Seo

SEO Sonuçlarınızı Geliştirmek İçin Blog Kullanmanın 8 Basit Yolu

Blogunuz tam potansiyeline sahip mi? Bu yeni başlayan düzeyinde köşe yazarlığı yapan Joe Goers, blogunuzu SEO kazançlarından yararlanmanın çeşitli yollarını açıklıyor.

Görünüşe göre, her şirketin bugünlerde bir blogu var. Ne yazık ki, çok az sayıda kuruluş, SEO sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak için blog içeriğinden tamamen yararlanmaktadır. Bir blogun web sitenizin organik görünürlüğünü, trafiğini ve sonuçlarını iyileştirebilmesinin sekiz basit yolu vardır.

1. Blog’unuz için ilgi çekici bir isim alın

Bir şirketin web sitesine gittiğimde beni rahatsız ediyor ve blogun adı… “Blog”! Bir web sitesinin blog bölümünü adlandırırken, pazarlamacıları yaratıcı ve daha açıklayıcı olmaya teşvik ediyorum. Blog adınız da bir optimizasyon fırsatı. Kendinize şu soruları sorun:

 • Blogun kapsayıcı teması nedir?
 • Endüstrimde zorlayıcı bir açıklama ne olurdu?
 • Blog’un başlığında veya adında önemli SEO anahtar kelimeleri ekleyebilir miyim?
 • Özellikle, kime ulaşmaya çalışıyorum?

Açıklayıcı bir adla gelmek ve bir temanın etrafında optimizasyon yapmak artımlı organik trafiğe yol açabilir. Örneğin, ofis tedarik perakendecisi Staples, ofis verimliliğinden işyeri güvenliğine kadar çeşitli konuları ele alan “Staples Business Advantage blog” a sahiptir. Berghoff Brewery, bira festivallerinden yiyecek çiftlerine mevsimlik bira incelemelerine kadar uzanan “Berghoff Beer Blog” a sahiptir.

Unutmayın, blogunuz için hedeflemeye çalıştığınız anahtar kelimeleri içeren bir isim oluşturmayı zor buluyorsanız, en azından bu anahtar kelimeleri blogun sayfa başlığı içine dahil etmeye çalışın. Örneğin, RENTCafe blogu için sayfa başlığına bakın:

2. Her gönderiyle belirli bir kitleye ulaşın

Her blog gönderisinin hedef kitlenizin belirli bir segmenti için yazılmasını öneririm. Bu, pazarlamacıların belirli müşteriler için optimize edilmiş içerik oluşturmasına ve belirli ihtiyaçlar ve çözümlerle ilgili hedef anahtar kelimeler içermesine olanak tanır.

Örneğin, pazarlama hizmetleri satıyorsanız, blogunuzda, yakalamaya çalıştığınız belirli bir kitleyi hedefleyen (örn., B2B pazarlamacıları) sektörde sıcak bir konu (örneğin, ABM pazarlama) hakkında bir yayın ekleyebilirsiniz.

3. Etkili bir URL yapısı uygulayın

Etkili bir URL adlandırma kuralı, birkaç nedenden dolayı pazarlamacılar ve web sitesi ziyaretçileri için iyidir:

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Yoast SEO Eğitimi

Sonuçların raporlanmasını kolaylaştırır

Blog’un ana web sitesi alan adında tutulduğu sırada bazı şirketlerin URL söz diziminde “/ blog /” bulunmadığını fark ettim. Bu, blog’un analiz içindeki genel ilerlemesini izlemek için biraz daha zor olabilir. Blog sonuçlarının raporlanmasını kolaylaştırmak için URL yapınıza / blog / eklemeniz önerilir.

Kullanıcı dostu URL’ler sağlayabilirsiniz

Her gönderi için URL’ler oluşturmaya geldiğinde, birçok pazarlamacı URL’deki yayının başlığındaki her kelimeyi içerir. Bu, uzun, okunması zor URL’lere yol açabilir. İpucu: Blog URL’nizi açıklayıcı ancak aynı zamanda kısa ve alakalı hale getirmeye çalışın. URL’lerinizde “ve”, “ancak” ve “veya” gibi bağlaçlar bırakmayı unutmayın.

Örneğin:

Daha uzun, kullanıcı dostu olmayan URL:

https://examplesite.com/blog/3-tips-for-sending-your-email-newsletter-at-the-right-time

Daha kısa, optimize edilmiş URL:

https://examplesite.com/blog/email-newsletter-tips-sending-right-time/

4. Blog içeriğini sürekli olarak optimize edin

Geri dönüşüm sadece ziyaretçiler için iyi değildir; SEO için de iyi!

Ayrıca Bkz: SEO Metin Yazarlığı İle Dönüşümler Nasıl Yönlendirilir?

SEO iyileştirmeleri her zaman yeni web sitesi içeriği gerektirmez. Mevcut blog yayınlarını optimize etmek için ek fırsatlara bakın. Mevcut içeriği gözden geçirin ve sayfa içi ek SEO için fırsatları belirleyin. Mevcut blog içeriği için bazı olası optimizasyon teknikleri şunlardır:

 • Web sitesinde diğer ilgili sayfalara iç bağlantılar ekleyin.
 • Optimize edilmiş görüntüler ekleyin (veya mevcut görüntüleri optimize edin).
 • Bir gönderiyi ilgili başka bir gönderiye bağlayın.
 • Hedeflenen anahtar kelimelerin dahil edildiğinden emin olmak için başlık etiketlerini ve meta açıklamaları gözden geçirin.

Mevcut blog içeriğinden yararlanarak değerli zaman ve kaynak tasarrufu sağlayabilirsiniz.

5. İçerik boşluklarını bul ve doldur

Bloglar, özellikle SEO boşluklarını doldurmak için tasarlanmış içerikler oluşturmak için hızlı ve kolay bir yol olabilir.

Sıralamaya çalıştığınız yüksek öncelikli SEO ifadeleri var mı? Web siteniz bu kelimelerle ilgili içerik barındırmıyor mu? Evet ise, bu konular yeni blog gönderileri için harika adaylardır.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Kurum içi SEO Yapısı Nasıl Geliştirilir

6. Optimize edilmiş görüntüler ve videolar ekleyin

Görüntüler olumlu bir deneyim oluşturmaya yardımcı olur ve ziyaretçi katılımını artırabilir. Ayrıca artımlı SEO değeri sağlarlar. Blog yayınınıza resim eklemeyi ve açıklayıcı alt etiketlerle (uygun yerlerde yüksek öncelikli anahtar kelime öbekleri dahil) optimize etmeyi unutmayın.

Işıklar, kamera, hareket! Blog yazıları ayrıca video içeriği için harika bir ev sağlar. YouTube sayfanızı gözden geçirin. Blog gönderisini geliştirebilecek video içeriğiniz var mı? Videolar, kullanıcıları etkileşimde tutar ve pazarlamacıların ek eğitim fırsatları sağlamasına olanak tanır.

7. İşaretle

Yapısal veri biçimlendirmeyi unutmayalım. Bir sayfa hakkında bilgi vermek, sayfa içeriğini sınıflandırmak ve bazı durumlarda sayfanızın SERP’lerde temsil biçimini iyileştirmek için HTML’nize yapısal veri biçimlendirme eklenebilir.

Bu içeriğin tamamen optimize edildiğinden emin olmak için yayınınızda şema işaretlemesini eklemenizi öneririz. Bir blog gönderisini işaretlemek için JSON-LD yapısal verilerini nasıl kullanabileceğinizin bir örneği:

<script type="application/ld+json">
{ "@context": "http://schema.org",
"@type": "BlogPosting",
"headline": "Insert Blog Title Here",
"image": "Insert Blog Image URL Here",
"editor": "Insert Editor/Author Name Here",
"genre": "Theme/Blog Category Here",
"wordcount": "Insert Blog Post Word Count Here",
"publisher":
{
"@type": "Organization",
"name": "Insert Company Name Here",
"logo": "Insert Company Logo Image URL Here"
},
"url": "Insert Blog Post URL Here",
"datePublished": "YYYY-MM-DD",
"dateCreated": "YYYY-MM-DD",
"dateModified": "YYYY-MM-DD",
"description": "Insert short description of blog post. Try to keep it around 150-156 characters",
"articleBody": "Insert entire blog post here",
"author": {
"@type": "Person",
"name": "Insert Author Name"
}
}
</script>

8. Sosyal medya paylaşımından yararlanın

Blog yayınlarını sosyal medyada paylaşmanın birçok yararı var:

 1. Sosyal medya sitelerinizi güncel ve alakalı tutar.
 2. Kitlenizin ilgisini çekmeye yardımcı olur.
 3. Sosyal sinyaller sıralama algoritmasında yer aldığından, SEO sonuçlarını iyileştirir.
 4. Sosyal bağlantılar, referans trafiğini artırmaya yardımcı olur.
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Bing için Gelişmiş SEO Teknikleri

Blog yayınını her zaman sosyal kanallarda paylaşmanızı öneririz. Gönderinin kısa bir özetini veya gönderiden bir alıntıyı açıklayan birkaç cümleyi paylaşmaya çalışın. Sosyal medya yayınlarında hedeflediğiniz anahtar kelimeleri eklemeyi unutmayın, çünkü bu sosyal sinyaller sıralamayla yardımcı olabilir.

özet

Blogunuzun potansiyel SEO avantajlarını tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Etkileyici bir blog adı oluşturun; belirli kitleler için optimize edilmiş içerik oluşturmak; blog URL’lerinizi optimize edin; resim ve video eklemek; şema uygulamak; sosyal medya kanalıyla blog içeriğini paylaşın.

Unutmayın, bir blog, web sitesi içeriğini uygulamak ve iyileştirmek ve SEO sonuçlarını iyileştirmek için en hızlı ve kolay yollardan biridir.

Bir önceki yazımız olan SEO Metin Yazarlığı İle Dönüşümler Nasıl Yönlendirilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı