Çiçek Bakımı

Ağacım Birden Aniden Öldü – Ani Ağaç Ölümünün Ortak Nedenleri

Pencereden dışarı bakarsınız ve en sevdiğiniz ağacın aniden öldüğünü görürsünüz. Herhangi bir sorunu yok gibi görünüyordu, soruyorsun: Ağacım neden birdenbire öldü? Ağacım neden öldü? Bu sizin durumunuzsa, ani ağaç ölümünün nedenleri hakkında bilgi için okumaya devam edin.

Ağacım Neden Öldü?

Bazı ağaç türleri diğerlerinden daha uzun yaşar. En yavaş büyüyenlerin genellikle hızlı büyüyen ağaçlardan daha uzun ömürleri vardır .

Bahçeniz veya bahçeniz için bir ağaç seçerken, denklemdeki ömrünü eklemek isteyeceksiniz. “Ağacım neden aniden öldü” gibi sorular sorduğunuzda, önce ağacın doğal yaşam süresini belirlemek isteyeceksiniz. Sadece doğal sebeplerden ölmüş olabilir.

Ani Ağaç Ölümünün Nedenleri

Çoğu ağaç ölmeden önce semptomlar gösterir. Bunlar kıvrılmış yapraklar, ölen yapraklar veya solgun yapraklar içerebilir. Aşırı suda oturmaktan kök çürüklüğü oluşturan ağaçlar genellikle ağacın kendisi ölmeden önce ölen ve bu kahverengiyi bırakan uzuvlara sahiptir.

Aynı şekilde, ağacınıza çok fazla gübre verirseniz, ağacın kökleri ağacı sağlıklı tutmak için yeterli su alamaz. Ancak ağaç ölmeden önce yaprakların solması gibi semptomlar görmeniz olasıdır.

Diğer besin eksiklikleri de yaprak renginde ortaya çıkar. Ağaçlarınız sararmış yapraklar gösteriyorsa, dikkat etmeniz gerekir. O zaman şunu sormaktan kaçınabilirsiniz: ağacım neden öldü?

Ağacınızın aniden öldüğünü görürseniz, ağacın kabuğunu hasar bakımından inceleyin. Kabuğun yemiş veya gövdenin kısımlarından kemirmiş olduğunu görürseniz, geyik veya diğer aç hayvanlar olabilir. Bagajda delikler görürseniz, sonda denilen böcekler ağaca zarar verebilir.

Bazen, ani ağaç ölümü nedenleri, yabani ot avcısı hasarı gibi, kendiniz yaptığınız şeyleri içerir. Ağacı yabani ot avcısı ile kuşaklarsanız, besinler ağacı yukarı alamaz ve ölür.

Ağaçlar için insan kaynaklı bir başka sorun da aşırı malç. Ağacınız aniden öldüyse, bakın ve gövdeye çok yakın olan malçların ağacın ihtiyaç duyduğu oksijeni almasını engellediğine bakın. “Ağacım neden öldü” cevabı çok malç olabilir.

Gerçek şu ki, ağaçlar nadiren gece boyunca ölüyor. Çoğu ağaç, ölmeden önce haftalar veya aylar boyunca ortaya çıkan belirtiler gösterir. Aslında, eğer gece boyunca ölmüşse, Armillaria kök çürümesinden , ölümcül bir mantar hastalığından veya başka bir kuraklıktan kaynaklanabileceğini söyledi.

Şiddetli su eksikliği, bir ağacın köklerinin gelişmesini engeller ve ağacın bir gecede öleceği görülür. Ancak, ölen ağaç aslında aylar veya yıllar önce ölmeye başlamış olabilir. Kuraklık ağaç stresine neden olur. Bu, ağacın böcekler gibi zararlılara karşı daha az dirençli olduğu anlamına gelir. Böcekler kabuğu ve ahşabı işgal ederek ağacı daha da zayıflatabilir. Bir gün, ağaç boğulmuş ve sadece ölür.

Bir önceki yazımız olan Çiçek bakimi ve çeşitleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı