Blog

Web Site Hit Nasıl Arttırılır?

Blog Trafiğinizi Nasıl Artırırsınız

Blog yazmaya bugünlerde WordPress gibi platformlarla kolaylaştı. Ancak bir kez yayınlanıp yayınlandığında, bir sonraki büyük zorluk blogunuza veya web sitenize daha fazla trafik getirmektir.

Endişelenmeyin, blogunuzu tanıtmak için bir pazarlama uzmanı olmanıza gerek yok. Kanıtlanmış en iyi uygulamaları kullanarak daha fazla ziyaretçi almak için blog trafiğinizi kolayca artırabilirsiniz.

Bu makalede, uzman bir pazarlamacı gibi blog trafiğinizi artırmak için en kolay ve test edilmiş ipuçlarından bazılarını paylaşacağız.

Büyüyen blog trafiğine ilişkin diğer makalelerden farklı olarak, web sitemizin trafiğini her ay milyonlarca sayfa görüntüleme düzeyine yükseltmek için kişisel olarak kullandığımız ipuçlarını paylaşacağız.

Bunu en kapsamlı web sitesi trafiği rehberi yapmak için elimizden gelenin en iyisini yaptık, böylece işletmeniz için bütünsel bir blog trafiği stratejisine sahip olabilirsiniz.

Hazır? Başlayalım.

1. Kullanıcılarınızı Anlamak için Kitle Profilleri Oluşturma

Blogunuz için içerik oluşturmaya başlamadan önce, hedef kitlenizi ve aradıklarını anlamak için biraz zaman harcamak önemlidir.

Aşağıdaki soruları cevaplayarak hızlı bir şekilde izleyici çerçevesi oluşturabilirsiniz:

 • Hedef kitleniz kim?
 • Hangi problemleri çözmenize yardım edebileceklerinizle karşı karşıya?
 • Ne tür içerik arıyorlar?
 • Sorularının yanıtlarını ideal olarak nasıl bulmaya çalışırlar?

Bu soruları cevaplamak, hedef kitlenizin daha net bir görüntüsünü elde etmenize yardımcı olacaktır.

Bu konuda daha fazla kişiselleştirilmiş sorular ekleyerek de bunu genişletebilirsiniz:

 • Kaç yaşındalar?
 • Meslekleri neler?
 • Eğitim düzeyi nedir?
 • Blogunuzun konusundaki uzmanlık düzeyi nedir?

Bu kitle profilleri, e-Ticaret endüstrisinde alıcı personel olarak da bilinir.

2. İçerik Stratejinizi Planlamak için Anahtar Kelime Araştırması yapın

Anahtar kelime araştırma, içerik yaratıcıları ve SEO uzmanları tarafından kullanılan bir tekniktir. Kullanıcıların aradıkları içeriği bulmak için Google’a ve diğer arama motorlarına yazdıkları belirli kelimeleri ve cümleleri keşfetmenize yardımcı olur.

Normalde, yeni başlayanlar içerik oluştururken en iyi tahminlere güvenirler. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu strateji bir hit veya özledim.

“En iyi tahmin” stratejisini kullanırsanız, makalelerinizin çoğu arama motorlarında iyi sonuç vermeyecektir. Bunun nedeni hiç kimsenin kullandığınız anahtar kelimeleri aramaması veya bu anahtar kelimeler için çok fazla rekabet olması nedeniyle.

Uygun anahtar kelime araştırması yaparak, aşağıdaki avantajların kilidini açacaksınız:

 • İnsanların aradığı gerçek arama terimlerini keşfedin
 • Popüler arama terimleri için benzersiz içerik fikirleri bulun
 • Rakipleriniz hakkında bilgi edinin ve daha iyi içerikle onları dövün
 • Blogunuza sürekli trafik çekmek için bir dizi sütun makale oluşturun

Şimdi asıl soru, anahtar kelime araştırmalarını nasıl yapıyorsunuz? Neyse ki, düşündüğünüz kadar zor değil.

Uygun anahtar kelime araştırması yapmanıza yardımcı olacak birçok ücretsiz ve ücretli araç vardır.

Tek yapmanız gereken daha fazla anahtar kelime fikri bulmak için bir anahtar kelime, rakip blog / web sitesi URL’si veya kendi URL’nizi girmek.

WordPress blogunuz için anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağıkonusunda adım adım talimatlar içeren ayrıntılı bir rehber hazırladık .

3. Editör Takvimi Yapın

Anahtar kelime araştırmasını yaptıktan sonra, muhtemelen tonlarca blog yazısı fikri ile karşılaşacaksınız.

Bazen, büyük anahtar kelime listesi yeni başlayanlara basitçe pes ettikleri bir noktaya gelebilir.

Bunun size gelmeyeceğinden emin olmak için, bir editoryal takvim (oyun planı) oluşturmanızı öneririz. Unutmayın, bir günde büyük bir blog oluşturulmamıştır.

Başarılı bir blog oluşturmak için zaman ve tutarlı bir çaba gerekir .

Bir editoryal takvim oluşturmak, planı oluşturmanıza ve buna bağlı kalmanıza yardımcı olur.

Asana ve Trello gibi birkaç tane kullanabileceğin birçok faydalı araç var .

Bu araçlar, oyununuzda kalmanıza yardımcı olacak güçlü özelliklerle birlikte gelir.

Hedef, organize etmek, stratejinize kuş bakışı yapmak ve daha üretken olmaktır.

İşte editöryal iş akışınızı daha verimli yönetmeniz için birkaç ipucu.

 • Kendine fazla karşı gelme. Haftada iki makale ile başlayın ve mümkün olduğunda adım adım hızınızı arttırın.
 • Yayıncılık planınızla tutarlı olun. Takviminizi takip ettiğinizden ve düzenli olarak planladığınız içeriği yayınladığınızdan emin olun.
 • Takviminize notlar, anahtar kelime fikirleri ve anahatlar ekleyin. Bu, yazmak için oturduğunuzda daha kaliteli içerik üretmenize yardımcı olacaktır.
 • Daha görsel ve düzenli hale getirmek için takvim uygulamanızdaki renkleri, etiketleri, kategorileri ve diğer özellikleri kullanın.

4. Kapsamlı ve Faydalı İçerikler Oluşturun

Kullanıcıların ve arama motorlarının aradığı en önemli şey kaliteli içeriktir.

Bir blog için, kaliteli bir içerik parçası genellikle tüm ayrıntıları kapsayan belirli bir konuyla ilgili kapsamlı bir makaledir. Bu, kullanıcılar için son derece yardımcı olur.

Bu kapsamlı makaleler “sütun makaleleri” olarak bilinir. Diğer uzmanlar bunlara amiral gemisi içeriği veya köşe taşı makaleleri diyebilir.

Temel olarak, bunlar en önemli makaleleriniz. En umut verici anahtar kelimeyi seçmeniz ve ardından uzun bir makalede yazabileceğiniz kadar bilgi sağlamanız gerekir.

Sektörünüzdeki tüm önemli anahtar kelimeleri kapsayacak şekilde mümkün olduğunca fazla sütun makalesi oluşturmalısınız.

Sütun içeriği oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları:

 • Sütun içeriği her türlü makale olabilir. Örneğin, nasıl yapılır kılavuzu, öğretici, karşılaştırma makalesi, fikir listesi, bir listicle vb.
 • Sütun içeriği ve diğer makaleler arasındaki fark, sütun makalelerinizin daha kapsamlı olması ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgi sağlamasıdır.
 • Sütun makaleleriniz zamana bağlı değildir. Onlar yaprak dökmeyen ve her zaman faydalıdır. Bununla birlikte, arama sonuçlarının üstünde kalmak için onları yeni bilgilerle güncel tutmanızı öneririz.

Bu makalenin ilerleyen bölümlerinde, arama motorlarından daha fazla trafik almak için yüksek kaliteli sütun makaleler oluşturmanıza yardımcı olacak daha fazla ipucu vereceğiz.

5. İçeriğinizi Okunabilir Hale Getirin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, arama motorları ve kullanıcılar, ihtiyaç duydukları tüm bilgileri sağlayan daha uzun ve kapsamlı makaleleri sever.

Şimdi sorun şu ki, insanlar kısa bir dikkat süresine sahipler.

Okuma veya anlama konusunda ufak bir zorluk kullanıcılarınızı engeller ve sunduğunuz tüm faydalı bilgilere bakmadan ayrılırlar.

Bu sorunu oluşmadan çözmek için, tüm içeriğinizin okunmasını kolaylaştırmanız gerekir.

Başlamak için iyi bir yer, dostça bir ton ve çok fazla görsel kullanarak makalenizi ısırık büyüklüğünde cümleler halinde sunmak olabilir.

İçeriğinizi daha okunaklı ve kullanıcı dostu yapmak için bazı temel ipuçları aşağıda verilmektedir.

 • Daha küçük cümleler ve paragraflar kullanın. Bu, metnin etrafında çok fazla boşluk bırakarak aramayı ve okumayı kolaylaştırır.
 • Daha okunabilir yazı tipleri, büyük yazı tipi boyutu ve çok fazla satır aralığı kullanarak tipografi geliştirmeyi deneyin .
 • İçeriğinizin okunabilirlik puanını kontrol edin. Yoast SEO bunun için yerleşik bir araçla birlikte gelir, ayrıca diğer çevrimiçi okunabilirlik denetleyicilerini tonlarca bulabilirsiniz
 • Dilbilgisi denetleyicisi kullanın. Dilbilgisi kullanmanızı öneririz , yalnızca dilbilgisini denetlemez, aynı zamanda daha iyi yazmanıza yardımcı olur.
 • Görüntüleri, ekran görüntülerini, videoları, infographics ve diğer görsel öğeleri kullanın. Bu medya öğeleri, makalenizi oldukça ilgi çekici ve okunması daha kolay hale getirir.

6. SEO temellerini öğrenin ve Web Sitenize uygulayın

SEO, web sitenizi daha fazla arama motoru dostu yapmanıza yardımcı olan en iyi uygulamalardan oluşan bir gruptur. Web sitenizi geliştirmek için bir ‘SEO Guru’ olmaya gerek yok.

Popüler inanışın aksine, herkes bir uzman tutmadan kendi web siteleri için SEO yapabilir. Kullanabileceğiniz SEO araçları ve eklentileri , ücretsiz danışmanlık hizmeti ve adım adım öğreticiler mevcuttur.

Tüm WordPress web siteleri için Yoast SEO eklentisini kullanmanızı öneririz . En kapsamlı SEO ve web sitesi optimizasyon aracıdır. Ücretsiz sürüm, web sitenizde ihtiyacınız olacak tüm SEO özelliklerini içerir.

Yeni başlayanlar için eksiksiz WordPress SEO rehberimizde , SEO hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz . Adım adım yönergeler içerir ve kendi web sitelerimizde kullandığımız aynı SEO kurulumudur.

7. Büyük Başlıklar Yazmayı Öğrenin

Kullanıcılar içeriğinizi arama sonuçlarında veya RSS yayınlarında bulduğunda, ilk gördükleri makale başlığınızdır.

Akılda kalıcı bir blog yazısı başlığı göze çarpıyor ve daha fazla tıklama alıyor. Oysa düz ve sıkıcı bir başlık göz ardı edilir ve kullanıcıların buna göre kaydırma olasılığı yüksektir.

Bu, manşetleri çok önemli kılar.

Kullanıcı dikkatini çeken ve daha fazla tıklama alan blog yazılarınız için nasıl daha iyi başlıklar yazacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Neyse ki, blog uzmanları uzun süredir manşetler üzerinde araştırmalar yapıyorlar ve siz de onların bulgularından yararlanabilirsiniz.

Bunlar etkili bir manşetin temel yapı taşlarıdır:

 • İyi bir başlık duygusal bir tepki verir (neşe, sürpriz, şok, merak, korku, heyecan, açgözlülük, vb.).
 • Kullanıcılara bir ödül ve değer sunar
 • Hedef anahtar kelimeleri dahil ederek içeriği tanıtır

Metin yazarları duygusal yanıtları tetiklemek için güç kelimeler kullanırlar. Kullanıcılara makalenin neden değerli olduğunu veya başlığa tıklayarak ne elde edeceklerini söylerler.

Son olarak, iyi bir başlık, genellikle ince ve bazen de ima edilen kullanıcılar için harekete geçirme ifadesi içerir.

Daha fazla bilgi edinmek için, viral olan bu başlıkları ve onlardan neler öğrenebileceğinizi kontrol etmenizi öneririz.

Daha iyi başlıklar oluşturmanıza yardımcı olması için aşağıdaki ücretsiz başlık analiz araçlarını da kullanabilirsiniz:

Ekibimiz bu üç aracı düzenli olarak daha iyi blog yazısı başlıkları ve başlıkları oluşturmak için kullanıyor.

8. İç Bağlantılı Rutin Görev Yapma

Artık iyi içerik oluşturmaya başladığınızdan, mevcut blog yayınlarınızdan makalelerinize bağlantı vermek önemlidir. Buna içsel bağlantı denir ve SEO’da büyük bir rol oynar.

İşte iç bağlantıların bu kadar önemli olmasının nedeni:

 • Dahili bağlantılar, Google’ın web sitenizdeki farklı makaleler arasındaki içeriği ve ilişkiyi anlamalarına yardımcı olur. Daha sonra bu bilgiyi sıralama sinyalleri olarak kullanır.
 • Stratejik ve bağlam içinde yerleştirildiğinde iç bağlantılar, sayfa görünümlerini artırmanıza ve hemen çıkma oranını azaltmanıza yardımcı olabilir.
 • Üçüncü taraf web sitelerinden makalelerinize bağlanmasını istemek daha zordur. Kendi sitenizde linkler oluşturmak çok daha kolay.

Eski makalelerinize yeni makalelerinizden bağlantı vermeyi alışkanlık haline getirmenizi öneririz.

Dahili linkler SEO’da bu kadar önemli bir rol oynadığından, yazarlarımız için yayın öncesi kontrol listemizin bir parçası bile olduk.

9. Daha Fazla Geri Bağlantı Oluşturmaya Başlayın

Backlink, içeriğinize harici bir web sitesinden gelen bir bağlantıdır. Geri bağlantılar, Google’ın sıralamalarındaki en etkili sinyallerden biridir.

Saygın web sitelerinden ve bloglardan geri bağlantı almak çok zor. Sadece yeni başlayanlar için değil, deneyimli blogcular bile bununla mücadele ediyor.

İşte web sitenize kaliteli geri almak için bazı ipuçları:

 • Endüstrinizdeki etkileyicilere ve saygın bloglara ulaşın ve web sitenizde bağlantı kurmak isteyebilecekleri belirli bir içerikten bahsedin.
 • Diğer bloglara ve web sitelerine konuk mesajları yazın.
 • Blogunuzdaki etkileyicileri ve blogcuları röportajla. Muhtemelen kullanıcılarının röportajlarına göz atmalarını bildirmelerini isteyeceklerdir ve bir geri bağlantı alacaksınız.
 • Geri bağlantı almanın en kolay yolu, web sitenize tüm sosyal medya profillerinize bir link eklemektir.

10. Görsel Olarak Çekici İçerik Oluşturmak için Resimler, Grafikler ve İnfografikler Ekleme

5. adımda, makalelerinize resim ve grafikler eklemenin onu daha okunaklı hale getirdiğinden bahsettik.

Görsel unsurlar çok önemli olduğundan, bu listedeki kendi yerlerini hak ettiklerini düşünüyoruz.

İnsan olarak beynimiz görsel unsurları tercih eder. Renkleri ve nesneleri severiz çünkü estetik beyinlerimizde duygusal tepkileri tetikler. Bu, bizi çevremize daha fazla bağlı ve daldırıyor.

İnsanlar Infographics’e bakmayı çok severler çünkü bilgiyi ilgi çekici ve tüketmeleri kolaydır.

Blog yayınlarınızdaki görüntüler kullanıcının dikkatini çeker ve yalnızca görsel öğeye değil, etrafındaki metne odaklanmalarına yardımcı olur.

Yeni başlıyorsanız, internette gördüğünüz hiçbir resmi kullanamayacağınızı bilmek önemlidir. Resimler telif hakları ile korunmaktadır ve telif hakkıyla korunan materyallerin çalınmasının ciddi sonuçları olabilir.

İdeal olarak, kendi resimlerinizi, grafiklerinizi ve fotoğraflarınızı kullanmak istiyorsunuz, ancak tüm blogcular grafik tasarımcıları veya fotoğrafçıları değil.

Neyse ki, telif ücretsiz görüntüleri bulmak için çok büyük kaynaklar vardır ve kendi grafiklerinizi kolayca oluşturmak için kullanabileceğiniz araçlar bile vardır. İşte bazı yararlı kaynaklar:

11. Makalelerinize Videolar Ekleyin

Videolar, internetteki en başarılı içerik türüdür. Kullanıcılar videoları içeren blog yayınlarında yalnızca metin ve resimlerden daha fazla zaman harcıyorlar.

WordPress’teki makalelerinize video eklemek çok kolaydır. Ancak, videolarıakış için optimize edilmediğinden asla videoları WordPress’e yüklememelisiniz.

WordPress barındırma sunucunuzda barındırılan bir video çok fazla kaynak alacaktır ve kullanıcı deneyimi korkunç olacaktır.

WordPress sitenize video eklemenin en iyi yolu, onları YouTube’a yükleyerek ve ardından blog yazılarınıza yerleştirmektir.

Bu, YouTube’un dünyadaki en büyük ikinci arama motoru ve popüler bir sosyal medya platformu olması nedeniyle size daha fazla ilgi sunar.

Web siteniz için kolayca video içeriği oluşturmanın birçok yolu vardır. İşte başlayabileceğiniz birkaç şey:

 • Sesli talimatlarla nasıl öğretileceğini gösteren slayt gösterileri oluşturabilirsiniz.
 • Senaryo oluşturabilirsiniz.
 • Sektörünüzdeki diğer blogcular ve etkileyicilerle yapılan röportajları kaydedin
 • Özçekim modunda çekilmiş kendi videolarınızı ekleyerek bir tetikçi olun

Video düzenleme için Mac kullanıyorsanız, iMovie mükemmel video düzenlemeleri yapabilir. Windows kullanıcıları, temel düzenlemeler için Lightworks veya Shotcut gibi ücretsiz video düzenleme yazılımlarını kullanabilir .

12. Kullanıcı Tarafından Üretilen İçeriği Kullanmak

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, temel olarak web sitenizde kullanıcı etkinliği nedeniyle oluşturulan herhangi bir içeriktir. Bu yorumlar, referanslar, misafir yazılar, kullanıcı yorumları ve daha fazlasını içerir.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, web sitenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olur, çünkü kullanıcılara katılmak ve katılmak için birçok fırsat sunar.

Kullanıcıların, web sitenizden daha fazla zaman harcadıklarında geri dönmeleri, paylaşmaları ve hatta satın alma olasılıkları daha yüksektir.

Ekleyebileceğiniz çok sayıda kullanıcı tarafından oluşturulan içerik türü vardır. Blogunuz için en iyi olanı seçmeniz ve oradan başlamanız gerekir.

13. Web Sitesi Tasarımınızı Temiz ve Dağınıklıktan Koruyun

Piyasada birçok harika WordPress teması bulunmaktadır. Sorun şu ki, birçok yeni başlayan, tüm çan ve ıslıklarla bir tema kullanmak istiyor. Bu temalar her zaman web siteniz için mükemmel bir tasarım değildir.

Kötü web sitesi tasarımı, kullanıcılarınızın blogunuzda daha fazla zaman geçirmelerini önler, bu da sayfa görüntülemenizi azaltır.

Oysa iyi bir tasarım daha fazla içerik keşfetmelerine, farklı bölümleri keşfetmelerine ve daha fazla zaman harcamalarına yardımcı olur.

Kullanıcılardan sıkça en iyi temayı nasıl seçecekleri sorulur ? Cevabımız her zaman basitlik için çabalamaktır.

Basit, temiz ve işlevsel bir tema iyi bir ilk izlenim bırakıyor ve en iyi kullanıcı deneyimini sunuyor.

Bazı tema önerileri arıyorsanız, uzman seçme vitrinde bir göz atın:

14. Sayfalarınızı Daha Hızlı Yüklemek için Web Sitesi Hızını Optimize Edin

Bu anlık memnuniyet döneminde, hiç kimse bir web sitesinin yüklenmesini beklemek istemez. Web siteniz yavaşsa, kullanıcılar web sitenizi yüklemeden önce bırakacaktır.

Google gibi arama motorları da web sitesi hızını ve sayfa yükleme süresini önemli sıralama faktörlerinden biri olarak kabul eder.

Web sitenizin hızlı yüklendiğinden emin olmak için WordPress performansınızı optimize etmeniz gerekir. Bu, önbellekleme kullanmanız, gereksiz şişkinlikten kaçınmanız ve resimlerinizi optimize etmeniz gerektiği anlamına gelir.

15. E-posta listenizi hemen başlatın

Yeni başlayanların çoğu zamanlarının çoğunu yeni kullanıcıları web sitelerine getirmek için harcıyorlar. Ancak, web sitenizi terk eden kullanıcıların% 70’inden fazlası asla geri dönüş yapmaz.

Blog trafiğinizi büyütmenin püf noktası yalnızca yeni ziyaretçiler elde etmek değil, aynı zamanda mevcut ziyaretçilerin geri gelmesini sağlamalısınız.

Kullanıcıların web sitenize dönmesini nasıl sağlarsınız?

Bunu, blogunuza abone olmalarını isteyerek yapın.

Kullanıcılar web sitenizin sosyal medya profillerine abone olabilirler. Ancak, çoğu sosyal ağ erişiminizi sınırlar ve kullanıcılarınız yalnızca içeriğinizin bir kısmını görebilir.

Bu nedenle e-posta listenizi oluşturmaya başlamanız gerekir.

E-posta listeniz hakkında en iyi şey, size ait olmasıdır. Hiç kimse erişiminizi sınırlayamaz ve siz de kullanıcının gelen kutularına doğrudan erişebilirsiniz.

E-posta pazarlama , emrinizde en uygun maliyetli ve en etkili pazarlama aracıdır.

Her gün bir e-posta listesi olmadan potansiyel aboneleri kaybediyorsunuz.

Bir e-posta listeniz olduğunda, blogunuza daha fazla ziyaretçi getirmek için düzenli e-posta bültenleri gönderebilirsiniz.

16. Blog Gönderilerinizi Otomatik Olarak Paylaşın

Bir e-posta listesi oluşturmanız gerektiğini vurguladığımızda, bir sosyal medya oluşturmayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmiyor.

Gerçekte, aslında, tüm önemli sosyal platformları izleyerek bir sosyal medya oluşturmaya devam etmenizi ve hatta keşfedebileceğiniz yeni niş platformlar bulmanızı istiyoruz.

Sosyal medya web sitelerinde sorun, profillerinizi aktif tutmak ve blogunuza trafik çekmek için düzenli olarak içerik yayınlamanız gerektiğidir.

Bunu manuel olarak yaparsanız, yakında içerik paylaşımı için oldukça fazla zaman harcayacaksınız.

Burası IFTTT’nin geldiği yerdir . WordPress blog yazılarınızı sosyal medya web sitelerinde otomatik olarak paylaşmanıza izin veren ücretsiz bir çevrimiçi hizmettir .

17. Eski Makalelerinizi Sosyal Medyada Düzenli Olarak Paylaşın

Twitter gibi platformlarda, Tweet’iniz yakında yok olacak ve kullanıcılarınız muhtemelen onu görmeyecek.

Eski içeriğinizi gün boyunca düzenli aralıklarla otomatik olarak paylaşmanız iyi olmaz mıydı?

Bu, görünürlüğünüzü artırarak ve profillerinizi daha aktif hale getirerek sosyal medyadan daha fazla trafik almanıza yardımcı olacaktır.

Neyse ki, Buffer ve Revive Old Posts gibi araçlarla otomatikleştirebilirsiniz .

Buffer ile güncellemelerinizi manuel olarak toplu olarak yüklemeniz gerekecektir. Öte yandan, Eski Yayınları Yeniden Canlandır, kendi eski makalelerinizi otomatik olarak paylaşmanıza izin verir.

18. Diğer Sosyal Ağları Keşfedin

Orada çok fazla sosyal medya web sitesi var, ancak çoğumuz zamanımızı Facebook ve Twitter gibi bir kaç üst platformda geçiriyoruz.

Açıkçası, blogunuza daha fazla trafik çekmek için bunlara odaklanmak istiyorsunuz.

Ancak, blogunuzun konularına bağlı olarak, daha az kalabalık olan diğer sosyal platformlarda daha başarılı olabilirsiniz.

Örneğin, blogunuz işletme kurmakla ilgiliyse, LinkedIn’de daha fazla ilgi çeken kullanıcı bulabilirsiniz.

Bir yaşam tarzı ya da moda blogu çalıştırıyorsanız, Instagram üzerinde durmanız gereken platform Instagram olabilir.

Geri bağlantı oluşturan ve blog trafiğini artırmaya yardımcı olan kullanıcı sorularını yanıtlamak için her zaman Quora’da zaman geçirebilirsiniz.

Büyük ikisinden başka sosyal ağlarda daha fazla zaman geçirmeyi denemenizi öneririz. Burada daha tutkulu bir kitle ve daha büyük bir kitle bulabilirsiniz.

19. Çevrimiçi Topluluklara Katılın

Çevrimiçi topluluklar, büyük bir trafik kaynağıdır, çünkü zaten bloglarınızda tartıştığınız konularla ilgilenen kullanıcıların ilgisini çekmiştir.

Daha küçük toplulukları Reddit’te, LinkedIn gruplarında, Facebook gruplarında, YouTube topluluklarında ve daha birçok yerde bulabilirsiniz.

Profesyonel İpucu: Yalnızca makalelerinize bağlantılar göndermeye başlamayın. Buna spam denir ve moderatörler sizi anında engeller.

İtibar kazanmak, soruları yanıtlamak, tartışmalara katılmak ve ardından web sitenizi yalnızca uygun olması durumunda paylaşmak için biraz zaman harcamalısınız.

20. Kendi Online Gruplarınızı Oluşturun

Blogunuzu çevreleyen bir tutkulu oluşturmak için başka bir yolu kendi çevrimiçi grubunuzu başlıyor. Facebook veya LinkedIn gibi ücretsiz platformları kullanabilir ve kullanıcılarınızı katılmaya davet edebilirsiniz.

Topluluğun büyüdükçe, senin de etkin olacak. Grubunuzdaki aktif katılımcılar, blogunuzu kendi sosyal medya profillerinde tanıtmanıza yardımcı olacaktır.

Bir süre sonra, bu küçük topluluk blogunuz için büyük bir trafik kaynağı haline gelebilir.

21. Soru ve Cevap Websitelerine katılın

Stack Exchange, Quora veya TripAdvisor gibi web sitelerinden gelen bazen yılların verdiği cevapların, arama sonuçlarında daha çok bilinen blogların üzerinden geçeceğini fark etmiş olabilirsiniz.

Soru-Cevap web siteleri, internet üzerindeki en büyük çevrimiçi topluluklardan biridir.

Bu platformlarda soruları yanıtlamanın avantajı, cevabınızın çok uzun süre canlı kalmasıdır, bu da blogunuza düzenli bir trafik kaynağı olabileceği anlamına gelir.

Bir kez daha, bağlantılarınızı göndermeniz için oraya gitmenizi önermiyoruz. Bunun yerine, blog içeriğinize bağlantılar içeren gerçek ayrıntılı cevapları yalnızca içeriğe uygunlarsa yazmalısınız.

22. Sosyal Medyadaki Etkileyicileri Bulun ve İlişkilendirin

Etkileyenler blogunuzu tanıtmanıza yardımcı olabilir ve web sitenizin trafiğini önemli ölçüde artırabilir.

Ancak, sorun şu ki, çoğu insan zaten tonlarca mesaj alıyor. Yeni bir blog yazarı olduğunuz için, karşılığında bunları önerecek hiçbir şeyinizin olmadığını varsayıyorlar.

Peki bir etkileyicinin dikkatini nasıl alıyorsunuz? Daha da önemlisi, blogunuzu tanıtmalarını nasıl sağlarsınız?

Öncelikle, sosyal medyada onlarla bir konuşma başlatmalısınız.

Sonra, içeriklerini kendi yorumlarınla ​​paylaş, konularına cevap ver, blog yazılarına yorumlar bırak.

Etkileşiminizin her birinin tartışmalarına değer kattığından emin olun.

Etkileyenler, kullanıcılar çabalarını takdir ettikleri zaman buna bayılırlar. Seni fark edecekler ve hatırlayacaklar. Bir ilişki kurduğunuzda, size tavsiyede bulunmak için onlarla iletişim kurabilirsiniz.

İşe çok benziyor, ancak karşılıklı kazanç sağlayan, ömür boyu sürecek arkadaşlıklar kurmanıza yardımcı oluyor.

23. Daha Fazla Trafik Almak İçin Sosyal Prova Kullanın

İnsanlar sosyal hayvanlardır. Diğer insanların deneyimlerini sosyal kanıt olarak bilmek ve kendi kararlarımızı almak için kullanmaktan hoşlanıyoruz.

Blogunuzu tanıtmak için bu sosyal kanıtı web sitenizde, sosyal medya profilinizde, tweet’lerde ve e-postalarda kullanmanız gerekir.

Şimdi merak ediyor olabilirsiniz, ya yeni başlıyorsam? Blogumdaki sosyal kanıtlardan nasıl yararlanabilirim?

Yeni bir blogda bile sosyal kanıtlardan yararlanmanın birçok yolu vardır.

 • Bir geri bildirim formu ekleyin ve kullanıcılardan blogunuzda paylaşabileceğiniz geri bildirimlerini bırakmalarını isteyin.
 • Kullanıcılara doğrudan yaklaşın ve referanslar toplayın
 • Kullanıcılardan makalelerinizi derecelendirmelerini isteyin
 • Kullanıcılardan yorum yazmasını isteyin
 • Sayılar beyin şekeridir. Sosyal medya sayıları , e-posta listesi abone sayıları ve diğer numaraları sosyal kanıt olarak paylaşın .

Numaralarınız diğer başarılı bloglar kadar büyük değilse endişelenmeyin, yine de güçlü bir sosyal kanıt.

24. Sosyal Medyayı İzleme

İnsanlar Twitter gibi sosyal medya sitelerinde her zaman sorular soruyorlar. Anahtar kelimeleri sosyal medyada izlemek için uyarılar ayarlayın ve sorularına web sitenizdeki alakalı bir makaleye bağlantı vererek yanıtlamak için konuşmalara atlayın.

Ayrıca, sosyal medya web sitelerini marka adınız, bağlantılar, sohbetler ve daha fazlası için izleyebilirsiniz.

25. Web Sitenizin Anahtar Kelime Sıralamasını İzleyin

İçerik oluşturup tanıtmaya başladıktan sonra, her bir parçanın ne kadar iyi performans gösterdiğini izlemeniz gerekir. Ayrıca, hangi anahtar kelimelere göre sıralanır?

Bunu, Google Arama Konsolu adlı bir araçla yapabilirsiniz. Web sitenizin Google Arama’da nasıl bir performans gösterdiğini görmenize yardımcı olan ücretsiz bir araçtır. Pro gibi bu son derece güçlü aracı nasıl kullanacağınızı öğretecek eksiksiz bir Google Arama Konsolu rehberimiz var.

Ardından rakip web sitelerini izlemek istersiniz. Google Arama Konsolu, size kim ve sizden daha yüksek rütbede olduğunu söylemez.

Bunun için SEMRush ve Ahrefs araçlarına ihtiyacınız olacak . Bu araçlardan herhangi birini kullanarak, rakiplerinize, en iyi anahtar kelimelerine ve bunları aşmak için ne yapmanız gerektiğine dair ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

26. Web Sitenizin Trafiğini ve Kullanıcı İlişkilerini İzleyin

Artık trafik almaya başladığınıza göre, kullanıcılarınızın nereden geldiğini ve web sitenizdeyken ne yaptıklarını bilmeniz gerekir. Bu veriler olmadan, stratejinizi değerlendiremez veya bir sonraki hamlenizi planlayamazsınız.

Burası Google Analytics’in geldiği yer.

Web sitesi ziyaretçilerinizi izler ve web sitenizde trafik raporları, katılım ve diğer kullanıcı etkinliklerini görmenize yardımcı olur. 

Google Analytics’i kullanmanın en büyük avantajı, web sitenizi ziyaret ettiklerinde kullanıcılarınızın ne yaptığını görebilmenizdir

Bu verileri bilmek neyin işe yaradığını ikiye katlamanıza ve neyin işe yaramadığını durdurmanıza yardımcı olur.

27. Online Pazarlama ve SEO Öğrenmeye Devam Edin

Bu ipuçları blog trafiğinizi artırmanıza ve daha fazla abone almaya devam etmenize yardımcı olur.

Ancak blogunuz büyüdükçe, işinizi büyütmek için daha fazla yol öğrenmeniz gerekir.

Blogdefteri, en büyük WordPress kaynak sitesidir. Düzenli olarak çevrimiçi pazarlama ve SEO ile ilgili dersler yayınlıyoruz. WordPress, blogunuzu büyütmek ve SEO hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz bir çok kaynak bulunmaktadır sitemizde

OptinMonster Blog , takip etmek isteyeceğiniz bir başka harika kaynak. OptinMonster, piyasadaki en iyi dönüşüm optimizasyon yazılımıdır. Blogları, daha fazla trafik, abone ve satış elde etmek için düzenli olarak makaleler yayınladıkları yerdir.

Umarız bu ipuçları blog trafiğinizi artırmanıza yardımcı olur. 

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Süper bir makale hiy konularına odaklı gerçekten özenle yazılmış elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu