Çiçek Bakımı

“Derinden Sulama” Nedir? Neden ve Nasıl Yapmalısınız?

Her bahçıvan “derinden su” terimini duymuştur, bu da haftada bir kez derinlemesine sulamanın yüzeysel olarak daha sık sulanmaktan daha iyi olduğu anlamına gelir. Derinden sulamak ne demektir ve başardıysanız nasıl söyleyebilirsiniz?

Derin Sulama Ne Demektir?

Derin sulamanın zor ve hızlı bir tanımı yoktur, ancak bu genellikle suyun toprak yüzeyinin en az sekiz inç altına batırılabileceği anlamına gelir. Bunun arkasındaki nokta, çoğu bitkinin kökünün toprak yüzeyine yakın oturmamasıdır. Su ve besin aramak için toprağa doğru çalıştılar. Bu, kuraklık zamanlarında bitkinin korunmasına yardımcı olur çünkü toprak yüzeyi toprağın daha serin olduğu toprak altında olduğundan daha hızlı kurur. Yağmuru kontrol edemediğiniz için bahçenizin ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla su alacağı haftalar olacak ve bahçenizin sulandığını görmek sizin sorumluluğunuz olacak haftalar olacak.

Diğer bir yaygın bahçe önerisi, bitkilerin her hafta en az bir inç su almasını sağlamaktır. Bir inç çok ses gibi gelmiyor ve değil. Bu minimum. Toprağın yukarıda belirtilen en az sekiz santim derinliğe kadar ıslatılması iyi olursa, bitkiler için daha iyidir. Bunun nedeni, bir inç suyun çabucak buharlaşması veya dağılmasıdır; oysa toprak yüzeyinin altında birkaç santim derinlemesine ıslanacak bir bitki, bitki köklerinin iyi bir içecek alabilmesi için yeterince uzun süre kalacaktır.

Haftada iyi bir suya daldırmak yerine günlük olarak biraz su vererek bu sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Bahçenin gerçekten günlük sulama alacağının garantisi verilen bir damla sulama sisteminiz varsa, sorun değil. Ancak, kutu veya hortumla sulama yapıyorsanız, pratik bir plan değildir . Sık sık su almak için kullanılan bitkiler, bitkinin kuraklık dönemlerinde hayatta kalabilmesi için ihtiyaç duyulan derin kök sistemini geliştirmeyecek, bu nedenle bitkilerinizi günlük sulamaya bağımlı hale getirecek ve daha sonra birkaç gün boyunca eksik kalacaktır. Bir bitki su stresine girdiğinde, geri kazanılması haftalar alabilir ve yıllıklar ve sebzeler söz konusu olduğunda her hafta önemlidir.

Bahçenizin Ne Kadar Su Aldığını Sınama

Suyun toprağın içinden ne kadar hızlı aktığı ve köklerin ulaşması için ne kadar emildiği, sahip olduğunuz toprağa, hava koşullarına ve suyun ne kadar hızlı uygulandığına bağlıdır.

Su kuma girdiğinden çok daha hızlı bir şekilde kumdan geçer. Bu yüzden her iki toprak türünü de organik madde ile değiştirmeniz tavsiye edilir , bu da bitkilerin yetişebilmesi için yeterince uzun süre su üzerinde tutulması harikadır. Üç ila dört inçlik malç katmanı , orada bulunan nemin korunmasına yardımcı olur.

Bununla birlikte, bahçenize ne kadar su düştüğü hakkında yaklaşık bir fikir edinmek için basit bir test var. Hangi yöntemle olursanız olun bahçenizi sulayın ve yarım saat bekleyin. O zaman, bir mala ile toprağa kazmak. Yüzeyin altı inç veya daha altında ıslak değilse, yeterince sulamamış olabilirsiniz veya çok hızlı sulayabilirsiniz ve su başka bir yerde akıyor olabilir. Muhtemelen ikisidir.

Bir dahaki sefere, daha uzun bir süre daha yumuşak bir su akışı deneyin. Bir veya iki saat boyunca yumuşak bir ıslanma, bitkilerin etrafındaki toprağı biriktirip devam etmekten daha iyidir. Toprağı daha fazla su emmesi ve suyun toprağın içinde yayılmasını sağlamak için hazırlar.

Bunu düzeltmek için birkaç girişimde bulunabilir ve tam olarak sekiz santim alma konusunda takıntılı olmanız gerekmez. Önemli olan, toprağın bitkileri hidratlayacak kadar suyu emdiğinden ve tuttuğundan emin olmaktır. Derin sulanma kavramına hakim olduğunuzda, bitkileriniz hangi hava koşullarında olursa olsun daha sağlıklı kalacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu