Adsense
Trend

Google Adsense Para Kazanma

Web Sitenizle Google Adsense ile Nasıl Para Kazanabilirsiniz

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Bu Makaleyi lütfen dikkatlice okuyun google adsense ile para kazanmak istiyorsanız şayet..

Web Sitenizle Google Adsense ile Nasıl Para Kazanabilirsiniz

Google Adsense, Google’ın, web sitesinin içeriğine göre web sitelerine reklam yerleştirmek için internet arama teknolojisini kullanan bir programdır. Web sitesinin sahibi, reklamverenin ödemek istediği miktara bağlı olarak değişen bir tıklama başı maliyet (TBM olarak da adlandırılır). Farklı ürünler, reklam yapmak için değişkenlik gösteren maliyet tutarlarıdır ve bazı anahtar kelimeler, sektöre bağlı olarak diğerlerinden daha yüksek değere sahiptir. Bu nedenle, aynı sayfada alan için farklı miktarlarda ücretler alabilirsiniz. Ayrıca, bin gösterim başına maliyet (BGBM) veya birinin reklamı tıkladıktan ve başka bir web sitesinde satışını tamamladıktan sonra izlemesi durumunda işlem başına maliyet alabilirsiniz. Ancak, işlem başına maliyet genellikle bağlı kuruluş reklamlarıyla Google Adsense’ten daha fazladır.

Not: Google Adsense Nedir ve Nasıl Çalışır? adlı makalemizi okumanızı öneririz

Bir ürün satıp satmadığınıza veya bilgi ve sosyal etkileşim sunduğunuza bakmaksızın, web sayfanızın veya işinizin alt satırını artırmak için web sitenizi Google Adsense ile para kazanmak istersiniz. Bu, fazladan gelir elde etmek için harika bir yol olabilir, çünkü okuyucularınızın doğal olarak ilgilerini çekmeleri durumunda, reklamlar web sayfalarınızdaki içerikle alakalı olur.

Google Adsense Para Kazanma
Google Adsense Para Kazanma

Google Adsense’le Para Kazanmaya Temel Bir Bakış

Kalite anahtar kelimesi zengin içeriği ile başlayın (bir ürün satıyor olsanız bile, temel SEO temellerinden oluşan yüksek derecede anlayışlı kaliteli içerik üretmek istiyorsunuz). Ardından bir Adsense hesabı için başvurun, reklamların boyutunu, stilini ve yerini ayarlayın ve ardından içeriğinizi kitlenizle alakalı ve orijinal tutun.

Google Adsense’ten Nasıl Para Kazanılacağına İlişkin Adım Adım Talimatlar:

 • Web sitenizde veya blogunuzda yüksek kaliteli, anahtar kelime bakımından zengin içerik oluşturun. Arama motorlarını çeken ve web sayfanızla alakalı reklamlara sahip olmak için değerli bir bilgi dengesi ve iyi bir anahtar kelime oranı istiyorsunuz. SEO optimizasyonu, arama motorları tarafından ilk etapta keşfedilmesi açısından önemlidir, ancak lütfen fazla kullanmayın veya herhangi bir anahtar kelime terimi veya kelime öbeği için optimize etmeyin. İçeriğinizi doğal tutun, ancak yine de belirli bir tema veya konuya yönelik hedeflenmiş tutun.
 • Hesabınızı Google Adsense ile başlatın. Bu, temelde https://www.google.com/adsense/signup adresinde yönlendirilir,  geçerli bir posta adresine, bir Google hesabına ve tabii ki bir web sayfasına veya web sitesine ihtiyacınız olacaktır. Çin veya Hindistan’daysanız, sayfanızın en az altı aylık olması gerekir.
 • Bir sonraki adım, Google’a içeriğiniz hakkında bir form anlatmak ve ardından çevrimiçi olarak kısa bir başvuru formu doldurmak. Herhangi bir yerde birkaç gün, onay için birkaç hafta sürebilir.
 • Onaylandıktan sonra, web sayfanızdaki reklamların yeri, büyüklüğü ve rengini kontrol edebilirsiniz. Reklamların, insanların doğal olarak bakacağı yerde olmasını istersiniz. Süreç çok basit ve bu noktadan itibaren kendi kendine rehberli. Google, yeni başlayanların kendi web sayfalarından para kazanmalarını çok kolaylaştırıyor.
 •  Reklamınız için bir boyut seçmek bir zevk meselesidir, ancak bazı reklam boyutları ve yerleşimler diğerlerinden daha iyi çalışıyor gibi görünüyor. Orta boy dikdörtgen, büyük dikdörtgen (sayfanızda herhangi bir yere yerleştirilebilir) ve lider panosu (sayfanın en iyisine yerleştirilmiş çalışma) ve elbette gökdelen reklamı (iyi durumda olan) arasında bir seçeneğiniz olacak web sayfanızın).
 • Reklamlarınız için Renklerin seçilmesi de bir zevk meselesidir. Web sayfanızın arka planı beyazsa, her bir reklam için Google tarafından önerilen renk şemasına gitmeniz önerilir. Önceden tanımlanmış özelleştirmeler listesinden seçim yapabilir veya yaratıcıysanız ve biraz teknoloji meraklısıysanız, kendinizinkini yapabilirsiniz. Birçok internet pazarlama uzmanı, reklam renklerini web sayfanızla karıştırmanızı veya belirli bir harekete geçirme ifadesiyle dikkat çekmenizi önerir. Deneyimlerime göre, reklam renklerini zaten web sayfasındaki renk şemaları ile karıştırmada çok daha iyi bir başarı elde ettim.
 • Google Adsense reklamlarının yerlerini seçmek, web sayfasına ve her bir reklamın boyutuna bağlıdır. Web sayfanız bir ürün satıyorsa, yine de reklamların görüntülenmesine izin verirken kendi ürünlerinizi reklamlardan daha erişilebilir bir şekilde yerleştirmek isteyeceksiniz. Bilgi sunuyorsanız ve ana geliriniz reklamlardan geliyorsa, reklamların daha açık olmasını isteyeceksiniz, ancak müdahaleci değil. Hepsi dengeleyici bir eylemdir ve o zaman başarılı olmak için kesinlikle çok fazla test yapılması gerekir.

En Başarılı Google Adsense Reklam Stilleri ve Birimleri:

Araştırmalar, en başarılı reklam stillerinin:

 • 336 x 280 Büyük Dikdörtgen
 • 300 x 250 Orta Boy Dikdörtgen
 • 160 x 600 Geniş Gökdelen
 • 780 x 90 Büyük Afiş
 • Metin Bağlantı Birimleri

İşte en iyi performans gösteren adsense ünitelerimin bazılarının görsellerini, bu sayede web sitenizde nerede uygulayacağınızı anlayabilirsiniz.

Web sitesinin renk düzenine uyacak şekilde düzenlenmiş Metin Bağlantı Birimleri.

Metin Bağlantı Birimleri
Metin Bağlantı Birimleri

Sayfanın ortasına kaynak olarak içerik arasına yerleştirilen Orta Boy Dikdörtgen.

Orta Boy Dikdörtgen reklam alanı
Orta Boy Dikdörtgen reklam alanı

Kenar çubuğuna yerleştirilmiş Geniş Gökdelen

Kenar çubuğuna yerleştirilmiş reklam alanı
Kenar çubuğuna yerleştirilmiş reklam alanı

Adsense Performansını Google.com’dan Optimize Etme

Bilinecek şeyler:

 • Reklamlarınız, web sayfanızdaki anahtar kelimelere hedeflenerek, uygun bir şekilde kullanılmasını planlayın. Bazı pazar nişleri 3 – 6 $ arasında çok yüksek bir TBM ödeyebiliyor, bazıları ise 0,01 – –10 $ arasında çok düşük bir TBM ödeyebiliyor. Bu genellikle reklam alanı veya sektördeki rekabete bağlıdır.
 • Kopyalanan hiçbir içeriği kullanmayın. Web sitenizdeki içeriğin orijinal olması önemlidir. Bu yalnızca etik kurallar için değil, içeriğiniz Google tarafından gözden kaçırılmaz ve boşaltım aracını geçmez ve arama motorlarından trafik almazsınız.
 • Alakalı olmayan anahtar kelimeler eklemeyin. Tabii, bir SEO makalesinde ilgisiz anahtar kelimeleri doldurmak mümkündür. Ancak siteniz güvenilirliğini ve sadık geri dönüş ziyaretçilerini kaybedecektir. Her zaman kaliteli içerik için gidin.
 • Ödemeler, genellikle yüz dolardan oluşan bir ödeme eşiği belirlendikten sonra aylık olarak gönderilir. Eşiği değiştirebilirsiniz, ancak ödemelerin tarihini değiştiremezsiniz. Tutarınıza ve ödeme bilgilerinizin ayrıntılarında listelenen diğer faktörlere bağlı olarak bu kazançlar için vergi ödemeniz gerekebilir.
 • Sağduyu kullanın. Bir web sayfasında ne görmek istersin? Birkaç dakika içinde kalmanıza veya ayrılmanıza neden olan şey nedir? Ziyaretçilerinize garish reklamlarla “saldırmayın”. İnsanlar web sayfalarındaki reklamları görmeye alışkındır. Sadece sağduyunuzu kullanın ve sağlam bir ürün ve / veya içerik sunun ve Google Adsense ile harika çalışacaksınız.

Hemen hemen herkesin bir web sitesi açabileceğini, Google Adsense’e başvurabileceğini ve web sayfalarından para kazanabileceğini unutmayın. Adsense programınızın başarı düzeyi, sayfanızdaki içeriğin talebine ve kalitesine ve web sitenize ne kadar trafik / ziyaretçi kullandığınıza bağlıdır. Muhtemelen, çevrimiçi pazarlamanın en kritik unsuru, bir web sitesine nasıl trafik üretebileceğinizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu