Çiçek Bakımı
Trend

Mandalina Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Mandalina Çiçeği Bakımını yapmak isteyenler bu makalemiz:Doğada  hayvanlar ve bitkiler ekolojik dengenin olmazsa olmaz diğer canlıları. Yani dünya tek başına bizim değil. O yüzden bizim dışımızda da canlılar olduğunu, onlara gereken özeni göstermemiz gerektiği unutulmamalıdır.

Çiçek konusunda da insanların karşısına çok sayıda seçenek çıkar ki, o seçeneklerden bir tanesi de hiç şüphe yok ki mandalina çiçeği. Nasıl olur demeyin bal gibi oluyor ki insanlar evlerinde mandalina çiçeği yetiştiriyor. Mandalina çiçeğinin kendisine has muhteşem bir kokusu olduğu kesin.

Bakımında Bilinmesi Gerekenler

Mandalina çiçeği bakımı noktasında dikkat edilmesi gereken en temel hususların başında dönem dönem çiçeğin toprağının değiştirilmesi gerektiğidir. Bu çiçeğin toprağının değiştirilmesi için en ideal olan mevsim mandalina çiçeği ya da mandalina bitkisinin de yetişmeye başladığı dönem olan Nisan aylarıdır. Nisan aylarının başlarında toprak değişimi iki yılda bir yapılmalıdır. Burada elbette istenir ise saksı değişimi de yapılabilir ve saksı değişimi de yaparken mutlaka kendisine uyacak bir biçimde mevcut saksıdan en fazla bir boy büyük olan saksının tercih edilmesi gerektiğinin unutulamaması gerektiğidir.

Mandalina hepimizin çok iyi bildiği üzere yaz bitkisidir. O yüzden böylesi bir çiçek için sıcaklık ve güneş gerçeği asla göz ardı edilmemelidir. Bu bitki asla soğuk havaları sevmediğinden bulunulan ortamın sıcak olmasına özen gösterilmelidir. Eğer gerekli olan sıcaklık sağlanamıyor ise mutlaka ısıtıcılar ile gerekli takviye yapılmalıdır.

Bir diğer özel önem arz eden husus ışıktır ki eğer mandalina çiçeği yeterli ışığı alamaz ise ölür o yüzden ölmemesi için yeterli ışık sağlanmalı, eğer yeterli olduğu düşünülmüyor ise o zaman aydınlatıcılardan destek alınmalı ve asla karanlık ortamda bırakılmamalıdır.

Kesinlikle rüzgar görmemelidir eğer rüzgar görür ise toprağında ciddi sorunlar yaratmaktadır. Lakin arzu edilir ise böylesi bir bitki sıcak yaz günlerinde rahatlıkla balkona çıkarılabilir.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Massengena Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Eğer herhangi bir nedenle böylesi bir çiçeğin yapraklarında solgunluk görülür ise o zaman anında müdahale edilmeli ve çiçeğin diğer yerlerine yansıması zaman geçmeden önlenmelidir. Kişi kendini bu konuda yeterli hissetmiyor ise o zaman bir uzmana da danışarak yardım isteyebiliyor zira kimi şeyler tek başına yapılabilecek olan şeyler değildir. Kimi zaman destek almak önemli bir faktördür tıpkı bu durumda olduğu gibi.

Mandalina Çiçeğine Zarar Veren Etmenler

Mandalina çiçeğinin ömrünü etkileyen ve zarar veren temel unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Çok fazla düzeyde sulanması
  • Yanlış saksı seçimi ki işin bu kısmında modern bir görünüm aramak yerine tamamen mandalina çiçeği için doğru olabilecek saksının seçilmesi gerektiğidir. Çok küçük, delikleri olmayan saksılardan uzak durulmalıdır.
  • Bunun yanında eğer bitkinin herhangi bir yerinde hastalanma gibi bir durum olur ise bu bitkinin diğer yerlerine de yansıyabilir ki bu da uzun vadede tüm bitkiye zarar verebilecek olan bir olgudur.
  • Toprak seçimi de son derece önemli olan bir olgudur. Kesinlikle ilgili yere danışarak mandalina çiçeği için en uygun olan toprak seçilmeli, ucuz, kalitesiz olan topraklardan uzak durulmalıdır.
  • Zamanında, olması gereken düzeyde doğru bir biçimde vitamin ya da diğer bir ifade ile ilaçlı suyun verilmemesi
  • Solucan, sinek, yapışkan pamuksu şeyler
  • Mandalina çiçeğinde bir nedenden dolayı oluşan hastalıklar
  • Olması gereken koşullarda barındırılmaması ve ilgili sıcaklığın sağlanmaması

Mandalina Çiçeğinde Vitamin Kullanılır mı?

Tüm sağlıklı bitkiler için olması gerektiği gibi bu mandalina çiçeği bakımı noktasında da vitamin son derece ciddi önem arz etmektedir. Vitamin kullanmak isteyenler mutlaka çiçekler için vitamin satan satış noktalarına giderek mandalina çiçeği için olan vitamini almalı ve onların belirttiği biçimde kullanmalıdır ama yine de burada dikkat edilmesi gereken husus çok iyi düzeyde olan açelya çiçeği bitkisi için illa vitamin kullanılacak diye bir kuralın olmadığıdır. Kişi kendince risk gördüğü dönemlerde böylesi bir şey yapabilir en azından mevsimsel geçişlerde ya da herhangi bir şeyden şüphe edilir ise ayda bir kere böylesi bir uygulamanın yapılmasında fayda vardır. Bunun yanında nasıl kullanılacağı sorusuna da yanıt vermek gerekir ise 1 Litre suya 1 ölçek ilave edilmeli ve ilave edildikten sonra toprağa bu vitaminden iyice verilmelidir.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Lale Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır

Mandalina Çiçeğinde Nasıl Çoğaltma Yapılır?

Mandalina çiçeğinin çoğaltmasında birden fazla yöntem uygulanabilmektedir ve temelde iki yöntem ile böylesi bir bitkiyi çoğaltmak mümkündür. Bu yöntemleri kısaca belirtmek gerekir ise şunlar ifade edilebilir. Bu yöntemlerden ilki yaprak ve dallarından alınan çiçekler ile çoğaltılmasıdır. Bir diğer yöntem ise diğer bitkiler de olduğu gibi kökünden alınarak çoğaltma işleminin gerçekleştirilmesidir.  Her iki yöntem de tercihe bağlı olarak uygulanabilir.

Bir önceki yazımız olan Maranta Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı