Cinsellik

Kızlar Boner alabilir mi? Klitoral Ereksiyonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Vücudumuzla sağlıklı bir ilişkiye sahip olmak önemlidir ve buna cinsel sağlığımız da dahildir. Klitoris, doğrudan bir kadının cinsel zevkiyle ilgili olan büyüleyici bir organdır. Ama gerçekte nasıl görünüyor, ne yapıyor ve kızlar kemik alabilir mi? Klitoris ve klitoral ereksiyon hakkında her şeyi öğrenelim.

Kadın boner: anatomi

Bir klitorisin ne yaptığını ve cinsel uyarılma sırasında nasıl değiştiğini tam olarak anlamak için, ne yaptığını ve yerini bilmek önemlidir. Klitoris, penisle aynı dokudan gelişen karmaşık bir cinsel organdır.

Klitoris erektil dokudan yapılmıştır, bu klitorisin bazı kısımlarının kanı şişebileceği ve hapsedebileceği ve böylece açıldığında “dik” olacağı anlamına gelir. Klitorisin sadece dörtte biri dışarıdan görülebilmektedir, oysa geri kalan kısmı cilt altına gizlenmiştir. Çoğu insanın “klitoris” dediği şey aslında glanslar veya klitorisin görünür ucudır. Klitorisin parçaları aşağıdaki gibidir:

 • Glans – Bu, klitorisin idrar açıklığı üzerindeki küçük ucu ve dışarıdan görülebilen tek kısımdır. Bu küçük yumru 8,000’den fazla sinir ucuna sahip ve onu bir kadının vücudundaki en hassas organ yapıyor. Birçok kadın zevk için glansa ya da çevresindeki cilde dokunarak mastürbasyon yapar.
 • Klitoral kaput – İç labia derisinin iki katı doğrudan glans üzerinde küçük bir kaputla buluşur ve buna klitoral kaput denir. Hassas glansları çevreler ve korur.
 • Korpus kavernozum – Bunlar, glansın her iki tarafına bağlı ve akan iki süngerimsi erektil dokudur. Cinsel olarak uyarıldığınızda, bu dokular kanla dolar.
 • Crura – Korpus cavernosum dokuları uzun ince crura (veya bacaklara) uzanır. Bu crura vajinanın her iki tarafında.
 • Vestibüler ampuller – Crura’nın her iki tarafında, vestibüler ampuller veya klitoral ampuller olarak adlandırılan iki süngerimsi ampul benzeri organ bulunur. Açık olduğunuzda, bu ampuller kanla dolup klitoral ereksiyona neden olur. Bu şişlik vulvayı dışa doğru iter. Bir orgazmın kas spazmı kanı ampullerden uzaklaştırır ve ereksiyon uzağa gider.

Сlitoral ereksiyon işaretleri

Penis ve klitoris aynı dokudan büyür. Penis ucuna dokunmaya benzer şekilde, klitorizin uyarılması seks sırasında veya mastürbasyon yaparken kadınlar için çok zevklidir . Şaşırtıcı, henüz az bilinen bir gerçek, açıldığında klitoral ereksiyon kazanmanızdır ! Bir penis ereksiyon sırasında dışarıdan sertleşse de, klitoral ereksiyon çoğunlukla içten gerçekleşir ve bu da vulvada şişme ve baskıya neden olur. İşte bir klitoral ereksiyonun bazı belirtileri:

 • Korpus cavernosum dokularında ve klitoral ampullerde sıkışan kan şişmelerini sağlar ve etraftaki organlara baskı uygular.
 • Bu basınç vulvayı dışarıya doğru iter ve vajinal dudakların daha büyük ve şişmiş görünmesini sağlar.
 • Glans normalden daha şiş ve büyük görünebilir.
 • Klitoral başlık geri çekilebilir.
 • Çevreleyen organlar kanla doldukça vajinal dudaklar kızardı ve kırmızımsı görünecek.
 • Vajina ıslanabilir ve daha yağlanabilir.

Nasıl hissettiriyor?

Klitoris hassas bir cinsel organ olduğu için klitoral ereksiyona cinsel uyarılma eşlik eder. Vajinal dudaklarınız şişmiş ve normalden daha sert olabilir. Dahası, glanslarınız veya klitoral uç, dokunma konusunda çok hassas hissedebilir. Klitoral ereksiyon sırasında açık olduğunuzda, vajinal bezler yağlama için seks için hazırlanma salgılayabilir . Bir orgazm geçirdikten sonra, vajinanın ritmik kasılması, klitoral dokularda sıkışan kanı sisteminize geri yükleyerek ereksiyonu ortadan kaldırır. Eğer bir klitoral ereksiyonunuz olduğunda orgazmınız yoksa, bu kan sisteme yavaşça akar, ancak bu bir orgazmdan daha uzun sürebilir.

Priapizm

Bazı kadınlar klitorilerin klitoral priapizm denilen nadir ve ağrılı bir ereksiyon durumu yaşayabilir. Bu, klitorisin dikleşip çok uzun süre kanla şişmesidir. Bu vajinal dudakların ve klitoral glansın çok hassas, ağrılı ve şişmiş olmasına neden olur. Bu, rahatsızlığa neden olabilir ve bu yüzden seks yapmak istemeyebilirsiniz . Şişmiş, vajinal dudakları ve ağrılı bir klitorisi birden fazla vesileyle sonunda saatlerce yaşarsanız, tıbbi yardım almayı unutmayın.

Sağlıklı bir cinsel yaşam sürmekönemlidir ve klitoris kadınların cinsel zevkinde büyük rol oynar. Penisi oluşturanlarla aynı erektil dokulardan oluşan klitoris, bir çok bezden oluşur. Tıpkı penis gibi, klitoris de cinsel uyarılma sırasında şişer ve kanla dolar. Bu, vajinal dudakların ve klitoral ucun dışa doğru itildiği, şişen ve normalden daha büyük görünen klitoral ereksiyona neden olur. Vulva, açıldığında pelvise akan kan nedeniyle de kırmızımsılaşır. Vajinal dudaklarınızda saatlerce alışılmadık, hassas ve ağrılı şişlikler düzenli olarak fark ederseniz, bu klitoral priapizm anlamına gelebilir. Nadir görülen bir durumdur ve tedavi edilmezse rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir. Açık değilseniz, ancak klitorisiniz hala kuruluysa ve bu 4 saatten fazla sürerse – tıbbi yardım isteyin.

Bir önceki yazımız olan Anal Seks Güvenlimidir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı