesmek her zaman iyi bir şeydir. Bir Facebook kullanıcısı bilgi aramak için sayfanıza gider ve hiçbir şey bulamazsa, web sitenize gidip tekrar deneyeceği konusunda hiçbir garanti yoktur. Bu potansiyel ipucunu kaybetmek yerine, istenen bilgileri sağlamak için bir sohbet çubuğu kullanabilir ve gerekirse kullanıcıyı bir kişiye bağlayabilirsiniz.

Pop-up’lar kesinlikle bir pazarlama aracı olsa da, pazarlamadan satışa ve müşteri hizmetlerine kadar her şey için sohbetlerden yararlanabilirsiniz . Kısalık uğruna, liderlik çalışmalarınızı nasıl etkileyebileceklerine bakalım.

Neden ben yol açabilecek bilgiler edinmek chatbots kullanmalıdır?

Komşumuz Drift’e göre , geleneksel bir çevrimiçi deneyim sırasında üç ana zorluk tüketiciyi sinirlendiriyor:

 1. İşletmenin web sitesinde gezinemezler.
 2. Basit sorulara net cevaplar alamazlar.
 3. İşletmeyle ilgili temel bilgileri bulamıyorlar.

Tüketicilerin bir sohbetin en yararlı olacağını tahmin ettiği durumları ortaya çıkardığınızda bu bilgiler daha da belirginleşir:

 1. Acil durumlarda hızlı bir cevap alma
 2. Bir şikayeti veya sorunu çözme
 3. Ayrıntılı cevaplar ve açıklamalar alma

Ve bu yeterli değilse, chatbotların potansiyel faydalarını adlandırmak istendiğinde, tüketicilerin verdiği en yaygın üç cevabı gözden geçirin:

 1. 24 saat hizmet
 2. Anında yanıt alma
 3. Basit soruların cevapları

Bu yüzden bariz bir problem var: Tüketiciler hazır bilgi almak istiyorlar ve geleneksel web siteleri genellikle yararsızdır.

Ve aynı tüketicilere hangi kapasitedeki sohbetlerin en faydalı olacağını sorduğunda, yanıt yankılanıyor: bilgiyi kolayca elde etmek.

Müşteri adayları oluşturmaya çalışırken, istediğiniz son şey sürtünmedir. İnsanların bilgiyi gönüllü hale getirmelerini kolaylaştırdıkça, satmaya çalıştığınız şeyi satmak için daha fazla fırsat elde etmeniz gerekir.

Beklentileriniz saat beşin etrafında döndüğünde gelecekleriniz olarak durmuyor. Genç Sheldon’ın ergenlik öncesi yanlış anlaşılmış bir çocuk dehası olarak gezinmesini izlerken, insanlar web sitenize giriyor ve bilgi eksikliği ve yardımın olmaması nedeniyle yumruklarını gökyüzüne sallıyorlar.

1) günün 24 saati müşteri destek uzmanlarına ödeme yapmazsanız veya 2) günlük olarak doğrudan pencereden müşteri adayları atarsanız, bir sohbetci muhtemelen değerli bir yatırımdır.

Ve bu sadece doğru değil, çünkü yetersiz bilginin kritik acı noktasını çözer. Sohbetler de değerlidir, çünkü sorulan sorular hakkında sürekli veri toplarlar , böylece huniden geçerken bireysel müşterilere daha kişiselleştirilmiş deneyimler sunmalarını sağlar .

Bu bölümü bir stat ile kaplayacağım : tüketicilerin bir tür sohbet özelliğini kullandıktan sonra bir markadan satın alma olasılıkları% 50 daha fazladır.

Müşteri adayları oluşturmak için ne zaman sohbet kullanmalıyım?

Pop-up olduğu gibi, her zaman akılda tutulması gereken neden size yol oluşturmak için bir chatbot kullanıyorsanız: o anlık bilgi talebini karşılayan ve nitelikli bir kurşun haline bir ziyaretçi yolunda önündeki engelleri azaltır çünkü.


İnsanların mallarınızı satın almasını kolaylaştırın.
Kendinize sorun: Site ziyaretçisi olsaydınız daha fazla bilgiden yararlanır mıydınız?

 1. Birisi ana sayfanıza girdiğinde. Aradıkları cevapları almadan önce neden sitenizi yönlendirmelerini sağlasınlar? Onlara istedikleri bilgiyi olabildiğince çabuk verin.
 2. Birisi ürün sayfanıza girdiğinde. Bir işletmenin ürün sayfasını ziyaret etmenin gerçekten tek bir nedeni var: ürün hakkında bilgi edinmek için. Sayfa kopyanızın, potansiyel müşterinin bilmek isteyebileceği her bilgiyi içermediğini varsayalım.
 3. Birisi fiyatlandırma sayfanıza girdiğinde. Aynı fikir. Site ziyaretçilerinizin soruları olduğunu ve ASAP cevaplarını istediklerini varsayalım.
 4. Birisi SSS sayfanıza girdiğinde. Elbette, insanların işletmenizle ilgili muhtemel sorularının% 95’ini bulmuş olabilirsiniz. Peki ya kalan soruların% 5’i? Bu sorulardan birine sahip olan biri için, yanıt almak, başka bir yere dönüştürme ve gitme arasındaki belirleyici faktör olabilir.
 5. Birisi tek bir ziyaret sırasında birkaç sayfa arasında hızlıca gezindiğinde. Tek bir site ziyareti sırasında, birileri birkaç saniyeden uzun süre hiçbirinde kalmadan birkaç sayfa arasında gezinirse, ziyaretçinin aradığı bilgileri bulamaması muhtemeldir. İşte tam olarak bu yüzden sohbetler var.

Pop-up’lar ve Chatbotlar: Tandem’de En İyisi

Web sitenizde ürününüzden veya hizmetinizden faydalanabilecek kişileri elde etmenin bir yolu yoktur. Onları katil reklam kopyasıyla bağlayabilirsiniz. Onları yıldız blog içeriği ile baştan çıkarabilirsiniz. Her ikisini de bir Facebook Hikayesi reklamları sıçrama ile birleştirebilirsiniz.

Yalnızca site trafiğine odaklanıp bir gün arayabilseydiniz harika olurdu. Ancak, ziyaretçilerinizin hiçbiri işlem yapmazsa, bu trafik pek de önemli değil.

Ee ne yapıyorsun? Her zamanki gibi, bu sorunun cevabı hedeflerinize bağlıdır.

İçeriğinizi tüketen insanları (ve daha genel olarak markanızla etkileşime girerek) bağlantıda kalmaları için teşvik etmek istiyorsanız, pop-up’lar etkili bir araçtır. İle segmentasyon gücü , bunların iş ile meşgul olmaya devam emin olmak için tam olarak doğru malzemelerle bireyleri hedefleyebilir.

Sizinle ve hakkınızda daha fazla bilgi edinmek isteyenler arasındaki sürtünmeyi en aza indirmek istiyorsanız (giderek artan şekilde kişiselleştirilmiş iletişim kanalları açmak için gereken verileri eşzamanlı olarak toplarken) sohbetlere bakın. Satış ekibinize aynı anda nitelikli müşteri adayları sunarken, hızlılık ve destek saygınlığı kazanmaktan daha iyi ne olabilir?

Açık olmak gerekirse, bunlar birbirini dışlayan hedefler değil. Gerçekten de, pop-up hem kaldıraç o en iyisi ve bünyesindeki kurşun nesil mükemmelliği elde etmek için chatbots!

0

User Rating: Be the first one !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu