Çiçek Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Kuşkonmaz Çiçeğini herkes  sever ve kesinlikle evde yetiştirebileceğiniz bir çiçek türüdür

Kuşkonmaz Çiçeğini herkes  sever ve kesinlikle evde yetiştirebileceğiniz bir çiçek türüdür Kuşkonmaz Çiçeği.Birçok yeşil yapraklı çiçek bulunmaktadır. Bu çiçeklerden biri de kuşkonmaz çiçeğidir. Kuşkonmaz çiçeği tırtıklı yapraklara sahiptir. Bu yapraklar iğnemsi şekildedir. Ve ince tüle benzer görünümleri vardır.  Çiçeğin yaprakları bu görünümü ile göze güzel geldiği için çiçekçiler buket yaparken bu yapraklardan yararlanır. Kök sürgünleri eğrelti otuna benzer.

Dışardan bakıldığında tek yaprak gibi görünmesine rağmen dal şeklindedir. Çiçekleri küçüktür. Ve beyaz renklidir. Kolay yetiştirilen bu çiçeği mekanlarda görebilirsiniz. Bir saksı çiçeğidir. Çiçeğin yetiştiği yerler batı ve güney afrika bölgeleridir. Anavatanı olarak da batı ve güney afrika bilinmektedir.  Bu çiçeğin doğada üç yüze yakın türü bulunmaktadır. Kuşkonmaz çiçeği kuşkonmazgiller familyasından olup en az 7 derece sıcaklıkla ve nem oranı %  75-80 arasında  olan ortamlarda  yaşayabilir. Hemen hemen her çiçek gibi kuşkonmaz çiçeği de doğrudan güneş ışığı sevmez. Uzun ömürlü bir bitkidir. Aynı zamanda dayanıklıdır.

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuşkonmaz çiçeğinin de diğer çiçekler gibi doğrudan güneş ışığını sevmediği hakkında daha önce bilgi vermiştik. Doğrudan güneş ışığını sevmeyen kuşkonmaz çiçeği aydınlık ortamlarda yapraklarını daha parlak ve canlı tutar. Güneş ışığını aldığı yöne doğru yaprakları eğilim gösterir. Bu yönünden dolayı çiçek gün ışığında çevrilmelidir. Çiçek bu çevirme işlemi ile tüm yapraklarını eğime doğru yönlendirir. Daha güzel bir görünüme sahip olur.  Çiçek ışığı az aldığı zaman yapraklarında solma ve kararmalar oluşur.

Kuşkonmaz çiçeği bakımı

Kuşkonmaz çiçeği bakımı yapılırken sulama işlemi yaz aylarında haftada iki defa kış aylarında ise haftada bir defa  yapılmalıdır. Sulama işlemi gerçekleştirilirken su toprağın her tarafına ulaştırılmalıdır. Bu sebeple suyu saksıya üstten boşaltabilirsiniz. Çiçek yazın iki haftada bir sulanırken pazartesi ve perşembe günleri tercih edilir. Kışın ise pazartesi günleri sulama işlemi yapılabilir. Yazılan bu günler öneri niteliğindedir. Örneğin; pazartesi kuşkonmaz çiçeğinize baktınız. Toprağına parmağınızı değdirdiğiniz de toprak hala nemli ise sulama işlemini salı gününe bırakmalısınız.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Bahçede Grasscycle Nasıl Yapılır

Çiçeği sularken kullandığınız sulama kabı ölçeğiniz sürekli aynı olmalıdır. Çiçeği akşamdan suladığınızda ve sabah çiçeğin saksı tabağını kontrol ettiğinizde bu tabakta su birikmişse biriken su dökülmelidir. Bu biriken su dökülmediği takdirde çiçekte haşerelerin oluşumuna kolaylık sağlar. Ve kötü koku oluşturur. Çiçek sulama işlemi öğlen sıcağında yapılmamalıdır. Daha çok ikindi serini tercih edilmelidir. Çünkü çiçek öğle sıcağında sulandığında su yetersiz gelir ve çok su ister. Bu aşamadan sonra ise çiçek yanar. Yani kurur ve çürür. Sulamaların temelindeki düşünce çiçek kurudukça su verilmesidir.

Diğer çiçeklerde ve bitkilerde olduğu gibi kuşkonmaz çiçeği içinde rüzgâr çok da iyi bir etki sayılmaz. Rüzgâr bitkiyi sallar ve kökünü zayıflatır. Bitkinin köküne hava girmesini sağlar. Buda bitkiye bir süre sonra zarar verir. Bu sebeple bitki kapı ağzına veya pencere kenarlarına konulmamalıdır.

Sıcaklık

Çiçeğin bulunduğu ortamın sıcaklığı da çiçek bakımının yapılmasında dikkat edilmesi gereken bir diğer etkenidir. Kış aylarında çiçeğin bulunduğu ortam sıcaklığı 14 veya 15 derecenin altına düşmemelidir. Aksi takdirde çiçek soğuk ortamda kalacak ve yapraklarında solma, kararma meydana gelecektir.

Çiçeğin gelişimi için budama işlemi yapılmaktadır. Kuşkonmaz çiçeğinde budama işlemi çiçekleri solduktan sonra yapılır. Çiçeğin tekrar çiçek açmasını sağlamak amacı ile yaprakları budanır ve budanan yaprakların üstü soğuk silikon veya mumla kapatılır. Yapılan bu işlem budanan yerlerin hava almasını engeller. Bu da çiçeğin gelişiminde önemli rol oynar.

Bütün bunların yanı sıra çiçeğin toprağı değiştirilirken ya da ilk defa çiçek toprağa ekilirken kullanılacak olan toprağın özellikleri de önemlidir.  Çiçek toprağa ilk defa ekiliyorsa bu toprağa yaprak çürükleri ve kum eklenerek çiçeğin toprağı verimli hale getirilir. Eğer çiçeğin toprağı değiştirilecekse de önceki saksısından bir numara büyük saksıya humuslu ve lifli toprak eklenerek  bu işlem gerçekleştirilebilir.  Toprak değişimi daha çok yaz aylarının başında yapılmaktadır.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Kılıç Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır

Bu ay daha çok nisan ayı olarak tercih edilir. Çiçek çoğaltma işlemi de bu aylar da yapılmalı ve çiçeğin ekileceği toprak özellikleri uyarılar dikkate alınarak  kullanılmalıdır. Toprağı değiştirilen ya da budanan çiçek tekrar gelişme göstersin diye vitamin takviyesi alabilir. Çiçek sağlıklı görünüyorsa vitamin kullanmak önerilmez. Eğer çiçeğin yapraklarında solma ve kararma varsa vitamin kullanılmalıdır. Bu vitaminler seralarda ve çiçekçilerde bulunabilir. Alınan vitaminler kullanma talimatına göre çiçeğe uygulanmalıdır. Vitamin takviyesi işlemi budama yapıldıktan sonra uygulanırsa bu çiçek için daha iyi olmaktadır. Genellikle vitaminler 1 litre suya 1 ölçek dökülerek karıştırılır. Ve oluşan karışım çiçeğe on beş günde bir veya ayda bir şeklinde uygulanır.

Kuşkonmaz Çiçeğine Zarar Veren Durumlar Nelerdir?

Çiçeklere zarar veren durumlar hemen hemen her yerde aynıdır. Ve çiçeğe zarar veren etkenler aynı etkenlerdir.  Öncelikle bitkinin fazla su almaması gerekir. Yukarıda yazıldığı gibi sulama işlemi yapılmalıdır. Aksi takdirde bitki aşırı su alımında yaprakları solar ve çürür. Bitkinin bulunduğu saksının deliksiz olması ya da deliklerinin kapalı olması durumu da bitkiye ciddi zararlar verir. Suyun doğru bir şekilde bitkiye yayılması ve toprağının hava alması için çiçeğin saksısında delikler olmalıdır. Bunların yanı sıra hastalanmış bitkinin diğer bitkilere yakın olması durumu da çiçekler için hoş olmaz. Yani bitkiye zarar verir. Bitkiye zarar veren diğer etkenler de çiçeğin vitaminsiz kalması ve toprağının kalitesiz olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Lale Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı