Dijital pazarlama

Pazarlama stratejileri youtube

Youtube ikna teknikleri,etkili pazarlama stratejileri,stratejik pazarlama tanımı,Pazarlama stratejileri youtube,youtube’de pazarlama nasıl olur.

Etkili Pazarlama Nedir?

Etkileyici pazarlaması hakkında anlamanız gereken şey, yalnızca pazarlama değil; Senin adına konuşmak için bir uzman ya da en iyi arkadaşın olmak gibi. Hedef kitleye sahip, kamera sahibi olmak isteyenler için kamera sahipleri, sizin için konuşmayı yapan büyük bir kitleye sahip insanlar.

Hedef Kitlenizi Nasıl Bulunur?

Şu anda hedef kitlenizi bilmiyorsanız, etkileyici pazarlama başlatırsanız bile, hedef müşteriyi tanımanız gerekir ve gerçekten kime sattığınız konusunda daha fazla analiz yapmalısınız. Bu insanların kim olduğunu bilmek zorundasınız ve bu insanları etkileyen insanları bulabilmeniz gerekiyor.

Hangi Kanallara Odaklanmalıyım?

Favori kanalım YouTube’dur çünkü videodur ve YouTube’da gerçekten harika bir organik iş çıkarırlar. Twitter çok zor; Diğer kanallarda yaptığım şeyi tanıtmak için kullanıyorum. Facebook, hedefleme ile organik olarak çok iyi değil.

Müşterileriniz Nerede?

Hangi kanalların başlayacağına baktığınızda, size hangi kanalın açık olduğunu sorarım. Çoğu Facebook’ta ve çoğu YouTube’da video izliyor. Bir YouTuber’a abone olursanız, bir e-posta alacaksınız veya aboneniz “Hey, orada yeni bir video var” diyen bir e-posta alacaksınız. Bu, Twitter’da gerçekleşmez. Ayrıca, YouTube ikinci en büyük arama motorudur ve Google birincidir ve Google’daysa, bu konuyla ilgili herhangi bir tweet görmeden önce bir Google YouTube videosunu göreceksiniz.

Ne tür içerik üretmeliyim?

Bir marka kendi içeriğimi oluşturmaya güvenmezdim; İçeriği oluşturmak için bir etkileyiciye sahip olurdum. Hedef kitlenizle rezonansa giren içerikler oluşturabileceklerini zaten kanıtlamışlar. Nihai hakları istiyorsun ve onların seninle veya markanızla olabilecek kadar yaratıcı özgürlüğe sahip olmalarını istiyorsun. Otantik olarak rastlanmazsa, hedef kitleleriyle rezonansa girmeyecek ve eninde sonunda bunu kaybedebileceğine dikkat etmelisiniz.

Etkeninizi Nasıl Yönlendiriyorsunuz?

Onlara istedikleri yaratıcı özgürlüğü verin, ama aynı zamanda onlara rehberlik etmek istiyorsunuz. Örneğin, bizim etkileyicimiz New York’ta bir BMX bisikletçiydi ve müşterimiz bir kablo şirketiydi. “BMX bisikletçisiyle kabloyu nasıl eşleştireceğiz?” Diye düşünmek zorundaydık. Peki, müşterinin New York’ta en hızlı internet bağlantısına sahip olduğu ortaya çıktı, bu yüzden bisikletçinin iki arkadaşıyla bir video geliştirmesine izin verdik. Bu BMXer’lar taksi taksileri yarıştıracak ve metroya yarışacaklardı ve her zaman kazanacaklardı çünkü en hızlısıydı. Bu onların fikriydi. Bazı vahşi çılgın atlayışlar yapıyorlardı ve şehrin dört bir yanına taşındılar ve hedef demoları kablo şirketi olarak aynı hedef demodu: oyuncular veya binlerce video izleyen oyuncular. Bu yüzden seyircileri ve kablo şirketi izleyicileri arasında mükemmel bir evlilikti.

Önce B’den C’ye odaklanalım. Bir up-and-comer olmadıkça ve kesinlikle ürününüze bayılmadıkça, bunları ödemek zorunda kalacaksınız. Öyleyse, ödemeye hazır olun ve sunduklarına göre farklı ücret oranları vardır. YouTube ile, örneğin, görüntüleme başına yaklaşık 10 sent hedeflemeniz gerekir, ancak bu, hangi sektörde bulunduğunuza ve ne tür bir bağlılığa sahip olduklarına göre ayarlanır.

B’den B’ye pazarlamada çok farklı. Çoğu zaman onlara ödeme yapmayacaksın. Çoğu zaman bir teklifle onlara gideceksiniz: “Hey, bir video dizisi hazırlıyorum” veya “Bir e-kitap oluşturuyorum.” Bunun uzun biçim versiyonu: “Ben içerik oluşturmak ve katılmanızı istiyorum. Dağıtımımız e-posta listemizde veya YouTube kanalımızda 25.000 kişi olacak. Kombine, dağıtımımız buna katılacak 25.000 etkileyiciye sahip. Katılmak ister misin? Belki de Forbes (ya da sahip olduğunuz herhangi bir PR) tarafından karşılanacaktır. ”Onları, sizin yaptığınız kadar fayda sağladığı bir projede işbirliği yapmaya ikna ediyorsunuz.

Tüketicileri Nasıl Hedeflersiniz?

YouTube’da 15 milyon takipçiye sahip olan PewDiePie’yi seven ve onlarla birlikte dinleyebilecekleri insanlarla dolu on stadyumla dolu bir stadyumu doldurabilirim. Yaptıkları her şey hakkında yorum yapan bir kitleye sahip oldukları sürece, yapmanız gereken tek şey iğneyi hareket ettirmek için onlara güvenmek. Sizinle yankılanan bir şey bulursanız, o zaman Facebook’ta veya Google’da küçük bir reklam harcayarak kendi günlük hayatınızı tanıtın. İlgili puan Facebook’ta yüksek olduğundan ve Google’daki karşılığı iyi olduğundan, içerik çok iyi olduğu için görüntüleme başına bir veya iki sent ödeyeceksiniz. Dolayısıyla, bu etkileyicinin içeriği hedef kitlenizle rezonansa, o zaman kesinlikle arkasında biraz para harcamak, aynı kitleye ulaşabileceğiniz reklamlardan çok daha ucuz olacaktır.

Marka, Etkileyicinin İzleyicisiyle Nasıl Etkileşimde Bulunmalıdır?

Etkileyici doğal olarak seyircilerle etkileşime girmelidir. Bazı insanlar imkansız olduğu için çok fazla yorum alırlar, ancak marka tartışmaya eklemek için bir fırsat görürse, sadece tartışmaya satmak değil, markanın oraya gitmesini öneririz. Tipik olarak, eğer bizimle birlikte çalışıyorlarsa, gidip onu kendi adlarına yaparız, çünkü insanların eğitimli veya eğlenceli bir şekilde neye benzeyeceğiyle nasıl baş edeceğimizi biliyoruz. Sadece oraya bir satış setiyle gitme; eğitmek ya da eğlendirmek için bir zihin seti ile gidin. Yani, evet, bu tartışmaya katılırım.

Nasıl Uzaklaşıyorsunuz?

Öne çıkmanın en kolay yolu, bunun için ödeme yapmaktır. Bu, YouTube’da çok pahalı değildir. İnsanlar bunun farkında değiller ve ben bu gerçeği gerçekten tanıtmıyorum çünkü benimle rekabet ediyorsanız benim için daha pahalı hale geliyor. Rakiplerinizin önüne önceden reklam yayınlayabilir ve videodan önce gösterilen reklamlar videonuz olabilir. Bir video oluşturursanız ve para harcarsanız – çok fazla değil, birkaç kuruş ve sadece 30 saniyelik bir süre izledikten sonra ücret alırsınız — bunu neden rakiplerinizin videolarının önüne her zaman koymazsınız? İsterim. Şimdi sizi engelleyebilirler, fakat çoğu kim bilmiyor – nasıl bu kadar sofistike değiller – ama aynı zamanda sağ tarafta, “önerilen videolar” da olabilirsiniz. Bu yüzden rakiplerinizi trol atmanın birçok yolu var. YouTube’un yüzde 99,99’unu diyebileceğimi söyleyemediğini bile fark etmiyor.

Başarıyı Nasıl Ölçüyorsunuz?

Google, başarıyı ölçmenin harika bir yoludur. Elbette, yaptığınız şeye bağlıdır, ama burada, Ölçülmüş gibi; Sevdiğimiz Keyhole var; özellikle hashtag kullanıyorsanız, evrensel bir perspektiften ölçecek her türlü araç var. YouTube örneklerini alalım. Kaç görüşün olduğunu biliyorsunuz, kaç yorum olduğunu biliyorsunuz, katılım oranının ne olduğunu biliyorsunuz ve videoyu ne kadar süre izlediklerini biliyorsunuz. Bu nedenle, videodaki ve açıklamasındaki izleme bağlantılarını ekleyin. Mobilde, videonun hemen üzerinde bir harekete geçirici mesaj yer paylaşımı yaparsınız – ücretsizdir.

O yüzden orada çok dikkatli ol. Doğru olduğu kanıtlanmış uzmanlarla çalışın. Vaka çalışmalarını ve referanslarını alın ve bu kampanyaların kapsamını araştırın, yaptıkları şeyin ne olduğunu bildiğini kanıtlayın, ve eğer bunu şirket içinde getirmek istiyorsanız – ve çoğu insanın reklam ekibini büyütmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunu sizin için yapacak uzmanlar kiralayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu