Sağlık

Covid-19 koronavirüs salgını hakkında 11 soru cevaplandı

Coronavirüs salgını Çinde hızlıca yayılmaya devam ediyor. Vaka sayısının  76.000 olarak düşünülmektedir.

Coronavirüs salgını Çinde hızlıca yayılmaya devam ediyor. Vaka sayısının  76.000 olarak düşünülmektedir.

Ancak Türkiyedeki çoğu insan için endişelenmenize gerek yok: Vakaların yüzde doksan dokuzu Çin’de gerçekleşiyor. Ancak, diğer ülkelerde daha fazla salgın tespit edildiği için bu durum önümüzdeki haftalarda değişebilir . İşte yeni koronavirüs ve riskleri hakkında en yanan sorularınızın cevapları.

1) Bu yeni koronavirüs nedir ve nereden geldi?

Coronavirüsler, adlarını burada bir mikroskop altında görülebilen ve kapsidi çevreleyen taç benzeri çıkıntılara borçludurlar.

Coronavirüsler tipik olarak solunum sistemine saldıran büyük bir virüs ailesidir. Ad, taç için Latince korona kelimesinden ve bu virüsleri çevreleyen dikenli saçaktan dolayı çelenk veya çelenk anlamına gelen eski Yunanca korōnè’den geliyor. Çoğu koronavirüs, yarasalar, kediler ve kuşlar gibi hayvanları enfekte eder. Covid-19, SARS ve MERS dahil sadece yedi tanesinin insanları enfekte ettiği bilinmektedir.

SARS’ın yarasaları enfekte etmekten misk kedilerine, Çin’deki insanlara evrimleştiği düşünülmektedir; MERS, Ortadoğu’daki yarasalardan develere, insanlara evrimleşti. Covid-19’un nereden geldiğini kimse bilmiyor, ancak önde gelen hipotez, yarasaların bir kez daha orijinal kaynak olduğudur : virüsü pangolinlere ve pangolinleri insanlara yayarlar.

2) Coronavirüs Belirtileri nelerdir?

İnsanları enfekte eden yedi koronavirüsten ikisi, SARS ve MERS, sırasıyla vakaların yüzde 10’unda ve yüzde 30’undan fazlasında ciddi pnömoniye ve hatta ölüme neden olabilir. Ancak diğerleri, soğuk algınlığı gibi daha hafif semptomlara yol açar.

Başlıca hipotez, yarasaların yeni koronavirüsün orijinal kaynağı olduğu yönündedir.

Şu anda, Covid-19’un pnömoniye neden olabileceğini ve bunun da öldürebileceğini biliyoruz – ancak SARS ve MERS’den daha az ölümcül gibi görünse de, ne kadar kesin olduğu henüz belli değil .

Bu soruyla ilgili en iyi kanıtlardan bazıları, Çin anakarasında Covid-19 doğrulanmış veya şüphelenilen ilk 72.314 hastanın sonuçlarını inceleyen 16 Şubat Çin CDC raporundan geliyor . Bugüne kadar yapılan en büyük analiz. Ve toplam vaka ölüm oranı yüzde 2,3 bulundu – hem SARS hem de MERS’den daha düşük. ( Vaka ölüm oranı veya CFR, bir hastalığa sahip bir grup insanda bir hastalığın neden olduğu ölümlerin oranıdır.)

Araştırmacılar ayrıca, vaka ölüm oranlarında yaş grubuna göre büyük farklılıklar olduğunu keşfettiler. Kısacası, virüs her geçen on yılda insanlarda daha ölümcül görünüyor. Bu tablodaki eğilimi çalışmadan görebilirsiniz:

11 Şubat 2020 itibariyle Çin anakarasında vaka ölüm oranları

Genel olarak, araştırmacılar vakaların yüzde 81’ini hafif, yüzde 19’unu şiddetli veya kritik olarak nitelendirmiştir.

Yine de büyük bir uyarı: Bu veriler, 2.012 ölümden sadece birkaçının meydana geldiği anakara Çin’den geliyor. Ve hiç kimse anlamadığı için, vaka ölüm oranı anakara Çin dışında düşüktü.

Aynı zamanda, asemptomatik vakaların kanıtı da vardır . Ve bu vakalardan daha fazlasını keşfettikçe, Covid-19’un SARS’den ziyade mevsimsel grip gibi görünmesi mümkündür. Çünkü bulaşıcı hastalıklar ilk keşfedildiklerinde daha şiddetli görünürler, çünkü hastanelerde ortaya çıkan insanlar en hasta olma eğilimindedir.

Semptomlara gelince: Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre , çoğu hasta ateş, öksürük ve nefes darlığı ile başlar.

The Lancet’te yayınlanan bir rapor daha ayrıntılı bilgi verdi. Çin’in 11 milyon anakarası olan Çin’in Wuhan kentinde, salgının başladığına inanılan Covid-19 onaylı ilk 41 hastanın bir alt kümesine baktı.

En sık görülen semptomlar ateş, öksürük, kas ağrısı ve halsizlikti; daha az yaygın baş ağrısı, ishal ve mukus veya kan öksürüktü. BT taramalarında hepsinde pnömoni ve akciğer anormallikleri vardı. Hastalığın ciddiyetine gelince, yüzde 32’si yoğun bakım ünitesine kabul edildi ve yüzde 15’i öldü. 22 Ocak’a kadar hastaların çoğu (yüzde 68) hastaneden taburcu edildi.

3) Koronavirüsler nasıl yayılır?

Covid-19 hastalığına neden olan virüs olan SARS-CoV-2’nin tam olarak nasıl yayıldığını henüz bilmiyoruz, ancak MERS, SARS ve diğer solunum virüslerinin kişiden kişiye nasıl taşındığı hakkında çok fazla veri var. Ve bu esas olarak öksürme veya hapşırma nedeniyle damlacıklara maruz kalmakla olur.

Enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında, bir sprey bırakırlar ve bu damlacıklar başka bir kişinin burnuna, gözlerine veya ağzına ulaşırsa, virüsü bulaştırabilirler, dedi bulaşıcı bir hastalık uzmanı ve kıdemli akademisyen Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi. Daha nadir durumlarda, bir kişi ağızda, gözlerde ve burunda “yüzeylerdeki damlacıklara dokunarak – ve sonra mukoza zarlarına dokunarak” dolaylı olarak solunum yolu hastalığı yakalayabilir.

SARS-CoV-2’nin “dışkı-oral” hastalık bulaşma yolu olarak bilinen kaka yoluyla yayılabileceğini gösteren yeni kanıtlar da vardır . Araştırmacılar da potansiyel hava yoluyla bulaşma arayışındalar.

4) Bu salgın devam ederken seyahat etmeli miyim?

Hem CDC hem de Dışişleri Bakanlığı , Çin için en üst düzey seyahat uyarılarını yayınlayarak Amerikalılara şu an orada seyahat etmekten kaçınmalarını tavsiye etti. (Salgın geliştikçe bu danışmaların değişmesi muhtemeldir, bu yüzden onları kontrol etmeye devam edin.)

Ve bu sadece bu yeni virüsü yakalama riski olduğu için değil. Şu anda, çok sayıda havayolu kısmen talebin azalması nedeniyle Çin’e uçuşları iptal ediyor veya geri ölçekliyor. Ülkeler ayrıca Çin’den gelen ziyaretçileri karantinaya almaya zorlamaktadır. “Bu noktada [salgın] tepkisinin öngörülemezliği konusunda daha fazla endişeliyim,” dedi Nuzzo. “Çin’e gidip orada bir şekilde sıkışıp kalmak eğlenceli olmazdı. Ve geri dönersek, ek taramaya [veya karantinalara] tabi olacaksınız. ”

Ancak seyahat konusunda endişe duyan insanlar, bu tavsiyelerin salgının şu anda oynadığı Çin’e odaklandığını hatırlamalıdır.

Şu anda vakaların yüzde 99’u anakara Çin’de. Ve bunların yarısından fazlası Hubei’de. Toronto Üniversitesi’nde, hava yolculuğunun yeni koronavirüs enfeksiyonu da dahil olmak üzere salgınların dinamiklerini nasıl etkilediğini inceleyen bir profesör olan Isaac Bogoch , “Bu enfeksiyonu Hubei dışında ve gerçekten Çin dışında elde etme riski oldukça düşüktür” dedi .

Seyahat etmek zorundaysanız ve hasta olan birinin yanında oturuyorsanız ne olacak? Panik yapmanın da zamanı değil. Bogoch, “Hava yolculuğu yoluyla bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini araştıran bazı çalışmalar oldu” dedi. “Hava yolculuğu yoluyla solunum yolu enfeksiyonu alma riski hala olağanüstü düşük.”

Solunum yolu enfeksiyonu olan bir kişinin altı feet içinde oturursanız risk artar. Ama orada bile, basit yakınlık mutlaka bir şey yakalayacağınız anlamına gelmez. Bunun yerine, kişi ne kadar bulaşıcıdır ve ne kadar uzun süre oturursanız riskiniz o kadar artar. Çok uzun süre kişinin yanında değilseniz veya çok bulaşıcı değilse, risk daha düşüktür. Ve yine, hasta bir kişinin koronavirüsü olması pek olası değildir.

5) Hala yeni koronavirüs için endişeleniyorum. Kendimi korumak için ne yapmalıyım? Yüz maskesi satın alıyor musunuz?

ABD’de halka yönelik risk şu anda düşük kabul edilmektedir . Ve neredeyse her sağlık uzmanı Vox’un konuştuğu , genel popülasyonda hastalığı önlemek için yüz maskelerinin kullanımını destekleyen çok az kanıt olduğunu söyledi .

Maskeler yalnızca halihazırda bir solunum yolu enfeksiyonunuz varsa ve başkalarına yayılma riskini en aza indirmek istiyorsanız veya solunum hastalığı olan kişilerle doğrudan temas halinde olan bir hastaya veya hastanede çalışan birisine bakıyorsanız. (Ayrıca, sağlık çalışanlarının güvende kalması için ihtiyaç duydukları maskeler ve diğer malzemeler üzerinde çalışma raporları vardır .)

Bu yüzden CDC düzenli Amerikalılar için maske kullanımına karşı tavsiyede bulunur. CDC’nin Ulusal Aşı ve Solunum Hastalıkları Merkezi direktörü Nancy Messonnier, 30 Ocak’taki basın toplantısında akıl yürüttü . Ama insanlar onları istifliyor ve yanlış nedenlerle.

Messonnier, her türlü hastalığı önlemek için yapabileceğiniz en iyi şeyin “ellerinizi yıkayın, öksürüğünüzü koruyun, kendinize dikkat edin ve sunduğumuz bilgilere dikkat edin” dedi.

6) Semptom göstermeden önce virüsü yayan insanların vakaları ne olacak? Bu endişe verici değil mi?

Giderek daha fazla araştırma, sadece hafif semptomları olan veya hiç semptomu olmayan kişilerin Covid-19 hastalığı için pozitif test edebileceğini önermek için birikmektedir. Virüs ayrıca bir hastalıkta erken vücutta çok yüksek seviyelerde var gibi görünmektedir.

Ancak, “Hala semptomları olmayan insanların ne ölçüde bulaşabileceğini bilmiyoruz,” diye uyardı. Ve Bogoch’un Vox’a dediği gibi, “bu enfeksiyonun asemptomatik bulaşması vakaları olsa bile, bunlar tipik olarak nadir vakalar olacak ve insanlığın bildiği hemen hemen her solunum yolu enfeksiyonu ile, bunlar salgın . ”

Yine de, eğer bu virüs hiçbir semptomu olmayan veya hafif semptomları olan insanlardan yayılabilirse, neden bu kadar bulaşıcı olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir. Araştırmacılar şu anda Covid-19’lu bir kişinin genellikle iki ila üçten fazla kişiyi enfekte ettiğine inanıyor ve bu da yeni koronavirüsü mevsimsel grip, SARS ve MERS’ten daha bulaşıcı hale getirecek.

7) Bu ölümcül bir salgın olacak mı?

Şimdilik, CDC ve DSÖ buna hala bir salgın diyor . Ancak çok geçmeden, sağlık uzmanları Çin’de salgını resmen salgın olarak adlandırmaya yetecek kadar vaka olduğunu belirleyebilirler. Ve hastalık diğer ülkelerde yerel olarak yayılmaya devam ederse, bir pandemiye dönüşebilir (bu, dünyanın iki veya daha fazla bölgesine yayılan bir salgın olarak tanımlanır).

10 Şubat’ta DSÖ’nün genel müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus bu olasılıkla titredi. Çin dışında “Çin’e seyahat geçmişi olmayan insanlardan ileriye doğru bulaşma vakaları” da dahil olmak üzere vakalar olduğunu kaydetti. Bunlar “daha ​​büyük bir ateşe dönüşen kıvılcım olabilir”.

Ancak bir hastalık, özellikle şiddetli olmadan yaygın bir şekilde yayılabilir ve bir pandemi haline gelebilir. Ve kimse henüz bir Covid-19 pandemisinin nasıl görüneceğini bilmiyor – çoğunlukla bu hastalığın ne kadar ölümcül olduğunu tam olarak bilmiyoruz.

Mevcut ölüm sayısını alıp, bilinen vaka sayısına böldüğünüzde, “vaka ölüm oranı yüzde 2’dir – ve ilk günlerde yüzde 3’ten düşmüştür” diyor Michigan Üniversitesi’nden salgınları inceleyen Howard Markel. . “Ve eğer gerçekten, çok düşük giderse, muhtemelen – 2009’da [H1N1] domuz gribi ile Meksika’da yaptığımız gibi – normal mevsimsel gripten daha az ölümcül olmasa bile, çok benzer bir şey olduğunu söyleyeceğiz.”

Bu hafif vakalardan bir kez daha keşfedildiğinde, bu virüs çok daha az ölümcül görünebilir.

Nuzzo, “Bir sürü solunum virüsü ile yaşıyoruz ve buna tahammül ediyoruz.” Dedi.

8) Şehrim bir salgın riski altında mı?

Bu konuda en iyi araştırmalardan bazıları Bogoch ve meslektaşlarından geliyor. Son birkaç hafta içinde yeni koronavirüs enfeksiyonlarına karşı en savunmasız şehirler üzerinde çalışmalar yaptılar . Büyük paket nedir?

En fazla risk altında olanlar gerçekten Doğu Asya ve Güneydoğu Asya’dır.

Oxford Üniversitesi, Toronto Üniversitesi ve Londra Tıp ve Tropikal Hijyen Okulu’ndan araştırmacılar, Şubat ayına kadar Wuhan’dan en az 100.000 havayolu yolcusu alan Çin’deki tüm şehirleri bulmak için Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nden 2019 verilerini kullandılar. Nisan.

Daha sonra, yerel salgınlar yaşarlarsa hastalığın bu şehirlerden nasıl yayılabileceğini modellediler. İşte salgınları görebilecek en iyi 50 destinasyondan 15’i (IDVI – Bulaşıcı Hastalık Güvenlik Açığı Endeksi – numarasına da dikkat edin.) Bu, bir ülkenin bulaşıcı bir hastalığı yönetme yeteneğinin bir ölçüsüdür. hazırlanmış.)

Bogoch, “Avrupa’ya ve ABD’ye ihraç edilen başka davalar olursa hiç kimse şaşırmaz” dedi. “Ancak en fazla sayıda ve en fazla sayıda enfeksiyonun ihraç edileceği yerler Doğu Asya ve Güneydoğu Asya merkezlerine yapılacak.”

9) Bundan sonra ne olabilir?

Çin virüsü içeriyorsa ve diğer ülkelerdeki salgınlar patlamıyorsa, vaka sayısının düşmeye başladığını ve halk sağlığı acil durumunun patladığını görebiliriz.

Ancak, Çin genelinde zaten çok fazla vaka var ve virüsün diğer ülkelerde – özellikle zayıf sağlık sistemlerine sahip olanlarda – dolaşımı, tespit edilmesini gün geçtikçe daha az olası görmesi gibi gerçek bir olasılık var.

Covid-19, “Hızlanmaya devam ederse, bir pandemiye sahip olabiliriz” içermiyorsa, Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü başkanı Tony Fauci dedi. Bu, sadece Çin’de değil, aynı zamanda dünyanın diğer ülkelerinde de, tek seferlik gezginlerden veya küçük kümelerden tam gelişmiş salgınlara kadar büyüyen hastalıklar ve ölümler anlamına gelir.

Bu senaryoda, “[virüsü] kontrol etmeye çalışmıyorsunuz çünkü zaten her yerde.” Dolayısıyla halk sağlığı yetkilileri virüsün kontrol altına alınma girişiminden etkilerini hafifletmeye – hastaları izole etmek ve bakımını yapmak için hastaneler kurmak, “sosyal uzaklaşma” için önerilerde bulunmak (kamu olaylarını iptal etmek gibi) ve birçok kişi için tetikleme protokolleri bulmak Hastane bakımına ihtiyaç duyan insanlar.

Ancak yine, bu virüs dünya çapında hareket etse bile, çok fazla zarar vermeyebilir. En iyi senaryoda, bu salgın H1N1 domuz gribi gibi görünebilir . H1N1 ilk kez 2009’da tanındığında ve dünyaya yayıldığında, ölümcüllüğü hakkında büyük endişeler vardı. ABD okulları kapandı, Kuzey Amerika’dan gelen insanlar başka ülkelere vardıklarında karantinaya alındı , uçuşlar iptal edildi . Nuzzo, bu önlemlerin sadece virüsü içermediğini değil, aynı zamanda H1N1’in bu kadar ölümcül olmadığı ortaya çıktı.

Nuzzo, “Şimdi hala bu virüsle yaşıyoruz – her grip mevsiminde dolaşan virüs” dedi.

10) Dünya bu krize nasıl tepki veriyor?
30 Ocak’ta DSÖ salgını küresel bir halk sağlığı acil durumu ilan etti. Ülkelerin Çin’e karşı seyahat veya ticaret kısıtlamaları koymamalarını tavsiye etmesine rağmen, Rusya ve Singapur da dahil olmak üzere birçok ülke sınırlarını zaten kapatmış durumda. Bu arada, ABD hükümeti , Çin’den tahliye edilen vatandaşları karantinaya alan ve son zamanlarda Doğu Asya ülkesine gelen yabancı uyrukluların gelmesini geçici olarak yasaklayan – en üst düzey seyahat danışmanlığını düzenleyerek yanıtını önemli ölçüde artırdı .

Bunlar aşırı önlemler bu virüs ile ilgili tüm bilinmeyenler tarafından kısmen açıklanabilir: Liderler Covid-19 korkusuyla aşırı önlemler alıyor ise çok ölümcül ve olabilir çok uzak yayıldı.

Önlemler ayrıca, salgın tepkilerini düzenleyen hiçbir uygulanabilir uluslararası yasaya sahip olmadığımızla açıklanabilir . Dolayısıyla ülkeler, DSÖ yaptıkları eylemlere karşı tavsiyede bulunsa bile, pandemik tehditlere karşılık olarak cezalandırılmadan istediklerini yapabilir.

Bu, en dramatik ve benzeri görülmemiş tepkilerin şu anda oynadığı Çin’de olduğu gibi görünüyor. Georgetown Üniversitesi’nde küresel bir sağlık hukuku profesörü olan Lawrence Gostin , Vox’a “Çin insanlık tarihindeki en geniş kordon sanitasyonu [veya karantina] uygulamıştır ” dedi. “Hareketleri kısıtladılar, korku ve paniğe neden oldular. İnsan haklarını ihlal ettiler. ”

Oradaki yetkililer de bilgileri sansürlediler ve alarmı Çinli yetkililerin istediklerinden daha erken çalmaya çalışan haberleri susturdular ve Çin’in salgın tepkisini eleştiren yabancı gazetecileri kovdu. Fakat yine, küresel sağlık hukukunun zayıflığı nedeniyle, uluslararası toplum bu eylemler konusunda çoğunlukla sessiz kaldı.

11) Bu nasıl sona erebilir?

Meslektaşım Brian Resnick’in açıkladığı gibi, bu salgının bitebileceği birkaç yol var . Belki de halk sağlığı önlemleri – vakaları hızlı bir şekilde tanımlamak, enfekte olmuş insanları tecrit etmek – bu koronavirüsün yayılmasını durduracaktır. (2003 yılında SARS’ın yayılmasını durduran da buydu.)

Bu zoonotik bir hastalık olduğu için, bir hayvandan geldiği anlamına gelir, bu kaynağı bulmak ve ortadan kaldırmak da yardımcı olacaktır. Ya da belki daha geniş bir salgını engellemek için bir aşı veya antiviral hızlı bir şekilde icat edilecektir (ancak bu muhtemelen yıllar alacaktır).

Daha sıcak havaların önümüzdeki mevsimleri de en azından virüsü yavaşlatmada rol oynayabilir. “Coronavirüsler kış virüsüdür,” dedi Fauci. “Hava sıcak ve nemli olduğunda, bu virüsler hava soğuk ve kuru olduğu zaman yayılmaz.”

Son olarak, virüsün sadece ölme olasılığı vardır. “Hastalık salgınları biraz ateş gibi,” diye yazdı Resnick. “Virüs alevdir. Duyarlı insanlar yakıttır. Sonunda, ateş yakılırsa yangın kendini yakar. Virüs salgını bulaşmaya duyarlı insanlar bulmayı bıraktığında sona erecek. ”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu