Sağlık

Kulak Çınlaması Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kulak Çınlaması Nedenleri kulak çınlaması nasıl geçer , psikolojik kulak çınlaması nasıl geçer, kulak çınlamasının nedenleri ve kulak çınlaması hakkında en çok sorulan soruların cevapları makalemizde.

Tinnitus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tinnitus,Dış kaynaklardan değil Vücudunuzun içinden gelen sesleri duymak için kullanılan bir terimdir Genellikle kulaklarda çınlama olarak tanımlanır ancak Aşağıdakiler dahil birkaç ses duyabilir Bunlar hangileridir .

 • uğultu
 • bileme
 • tıslama
 • ıslık

Bazı insanlar müzeye veya şarkı söylemeye benzer sesler duyabilirler ve diğerleri (pulsatil tinnitus) gibi zamanla atan sesleri duyabilirler. Bunun yanı sıra işitme duyunuzun eskisi kadar iyi olmadığını veya günlük seslere daha duyarlı olduğunuzu da Fark edebilirsiniz.

Tinnitus Ciddi Bir hastalıkmıdır

Tinnitus,Nadiren altta yatan ciddi bir durumun işaretidir diyebiliriz Bazı insanlar için arada gidip gelebilir ve sadece küçük bir rahatsızlık olabilir.

Bununla birlikte Bazı insanlar için günlük yaşam üzerinde önemli bir etkisi olabilir ve çok üzücü ve rahatsız edici olabilir konsantrasyonu etkileyebilir uyku güçlüğü uykusuzum ve depresyon gibi sorunlara neden olabilir.

Çoğu durumda tinnitus ya kaybolarak ya da vücut buna alışarak Tabiri caizse alışkanlık diyebilirim Buna yavaşça iyileşir fakat altta yatan bir nedenin bulunup bulunamayacağını ve tedavi edilip edilemeyeceğini görmek ve sorunla başa çıkmanın yollarını bulmanıza yardımcı olmak için tıbbi Tavsiye almak önemlidir.

Kulak çınlaması

Kulak çınlaması uyurken gerçekten Bazen çok rahatsız edici olabilir Ne yazık ki kulak çınlamasının herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır yaptığım araştırmalarda kulak çınlamasına dair kesin bir tedavi bilgisine rastlamadım genel olarak Kulak çınlaması şiddetli olan kişilerin kulaklıkla müzik dinleyerek beynin bunu alışmasını kulak çınlamasına engel olabilecek en büyük etkenlerden bir tanesi diyebilirim.

Kulak çınlaması nedenleri

Kulak çınlaması Zamanla yavaş yavaş gelişebilir veya aniden ortaya çıkabilir tam olarak kulak çınlamasının nedenleri net değildir fakat genellikle 1 dereceye kadar işitme kaybı ile birlikte ortaya çıkmaktadır.

Tinnitus genellikle aşağıdakilerle ilişkilendirilir:

 • kulak çınlamasının en büyük nedenleri ve sebepleri
 • yaşa bağlı işitme kaybı
 • yüksek sese tekrar tekrar maruz kalmanın neden olduğu iç kulak hasarı
  kulak kiri oluşumu
 • orta kulak enfeksiyonu
 • Ménière hastalığı – işitme kaybına ve baş dönmesine (dönme hissi) neden olan
  otoskleroz – orta kulakta anormal kemik büyümesinin işitme kaybına neden olduğu kalıtsal bir durum

Kulak Çınlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak çınlamasının şu anda herhangi bir işe yarayan tedavisi yoktur. etkili bir tedavi bulmak için araştırmalar devam etmektedir.

Tinnitusunuzun,altında yatan bir neden bulunuyorsa etkili bir şekilde tedavi etmek kulak çınlama nızı iyileştirmeye yardımcı olabilir Örneğin biriken Kulak kirini temizlemek yardımcı olabilir.

belirli bir neden bulunamazsa tedavi durumu günlük olarak yönetmenize yardımcı olmaya odaklanacak tır Kulak çınlamasına tedavi edebilecek bazı yöntemler mevcuttur.

Kulak çınlaması tedavi yöntemleri nelerdir ve kulak çınlamasına neler iyi gelir

 • ses terapisi – dikkatinizi tinnitus sesinden uzaklaştırmak için nötr sesler dinlemek
 • danışmanlık – sizi kulak çınlaması hakkında eğitmeyi ve bununla daha etkili bir şekilde baş etmeyi öğrenmenize yardımcı olmayı amaçlayan terapi
 • bilişsel davranışçı terapi (CBT) – tinnitusunuz hakkında düşünme şeklinizi değiştirmeye yardımcı olmayı amaçlayan terapi, böylece daha az fark edilir hale gelir
 • Tinnitus yeniden eğitim terapisi (TRT) – beyninizin kulak çınlamasına tepki verme şeklini yeniden eğitmeye yardımcı olmayı amaçlayan terapi, böylece sesi kısmaya ve daha az farkına varmaya başlayacaksınız.

Kulak Çınlaması Hakkında İnternette En Çok Aranılan Kelimeler

Bu makalemizde sizlere Kulak çınlaması ile ilgili bazı bilgiler sonucu, fakat Google’da Kulak çınlaması ile ilgili daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz. kulaktaki sürekli çınlama neden olur, Kulak çınlaması hangi hastalığın belirtisi olabilir, kulak çınlamasına hangi bitki iyi gelir, Kulak çınlaması hangi vitamin eksikliğinden olur, psikolojik Kulak çınlaması nasıl geçer, geçmeyen kulak çınlaması, Kulak çınlaması ne iyi gelir, sol kulak çınlaması, Kulak çınlaması nasıl geçer, sol kulak çınlaması dini anlamı, sol kulak çınlaması neden olur, bu gibi başlıkları Google’da aratarak istediğiniz bilgiye çok rahat ulaşabilirsiniz.

Bu makalemiz unutmayın bilgi amaçlıdır kesinlikle doktorunuza başvurmadan internette gördüğünüz herhangi bir bilgiyi kullanmayınız yapmayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu