Çiçek Bakımı

Kesilmiş Çimenlerde Ne Yapmalı: Çim Kırpmalarının Geri Dönüştürülmesi İçin İpuçları

Herkes düzenli bir çimi sever, ancak çimleri düzenli olarak kesmeden ve kalan tüm kırpıntılarla bir şeyler bulmaksızın bunu başarmak zor olabilir.

Herkes düzenli bir çimi sever, ancak çimleri düzenli olarak kesmeden ve kalan tüm kırpıntılarla bir şeyler bulmaksızın bunu başarmak zor olabilir. Kesilmiş çimen ile ne yapmalı? Orada ne kadar çim kesmenin kullanıldığına şaşırmış olabilirsiniz, onları yere bıraktıkları yerde bırakmanın ötesine geçmiştir.

Çim Makaslarının Geri Dönüşümü

Bariz seçeneklerden biri, kırpıntıları çimlerinizde bırakmanızdır. Birçok insan bu rotaya basitçe gider çünkü daha kolaydır, ancak bunu yapmak için başka iyi nedenler vardır. Malçlanmış çim tokası, oldukça hızlı bir şekilde ayrışır, toprağa besin sağlar ve çimlerin iyi büyümeye devam etmesine yardımcı olur. Çim bitkileri toprağa azot eklenmesinde özellikle yararlıdır.

Bu basit geri dönüşüm türünü sadece keskin bıçaklı tipik bir çim biçme makinesi kullanarak ve çimleri düzenli olarak keserek yapabilirsiniz. Kesilen çimleri daha küçük parçalara bölen bir çim biçme makinesi de kullanabilirsiniz. Bir çim biçme makinesi veya standart çim biçme makineniz için özel bir ataşman, ayrışmayı hızlandırır, ancak gerekli değildir.

Çim Kesimleri için Diğer Kullanımlar

Bazı insanlar, kupürlerini mahvedip onları yere bıraktıklarında çimlerinin daha sağlıklı olduğunu bildiriyor, ancak diğerleri düzensiz bir bakıma aldırış etmiyorlar. İkinci kamptaysanız, onları çimden çıkarmak için çim kupürleriyle ne yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. İşte bazı seçenekler:

  • Kompost yığınınıza çim kupürleri ekleyin . Çimen, karışımları kompostlamak için değerli besinler, özellikle azot ekler.
  • Toplanan çim kupürlerini doğal malç olarak kullanın . Suda tutmak, toprağı sıcak tutmak ve yabancı otları caydırmak için çiçek yataklarına ve sebzelerin etrafına koyun. Sadece çok kalın koymayın.
  • Küpeleri, bir çiçek yatağı, sebze bahçesi veya bir şey dikeceğiniz herhangi bir alan için hazırladığınız toprağa çevirin.

Çim kupürlerinin geri dönüşümünün bir anlam ifade etmediği zamanlar vardır. Örneğin, çimlerin çok uzun süre büyümesine izin verilirse veya kesildiğinde ıslanacaksa, kupürler bir araya toplanacak ve büyüyen çime zarar verebilir.

Ayrıca, çimlerinizde hastalığınız varsa veya yakın zamanda ot öldürücü ile püskürttüyse, bu kırpıntıları geri dönüştürmek istemezsiniz. Bu durumlarda, şehrinizi veya ilçenizin kurallarına göre, toplayıp bahçenizdeki atıklarla birlikte koyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Düzensiz Otların Sebepleri: Ölmeye Başlayan Çimenler İçin Ne Yapmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı