Çiçek Bakımı

Sağlıklı Toprak Nasıl Yapılır?

Çiçek, bitki, sebze, bir çim veya bir çalı sınırı yetiştiriyor olsanız da, sağlıklı toprak mutlak bir zorunluluktur.

Çiçek, bitki, sebze, bir çim veya bir çalı sınırı yetiştiriyor olsanız da, sağlıklı toprak mutlak bir zorunluluktur. Bitkileriniz zararlı böcek ve hastalık sorunlarına daha az eğilimli olacak, daha iyi büyüyecekler ve daha iyi görünecekler. Biraz bilgi birikimi, biraz çalışma ve biraz sabırla, ne tür bir toprakla başlıyor olursanız olun, sağlıklı bir toprağa sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı Bahçe Topraklarının Özellikleri

Eğer bahçeden bir torba gübre satın alarak iyi toprak elde edilebilseydi, çoğu Amerikalı mükemmel toprağa sahip olacaktı. Doğurganlık bariz bir şekilde iyi bahçe toprağının bir yönü olsa da, çok daha fazlası söz konusudur. İyi toprakta:

İyi Doku

Sık sık bahçıvanların topraklarının “kırıntıları” hakkında konuştuğunu duyarsınız. Bu, toprağın dokusuna işaret eder. Dondurma toprağının üzerine dağılmış kurabiye kırıntıları gibi iyi topraklar ufalanır. Bu ufalanan doku işe yarıyor ve bir dakika içinde bunun hakkında daha fazla konuşacağız.

Bol miktarda Organik Madde

Organik madde, toprağınızı humus olarak parçalayan ve zenginleştiren ölü bitki ve hayvan dokusudur . Humus harikadır çünkü toprağın havalandırmasını artıran daha küçük parçacıkların bazılarını birbirine bağlayarak toprağınızın dokusunu iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca toprağınızın nemi hem emme hem de boşaltma kabiliyetini artırır. Son olarak, organik madde bitkilere besin sağlamaya yardımcı olur. Mikroorganizmalar, organik maddenin, bitkilerin onu emmesini ve kullanmasını sağlayan temel elementlerine parçalanmasına yardımcı olur.

Sağlıklı PH

Toprak pH, toprağınızın asitliğinin ölçümüdür. Bu, bahçe toprağında bulunan mineralleri ve bunların bitkileriniz için kullanılabilirliğini etkiler. Genel olarak, toprağınızı nötrleştirmeye ne kadar yakınsanız, bitkileriniz bu mineralleri o kadar iyi alabilecektir. Tabii ki, bazı bitkiler daha asidik bir toprağı tercih eder , ancak çoğu çiçek, ot ve sebze için daha nötr bir pH en uygunudur.

Üç Ana Toprak Türü

Dikkate alınacak bir sonraki şey toprağın yapısıdır. Üç ana tip toprak vardır:

  1. Kil toprağı: Kil, birbirine yapışıp küçük öbekler oluşturan küçük parçacıklara sahiptir. Kil toprağı diğer toprak türlerine göre daha yüksek doğurganlığa sahip olma eğilimindeyken, içerisine bahçe yapmak uygun değildir, çünkü dokusu bitki köklerinin içine girmesini zorlaştırır. Killi toprakların iyileştirilmesi biraz çalışmayı gerektirir, ancak bitkileriniz için hayatı çok daha kolaylaştıracak.
  2. Kumlu toprak: Kumlu toprak kesinlikle killi topraktan daha kolaydır – ancak bunun tersi problemleri vardır: genellikle çok çabuk akar ve besinleri daha az tutabilir.
  3. Loam: Bu ideal bir bahçe toprağıdır. Beceriksizce, organik madde dolu, nemi tutar ama yine de iyi süzülür. Biz bunun için çalışıyoruz; bu “iyi” bahçe toprağıdır.
    Bahçe Topraklarınızı İyileştirmek İçin İpuçları
    Toprağınızı iyileştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Neyse ki, aslında hepsi yapmak oldukça kolaydır.

Topraklarını Test Et

Yapılacak ilk şey, toprağınız hakkında elinizden geleni öğrenmek. Topraktaki yaşam seviyesi ve dokusunun nasıl olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için birkaç DIY toprak testi denemek isteyebilirsiniz . Ülkenizin işbirliği kapsamından toprak testi yaptırmak harika bir fikirdir; bu sizi eksikliklere veya pH problemlerine karşı uyaracaktır.

Organik Madde Ekle

Organik madde eklemek, kuşkusuz toprağınızı iyileştirmenin bir numaralı yoludur. Toprağınızın killi, kumlu, besin değeri düşük, sıkıştırılmış, drenajı zayıf olsun… organik madde onu düzeltir.

Öyleyse toprağınıza ne eklemelisiniz? Kompost bir zorunluluktur – derhal toprağınızı iyileştirir ve organik maddeyi daha da parçalayarak toprağınızı geliştirmeye devam edecek mikroorganizmaları sunar. Olabildiğince ekleyin; Kompostla abartmak neredeyse imkansız. Ekimden önce ilkbaharda biraz ekleyin. Büyüme mevsimi boyunca bitkilerinizi yan süsleyin ve bahçeyi yatağa koyarken sonbaharda daha fazla ekleyin – hiçbir zaman iyileşme görmeyeceksiniz.

Kompostun yanı sıra, organik madde miktarını (ve dolayısıyla genel verimliliğini artırmak için) toprağınıza ekleyebileceğiniz birkaç şey daha vardır.) Çim kupürleri , rendelenmiş sonbahar yaprakları , yaşlı gübreler , kahve alanları – bunların tümü size yardımcı olacaktır. bahçenin toprağı doğurganlıkta artış, su tutma ve gelişmiş doku.

Toprak pH’ınızı ayarlayın

Toprağınızı test ettikten sonra, bir pH dengesizliği olup olmadığını bileceksiniz. Toprağınız asitli ise, asit seviyesini azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır . Genel olarak, uzatma hizmetinizden aldığınız raporda toprağınızın pH değerini artırmak için önerilerde bulunulur. Bol miktarda organik madde eklenmesi de buna yardımcı olacaktır. Bir bahçe gurusu olan Barbara Damrosch, besinler ve organik maddelerle iyi beslenen bir toprağa sahipseniz, pH, toprağınız bu sorunlarla uğraşmakta olduğundan daha az önemlidir.

Toprağı Sıkıştırma

Yükseltilmiş yataklar gibi birçok bahçıvanın bir nedeni, toprak sıkışmasının ana nedenlerinden birini ortadan kaldırmasıdır: bahçe yataklarına adım atan insanlar! Bir bahçe yatağının üzerine el arabalarının sürekli olarak basılması veya çekilmesi toprağı sıkıştırarak bitki köklerinin büyümesini zorlaştırır . Mümkün olduğunca bahçe yataklarına basmaktan kaçının.

Mümkün olduğunca Küçük Toprağı Bozma

Kazma ve kullanmayan bahçeler daha popüler hale geliyor, kısmen bahçıvanın yapması gereken işleri azalttığı için değil, aynı zamanda toprak gıda ağı hakkında daha fazla şey anladığımızdan dolayı. Toprağı ne kadar fazla bozarsak, topraklarımızdaki ekosistemi o kadar fazla bozarız. Bu ekosistem sağlıklı, ufalanan, besin açısından zengin toprakları mümkün kılan şeydir. Kadar mümkün olduğunca az kaz ve kaz. Toprağın üstüne ya da ikisine organik madde ekleyin ya da bahçenizin üzerine koyun ve solucanların sizin için çalışmasına izin verin.

Bu ipuçlarıyla, toprağınızın kalitesinde ve dolayısıyla bitkilerin sağlığı ve güzelliğinde büyük bir gelişme göreceksiniz. Biraz zaman alacak, ama sabrınız iyi ödüllendirilecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı