Çiçek Bakımı
Trend

Kurdele Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır

Kurdele Çiçeğinin Bakımı gerçekten çok hassastır ama çok güzel bir çiçektir. Peki hiç Kurdele çiçeğini hiç duydunuz mu?

Kurdele Çiçeğinin Bakımı gerçekten çok hassastır ama çok güzel bir çiçektir. Peki hiç Kurdele çiçeğini hiç duydunuz mu? Doğanın en güzel çiçeklerinden bir tanesi olup evinize veya ofisinize renk katacak, farklı bir hava verecek, doğada farklı türleri olan bir saksı çiçeğidir. Kurdele çiçeği uzun ömürlü ve dayanıklı bir çiçektir, fakat ancak iyi bakım yapıldığı sürece uzun ömürlü olmaktadır. Aksi takdirde kısa bir sürede sağlığını yitirir ve hemen ölür. İstediğiniz kadar budayın, bakım yapmadığınız sürece mutlaka ölecektir. Kurdele çiçek bakımı için internet üzerinden de araştırmanızı yapabilirsiniz, fakat çok abartılı bir bakımı yoktur. Sadece bazı dikkat etmeniz gereken konular bulunmaktadır. Bu konulara dikkat ettiğiniz sürece, hiçbir sorun yaşamadan uzun yıllar bir Kurdele çiçeğine sahip olabilirsiniz.

Kurdele Çiçeğinin Bakımı

Kurdele çiçeği bir defa gün ışığını çok seven, aydınlık ortamları seven bir çiçektir, fakat gün ışığına direkt olarak maruz kalırsa, bakım yapmadığı kadar zarar görmektedir. Bu sebeple evinizde veya ofisinizde gün ışığını alacak bir yerde tutmanız gerekmektedir, fakat direkt gün ışığı almaması için de dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra, çiçeğin bütün gövdesi gün ışığını almayacaktır, bu sebeple haftada bir defa çiçeğin yönünü çevirerek, bütün çiçeğin gün ışığı alacak şekilde ona yardımcı olabilirsiniz. Unutmayın ki her çiçekte olduğu gibi, Kurdele çiçeği de besinlerini toprak, su ve gün ışığından almaktadır. Özellikle gün ışığı çiçekler için çok önemlidir. Bu yüzden sağlam gün ışığı alması için çiçeğin yerini iyi ayarlamak gerekmektedir.

Kurdele Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

Kurdele çiçeğinin bakımını yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu konulara dikkat ettiğiniz sürece, uzun bir süre Kurdele çiçeğine sahip olabilirsiniz. Her canlının bakıma ihtiyacı olduğu gibi, çiçeklerinde bakıma ihtiyacı olmaktadır. Kurdele çiçek bakımı zor olmamakla beraber, sadece bazı konuların dikkat edilmesi önem arz etmektedir. Örneğin sulamasında dikkat etmeniz gereken konu, sulama ancak saksıdaki toprak kuruduğunda veya kurumaya yakın olduğunda yapılması gerekir. Toprak kurumamışsa ve hala nemini ve ıslaklığını koruyorsa, ekstra bir sulama yapmanıza gerek yoktur. Bunun yanı sıra, cam veya kapı önü gibi, rüzgârın eseceği yerlere koymamanız gerekmektedir. Rüzgârın esintisiyle beraber, rüzgâr çiçeğin köklerine kadar sallayacaktır ve sağlıklı bir şekilde büyümesi engellenecektir.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Müge Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Özellikle kış aylarında, Kurdele çiçeğini en fazla 15 derecelik bir ortamda bulundurmanız gerekiyor. Daha soğuk veya daha sıcak bir havada bulundurursanız, çiçeklerini ve yapraklarının solmasına neden olursunuz. Eğer toprak değişikliği yapmak isterseniz, bunu yapmanın en iyi zamanı Nisan ayı olmaktadır. Nisan ayında, ne çok fazla sıcak olduğu, nede çok fazla serin olduğu bir zamanda, toprak değişikliğini rahatlıkla yapabilirsiniz. Toprak değişimi çiçeğiniz için iyi gelecektir, çünkü zamanla toprağın çiçeğe verebileceği verimlilik, vitamin ve mineraller yok olacaktır ve çiçek yeni toprağa ihtiyaç duyacaktır, fakat bunu yaparken toprağın kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Toprak kalitesiz olursa, hem çiçek beslenemez hale gelir, hem de hiçbir işinize yaramaz.

Kurdele Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

Kurdele çiçeklerine verilebilecek zararlardan bahsedelim. Kurdele çiçek bakımı her ne kadar kolay olsa bile, bakımını doğru yapmadığınız sürece, çiçeklere zarar vermekten başka hiçbir şeye yaramayacaktır. Kurdele çiçeklerine verebileceğiniz zararlar; örneğin çiçeği gereksiz yere çok fazla sularsanız, çiçeği ve köklerini boğmaya neden olursunuz. Kurdele çiçeklerini sadece haftada bir veya iki defa sulamanız yeterlidir. Daha fazla sulamanıza gerek yok, hatta bazen daha uzun bir süre sulamadan bekleyebilirsiniz. Sulama yapmadan önce mutlaka toprağını kontrol etmeniz gerekir, aksi takdirde toprağa çamura çevirir, çiçeğin çamur ve suda boğulmasına sebep olursunuz. Saksı çiçeklerinde saksıların mutlaka delikli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Saksılar delikli olmazsa, saksının içine çok fazla su birikip yine çiçek köklerinin boğulmasına neden olursunuz.

Sonuçta saksı delikleri bir amaç için yapılmış, fakat olmazsa çiçekler için de bir işe yaramayacak. Bu sebeple saksı deliklerinin mutlaka olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, çiçeğinizi suladıktan sonra, mutlaka saksının altında bulunan kaba biriken suyun dökülmesi gerekmektedir. Bazıları suyu dökmez ve çiçeğin oradan beslenmesini ister, fakat biriken su dökülmediği sürece, bir süre sonra böcekler toplanmaya ve su kötü bir koku yaymaya başlayacaktır ve bu haliyle çiçeğin hastalanmasına neden olacaktır. Aslında bütün bu konular çok basit, fakat maalesef çoğu zaman unutulduğundan çiçeklere ister istemez zarar verebiliyorsunuz. Ayrıca toprağın kalitesiz olması, öylesine dışarıdan bulduğunuz toprağa çiçeği dikerseniz, çiçeği birkaç gün içerisinde solmuş ve ölmüş olarak bulabilirsiniz.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Ağacım Birden Aniden Öldü - Ani Ağaç Ölümünün Ortak Nedenleri

Uzun yıllar bir Kurdele çiçeğine sahip olmak istiyorsanız ve çiçeğin bulunduğunuz ortama renk katmasını istiyorsanız, çiçeğinize çok iyi bakmanız gerekiyor. Çiçeğin bakımı için ayıracağınız zaman 5 dakika bile değildir. Hatta iki veya üç dakika ayırsanız bile yeterli olacaktır. Kurdele çiçek bakımı zor değil, sadece sevginizi vererek biraz zaman ayırmanız gerekiyor. Çiçeğinize ne kadar iyi bakarsanız, çiçek size o kadar daha fazla geri dönüş sağlayacaktır. Çiçekleri sadece saksı içerisinde duran bir ot olarak görmeyin. Çiçeklerinde hisleri ve duyguları var ve siz ona ne kadar iyi bakarsanız, o da bulunduğunuz ortamı renklendirmek ve ferahlık getirmek için elinden geleni yapacaktır. Kurdele çiçekleri özellikle ofis ortamları için çokça tercih edilen bir çiçek türüdür. Yapraklardan oluşan çiçeklerdir, fakat ortama farklı bir hava katmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı