Adsense

Adsense tbm nasıl yükseltilir

AdSense TBM’nizi Artırmak için 16 Hızlı ve Kolay İpuçları

AdSense TBM’nizi Artırmak için 16 Hızlı ve Kolay İpuçları

AdSense sizin için çalışıyor mu? En iyi çabalarınızdan bağımsız olarak AdSense’ten büyük para kazanamama konusunda hayal kırıklığına uğradınız mı? Blogunuzdan hiç gerçek para kazanacak mısınız acaba? Pekala, okumaya devam edin, çünkü size AdSense TBM’nizi nasıl hızlı ve kolay bir şekilde artıracağınızı göstereceğim .

Ama ondan önce, sizi temeller arasında hızlı bir şekilde inceleyelim. TBM, “Tıklama Başı Maliyet” anlamına gelir. Bu da ne? Bu, AdSense programını kullanan reklamverenlerin, reklamlarını her tıkladığında Google’a ödeme yapması anlamına gelir. AdSense ağına katıldığınızda, blogunuzda veya web sayfalarınızda AdSense reklamları yayınlayacak ve reklam için teklif fiyatının% 68’ini ödeyeceksiniz – gerisi Google’a gidiyor.

Bu nedenle, Google belirli bir anahtar kelime için belirli bir reklamda yapılan her tıklama için 4 ABD doları alırsa, web sitenize gelen bir ziyaretçiyi Google’a web sayfanıza yerleştiren bir reklamı tıkladığında 2,72 ABD Doları alırsınız.

Şimdi, AdSense programından gerçek para kazanmak istiyorsanız, TBM fiyatını maksimize etmeye çalışmalısınız. Bu, web sayfalarınızda, sizi tıklama başına en fazla para kazandıran türde doğru türde reklamlar olması anlamına gelir.

AdSense TBM
AdSense TBM

Blogunuza yerleştirilen reklamların ’sine karar veremezsiniz. Yapabileceğiniz tek şey, web sitenizi veya blogunuzu, Google’ın web sayfalarınıza yüksek değerli reklamlar veya daha yüksek TBM’li reklamlar yerleştirecek şekilde oluşturmaktır. Google, reklamları otomatik bir sistemle nereye yerleştireceğine karar verir.

Neden Tıklama Oranı (TO) Önemlidir?

Bu bağlamda, TBM dışında, akılda tutmanız gereken önemli bir şey daha var. TO veya Tıklama Oranı olarak adlandırılır. TO, web sayfalarınızdaki reklamlara tıklayan ziyaretçi yüzdesidir.

İdeal olarak, reklamlara tıklayan ve blog yayınlarınızı okuyan ve reklamları tamamen görmezden gelen ziyaretçilerden daha fazla ziyaretçi isteyeceksiniz. AdSense TBM’yi artırmak için daha yüksek bir TO isteyeceksiniz. Bu yeterince açık mı?

Bu nedenle, 1,5 YTL’lik bir TBM’de% 4’lük bir TO’nuz varsa – bu, reklamlarınızın aldığı her 100 tıklamadan 4’ünün, 2.40’lik TBM’li bir% 2’lik TO’dan çok daha iyi olduğunu gösterir. Birincisi, günlük 1000 ziyaretçi trafiğiniz varsa, günde 20,40 dolar kazanacaksınız, ikincisi ise günlük 1000 trafikten sadece 16,32 dolar kazanacaksınız.

Dolayısıyla, yüksek bir TBM’ye sahip olmak yeterli değildir, aynı zamanda yüksek bir TO’ya ihtiyacınız vardır. Bu nedenle, blogunuzdan büyük para kazanmak için, AdSense TBM’yi ve TO’yu artırmaya odaklanmanız gerekir.

Şimdi, size AdSense TBM’nizi artırma konusunda ipuçları vermeden önce, şimdiki AdSense TBM’nizin neden bu kadar düşük olduğunu anlamaya çalışalım.

AdSense TBM’nizin Düşük Olmasının Sebepleri

 1. Niş
  Web siteniz veya blogunuz, hedef kitlenizin reklamlara tıklamadığı daha az kârlı bir nişe ait. Dolayısıyla, politikaları kapsayan bir blogunuz varsa, örneğin, düşük bir TO’nuz olması sizin suçunuz değil, nişinizle ilgili olabilir. Şimdi, emlak blogları ise yüksek TO’lara sahipler.
 2. Coğrafya
  Seyircilerinizin nereden geldiğiyle ilgili olmalı. Kitlenizin büyük bir kısmı, tıklamaların fazla maliyetli olmadığı bir ülkede bulunuyorsa, düşük bir TBM’niz de olur.
 3. Mobil
  Belki de web siteniz henüz mobil uyumlu değildir. 21 Nisan 2015’te başlatılan Mobil Dostu güncellemeden bu yana Google, SERPS’in düşük konumu ve düşük TBM değerleri sayesinde mobil dostu olmayan web sitelerini cezalandırır.
 4. Programatik medya satın aldı
  Reklamcılar tarafından programatik satın alım, geçim için Google AdSense’e bağlı olan birçok blogcu için büyük bir gelir kaybıyla sonuçlandı. Bu konuda yapabileceğin bir şey yok.
 5. Engellenen reklamverenler
  Birçok nedenden dolayı birkaç reklamveren engellenmiş olabilir. Rakiplerinizin sitenizde reklam vermesini engellemiş olabilirsiniz ve politikalarını kabul etmeyen birkaç şirketi engellemiş olabilirsiniz. Eh, bununla ilgili sorun, bunun için AdSense tarafından daha düşük TBM’ler aracılığıyla cezalandırılacaksınız .
 6. Video
  Başarılı bir YouTube kanalınız olabilir, ancak YouTube reklamlarının web sitenize veya blogunuza yerleştirilmesi, paranın AdSense’e değil YouTube’a gideceği anlamına geliyor. Yani daha düşük bir TBM’ye sahipsiniz.
 7. Zayıf hedefleme
  Bu, reklamverenlerin suçu! Ürünleri veya hizmetleri için doğru blogları nasıl hedefleyeceğine dair hiçbir fikirleri yoktur. Yani bir erkek moda bloguna sahipsin ve garip bir nedenden dolayı, kadın modası ve aksesuarları için ilan alıyorsun. Şey, reklamverenlerin hedeflemesi kötü, sizin suçunuz değil, ancak bu durum TO ve TBM’nizi düşürür.
 8. Ekonomi
  Ülkenizde veya dünyada bir durgunluk olduğunda yapabileceğiniz çok az şey var ve insanlar yeterince satın almıyorlar. Bu nedenle, reklamverenlerin pazarlama harcamalarını sınırlamaktan başka seçeneği yoktur ve bunun sonucunda TBM’niz acı çeker.
 9. Mevsimsellik Mevsimsel
  bir şey olabilir. İngiliz Premier Ligi için maç günü tahminleri sunan bir blogunuz varsa, sezon boyunca hiçbir maç oynanmadığında çok fazla ziyaretçiniz olmaz. Böylece, şu anda daha düşük bir TBM’ye sahip olacaksınız. Benzer şekilde, web sitenizde hediyeler veya tebrik kartları tanıtırsanız, Tatil Sezonu boyunca yüksek TBM reklamlarınız olacak ve yılın geri kalanında TBM reklamları düşüreceksiniz.
 10. Reklam boyutları
  Tüm reklamlar aynı değildir. Bazı reklamlar diğerlerinden çok daha fazlasını dönüştürür. Yeterli dönüşüm sağlayan reklamın olmaması TBM’nizi azaltabilir. Reklamların boyutuna dikkat edin – daha iyi dönüşüm sağlayan bazı boyutlar vardır.
 11. Uygunsuz reklam yerleşimi AdSense reklam yerleştirme politikalarını bir şekilde fiilen fark etmeden
  ihlal ettiniz ve Google tarafından cezalandırıldınız. Google’ın reklamlarla ilgili katı politikaları vardır ve bazı yayıncılar tarafından kullanıcıları reklamları tıklamaları için kandırdıkları uygulama üzerine kaşlarını çattılar. Bu ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Google AdSense: Web sitenizdeki trafiği artırmanın yolları nelerdir?

Dolayısıyla, AdSense TBM’nizin düşük olmasının 11 nedeni budur. Şimdi, AdSense TBM’yi nasıl artırabilirsiniz?

AdSense TBM’nizi Artırmak İçin 16 Hızlı ve Kolay İpuçları

 1. İçeriğinizi yüksek değerli anahtar kelimeler için optimize edin – Anahtar kelime araştırmanızı yapın ve niş alanınızdaki en iyi ödeme yapan anahtar kelimeleri belirleyin. AdSense’in çalışma şekli, reklamverenlerin anahtar kelimeler için teklif vermesidir. En iyi teklifi alan ve çok daha yüksek bir değere sahip bazı anahtar kelimeler var. Bunlar üzerinde durmanız ve içeriğinizi optimize etmeniz gereken anahtar kelimelerdir.Tıklama başına 100 ABD Doları veya daha fazla değerli olabilecek bazı anahtar kelimeler var. Onlarla ilgili araştırma yapın ve içeriğinize mümkün olduğunca doğal bir şekilde ekleyin. ABD’de, en iyi ödeme yapan anahtar kelimeler ticari hizmetler, kefalet bonosu, kumarhane, avukat ve varlık yönetimi gibi kategorilerde bulunmaktadır . Bu tür popüler nişlerle alakalı içerik oluşturun ve makalelerinizi ve blog yayınlarınızı en iyi ödeme yapan anahtar kelimelerle optimize edin.

2:Uzun kuyruk anahtar kelimelere odaklanın – En iyi ödeme yapan anahtar kelimelere sahip olmak yeterli değildir. Araştırmanızı Google Anahtar Kelime Planlayıcı ve SEMRush gibi SEO araçları üzerinde yapmalı ve okuyucularınızla alakalı en iyi uzun kuyruk anahtar kelime öbeklerini tanımlamalısınız. Bu anahtar kelimeleri içeriğinize ekleyin. İçeriğinizi bu anahtar kelimelerle optimize etmek için en iyi SEO uygulamalarını kullandığınızdan emin olun – ancak doğal kalsın, gramer doğruluğunu ve yazının akışını düşünmeden anahtar kelimeleri doldurmayın.

3:Etkileyici, kaliteli ve karlı içerik oluşturun – İçeriğin kalitesi göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeydir. Okuyucularınızın aradığı şey hakkında net bir fikre sahip olmalı ve onlara problemlerine doğru çözümler sunmalısınız. Bir niş içinde bilgi arayan, hedefi iyi belirlenmiş bir kitleye değer yaratan içerik yazmalısınız. İçerik SEO dostu olmalı ve Google’ın SERP’lerinde belirgin bir şekilde yerleştirilmelidir. Trafik ne kadar yüksek olursa, içeriğinizi o kadar fazla kişi okursa, AdSense TBM’niz o kadar yüksek olur. Kadar basit!

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Google Adsense Reklam Onayı Alma

4:AdSense Reklam İnceleme Merkezi’ni iyi kullanın – AdSense Reklam İnceleme Merkezi , ayrı ayrı reklamları incelemenize olanak tanıyan, onları engelleyip engellemeyeceğinize veya web sayfalarınızda göstermenize olanak tanıyan bir araçtır. Bu, web sitenizde veya blogunuzda görünen reklamlar üzerinde size çok daha yüksek düzeyde kontrol ve şeffaflık sağlar. Web sitenizde veya blogunuzda ne tür ürün, hizmet veya markaların tanıtıldığı konusunda tam kontrol sağlar. Bu aracı, yalnızca yüksek ücretli reklamverenlerden gelen reklamları görüntülemek için kullanmalısınız. Unutmayın – tüm AdSense reklamları bu araç tarafından desteklenmez. Reklam İnceleme Merkezi, reklamları web sitesi düzeyinde değil, yalnızca ürün düzeyinde engellemenizi sağlar.

5:En iyi reklam boyutlarını belirleyin – Doğru tür reklam boyutları ve yerleşimler size en iyi ödeme yapan TBM’leri getirir. Cep telefonları ve tabletler gibi bazı platformlar için çok etkili olan ancak dizüstü bilgisayarlar gibi diğer platformlarda bu kadar başarılı olmayan bazı reklam boyutları vardır. Çeşitli platformlar için en iyi reklam boyutlarını seçin ve rahat bir TBM elde edene kadar bunlarla deneme yapın.

6:Akıllı Fiyatlandırmayı kendi avantajınıza kullanın – Bugünün reklamverenleri daha yüksek YG istiyor ve gerçek müşteriler istiyor. Google bunu anlar ve hangi reklamların sunulacağına ve nereye yerleştirileceğine karar vermeden önce reklamların dönüşüm oranı hakkında kesin bir tahmin yapar. Bu, Google’ın bugünlerde kullandığı “ Akıllı Fiyatlandırma ” modelini temel almaktadır. Alakalı reklamları görüntüleyerek, blogunuza yüksek kalitede trafik çekerek ve şaşırtıcı içerikler oluşturarak Akıllı Fiyatlandırmayı kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

7:Rekabetçi Reklam Filtresinden yararlanın – Rekabetçi Reklam Filtresi, daha önce tartışılan Reklam İnceleme Merkezi ile birçok yönden aynıdır. Bu aracın amacı istenmeyen reklamları filtrelemek ve sitenizde görünmelerini engellemektir. Bu aracı, rakiplerinizden gelen reklamları engellemek için kullanabilirsiniz. AdSense hesaplarının tamamını veya belirli alanları engelleyebilirsiniz. Şimdi, bu, TBM’niz için pek bir şey yapmıyor, ancak rakiplerinizin reklamlarını sitenizde göstermemesini sağlıyor. İstediğiniz en son şey, müşterilerinizin rakiplerinizin web sitelerine yönlendirilmesi.

8:Google’ın Mobil Dostu kurallarına uyun – Google, 21 Nisan 2015’ten bu yana, bir web sitesinin mobil dostu olmasını algoritması için önde gelen sıralama faktörlerinden biri yaptı. Web sitenizi mobil cihazlar için optimize etmek zorundasınız; yapmazsanız Google tarafından büyük bir şekilde cezalandırılırsınız. Duyarlı bir web tasarımınızın olması gerekir.

Reklamverenler, mobil uyumlu web sitelerini sever. Bazıları, mobil tıklamalara masaüstü tıklamalarına göre daha fazla para ödüyor, bazıları ise yalnızca cep telefonuna reklam vermeyi tercih ediyor. Bu, özellikle belirli bir coğrafi bölgedeki yerel işletmeler için geçerlidir. Bu nedenle, TBM’nizi artırmak için web sitenizi daha mobil uyumlu hale getirin.

9:Deneme yapın, karıştırın ve eşleştirin, reklamlarınızla yeni şeyler deneyin – Google AdSense’de, reklamlarınızla farklı şeyler denemenize olanak sağlayan “Denemeler” adlı özel bir ürün var. Farklı reklam biçimlerinde bölme testi yapabilir, farklı reklamverenleri deneyebilir, yazı tipi ve arka plan renginde değişiklik yapabilir, reklam boyutlarını değiştirebilir, renk düzenlerini değiştirebilir, belirli reklam kategorilerini engelleyebilir vb. Bir şey hakkında rahat hissettiğinizde, uzun süre boyunca buna bağlı kalın.

10:Google Ekosistemini kullanın – Google, platformuna sadık yayıncıları sever. Öyleyse Google Ekosistemine katılın, bunun bir parçası olun. Bu, Google + ‘da olmak, Google Web Yöneticisi Araçları’nı kullanmak, bir Google İşletme hesabı oluşturmak, kendi YouTube kanalınıza sahip olmak, Google Dokümanlar’ı kullanmak vb. Anlamına gelir. Google platformunda daha fazla zaman geçirin, Google’ın güvenini kazanmak için daha fazla Google kaynağı kullanın. Google’ın güvenini kazanmak, daha yüksek bir TBM’ye kesin yoldur.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  AdSense ile günde 200 dolar nasıl kazanırım?

11:Bazı yüksek ücretli coğrafi alanlara odaklanın – Her zaman, reklamverenlerin tıklamalar için daha fazla ödeme yaptığı yüksek TBM bölgelerine odaklanmalısınız. Dolayısıyla, içeriğiniz ABD, İsveç, Japonya, Norveç veya Hollanda’daki kitleleri hedefliyorsa, Hindistan, Güney Afrika, Bangladeş ve Endonezya gibi ülkeleri hedefleyenlere kıyasla kesinlikle çok daha yüksek bir TBM’ye sahip olacaksınız. Yerel alan adreslerini satın almak ve yüksek TBM bölgesine özgü içerik oluşturmak isteyebilirsiniz. Coğrafi bölgenizi sadece şehirlere daraltmak isteyebilirsiniz – örneğin, New York City, Dallas veya Londra’ya odaklanan tüm içerikler yüksek ücretli reklamlar elde eder.

12:Hem Google Analytics’ten hem de Google AdSense’ten gelen bilgileri kullanın ve bunları web trafiğiniz hakkında daha iyi bir fikir edinmek için bağlayın – Hem Analytics hem de AdSense size web trafiğiniz hakkında mükemmel bilgiler, kazanılan gelirler ve faydalı raporlar sunar. Trafiğinizle ilgili daha iyi bir fikir edinmek için Google Analytics ve AdSense hesaplarınızı bağlayın ve sitenizdeki kitle davranışları hakkında daha fazla bilgi edinin – ne tıkladıkları, en yüksek TBM trafiğinizin nerede olduğu vb.

13:Yalnızca alakalı reklamları göster – Google’ın web sayfalarınızda yalnızca en alakalı reklamları sunduğundan emin olmalısınız. Bunu yapmanın yolu, içeriğinizin SEO dostu ve arama motoru botları için taranması kolay olmasını sağlamaktır. Başlıklar, meta etiketler ve içeriğinizi biçimlendirme gibi temel konulara odaklanarak başlayabilirsiniz. Ayrıca, yeniden pazarlama reklamlarını içeriksel reklamlar lehine kapatın. Bütün bunlar zaman içinde TBM’nizi artırabilir.

14:Blogunuzdaki reklam birimlerinin sayısını azaltın – Blogunuzdaki reklam birimlerinin sayısını azaltmak gibi farklı bir şey deneyin. Arzı azaltarak, reklamverenlerin sınırlı alan için daha fazla teklif vermelerini sağlayabilirsiniz; bu, TBM’nizde bir artışa neden olabilir. Arz / talep uyumsuzluğunu sizin yararınıza işler hale getirmekle ilgilidir.

15:AdSense’teki Eşleşen İçerik özelliğini kullanma – Google, AdSense İçin Eşleşen İçerikolarak adlandırılan bir içerik öneri hizmetine sahiptir . Dolayısıyla bu yalnızca büyük yayıncılar için geçerlidir, ancak kalifiye olup olmadığınızı öğrenmeye çalışabilirsiniz. Bu, yerel makale öneri motorunuzu Google’ınki ile değiştirmeyi içerir. Buradaki fikir, sitenizdeki ziyaretçilerinize yalnızca en alakalı ve en karlı içeriği tanıtmaktır.

16:Yerleşim Hedeflemeye İzin Ver – Reklamverenler, kaliteli yerleşim için her zaman daha fazla ödeme yapmaya isteklidir. Google, reklamverenlerin web sitenizdeki belirli bölümleri veya belirli formatları hedeflemesini mümkün kılmıştır. Buna Yerleşim Hedefleme adı verilir. Bunun için, reklamları Özel Kanallar (500 adede kadar URL) olarak gruplandırmanız ve reklamverenlerin web sitenizdeki alakalı içeriğe kolay erişim sağlamanız gerekir.

Son düşünceler

Neden AdSense TBM’nizin düşük olduğunu ve artırmanız konusunda size 16 hızlı ve kolay ipucu verdiğini tartıştım. Ancak burada sert ve hızlı kurallar yoktur. Yukarıda verilen adımlardan hiçbiri işe yaramazsa, AdSense TBM’yi artırmak için başka bir şey deneyin. Sadece bir şeyler yapışana kadar denemeye devam et. Umarım bunu okumaktan zevk aldın. Her zaman olduğu gibi, sorularınızı ve önerilerinizi bekliyoruz. Sadece onları aşağıdaki yorumlara gönder.

Bir önceki yazımız olan YouTube AdSense hesabınızı web siteniz için nasıl kullanabilirsiniz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı