Dijital pazarlama

İşletmeler İçin Sosyal Medya Pazarlama Rehberi

Sosyal medyayı küçük bir işletme sahibi olarak kullanmıyorsanız, değerli müşteriler ve ucuz pazarlama konusunda eksiksiniz demektir. Sosyal medyayı kullanan Amerikalıların yaklaşık yüzde 70’i ile sosyal medya pazarlama kampanyalarınızda çok fazla insana ulaşma potansiyeli var.

Rbb Communications’da dijital ortağın baş sorumlusu Abdul Muhammad, “Sosyal medya hedefleme yeteneği sunmanın yanı sıra, neredeyse tüm diğer pazarlama kanallarından daha düşük bir maliyetle ulaşma ve ölçeklendirme” dedi  “İnsanlar her gün sosyal medyada, her gün – markalar insanların bulunduğu yere gitmelidir.”

Ancak sosyal medyada pazarlama yaparken, her kanalda mutlaka bulunmamalısınız. Kitlenize ulaşma ve etkileşim kurma olasılığınızın yüksek olduğu platformlara yatırım yapmanız çok önemlidir.

Müşterilerinizle etkileşim kurmanız için en iyi sosyal medya kanallarını seçmek üzere, her bir ağa, nasıl çalıştığına ve hangi platformun bu platformu kullandığını tanımak için biraz zaman ayırın. Bugünün en popüler sosyal medya platformları hakkında bilmeniz gereken temel bilgiler.

Facebook, hem tanıma hem de toplam kullanıcı sayısı bakımından web’deki en büyük sosyal ağdır. Yaklaşık 2 milyar aktif kullanıcıyla Facebook, dünyanın her yerinden insanlarla işinizi birleştirmek için harika bir ortam.

Yayınlanmaya başladığı günden bu yana, Facebook, üniversite öğrencilerinin sadece arkadaşlarıyla ve aileleriyle değil, ünlüler, kuruluşlar, işletmeler ve daha pek çok şeyle bağlantı kurabileceği çok yönlü bir web ve mobil sosyal platformda iletişimde kalabilecekleri basit bir web sitesinden büyüdü. , Sayfalar özelliği sayesinde.

Facebook’un herhangi bir organizasyon türü için zengin seçeneklere sahip olduğu düşünüldüğünde, sektörünüz ne olursa olsun işiniz için harika bir başlangıç ​​noktasıdır. Fotoğrafları, videoları, önemli şirket güncellemelerini ve daha fazlasını paylaşmak için Facebook’u kullanabilirsiniz. Ayrıca, site diğer sosyal ağlardan daha az bakım olabilir. İster bir günde birkaç güncellemeyi isterse birkaç hafta yayınlayın, hayranlarınızın sizi düşündüklerinde bir fark yaratmayacaktır. 

Twitter ile kısa metin güncellemelerini (240 karakter veya daha az), videoları, görüntüleri, bağlantıları, anketleri ve daha fazlasını paylaşabilirsiniz. Ayrıca, diğer kullanıcılarla mesajlarınızdaki kullanıcı adlarını belirterek kolayca etkileşime geçebilirsiniz, bu nedenle Twitter, dünyanın her yerinden insanlarla hızlı bir şekilde bağlantı kurmanın harika bir yoludur.

Twitter, dünya çapında yaklaşık 328 milyon aktif kullanıcı ile ortalamadır ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk 10 web sitesinden biridir. Geniş erişiminden dolayı, bu platform sadece işinizi pazarlamak için değil, aynı zamanda müşteri hizmetlerini ele almak için etkili bir kanaldır. Örneğin, etkin bir Twitter varlığını sürdürürseniz, platformda da aktif olan müşteriler endişelerinizi belirtmek veya övgülerini paylaşmak için sizi arar.

İlginç içeriğiniz varsa, Twitter da hızlı bir şekilde kelimeyi yaymak için harika bir araçtır. Diğer kullanıcıların içeriğini tekrar göndermek ve paylaşmak son derece basittir. Hashtag’ler yayınları desteklemeye yardımcı olur ve çok sayıda takipçisi olan bir kullanıcı sizi retweet ediyorsa, içeriğinizin viral olma potansiyeli vardır. Ama Twitter ile dengeyi bulmak çok önemli. Kendi bağlantılarınızı veya medyalarınızı paylaşmayın; Ayrıca, diğer Twitter kullanıcılarından ve web’den gelen çok sayıda ilginç ve alakalı içeriği paylaştığınızdan emin olun. Böylece, kitleniz yalnızca işletmenizin ne yaptığını önemsemediğinizi düşünmez. 

Bu görsel olarak yönlendirilmiş platform, kullanıcıların kategorilere göre düzenlenebilen dijital bülten panoları tarafından “sabitleme” ile içerik kaydetmelerine ve görüntülemelerine olanak tanır. Örneğin, kişisel bir kullanıcı, tarifleri sabitlemek için bir yemek tahtasına, fotoğrafa adanmış başka bir panele vb. Sahip olabilir. Platformda ayrıca markaların iğnelerine ürün detayları ve hatta konum haritaları gibi özel bilgiler eklemek için kullanabileceği Zengin Pimler adı verilen özel bir dizi pim bulunmaktadır. Her iğnede bir görüntü veya video bulunur.

Facebook gibi, Pinterest, posta sıklığı bakımından oldukça düşük bir bakımdır. Ancak, kartlarınızı düzenli ve arama dostu tutmak zaman alıcı olabilir. Ayrıca Facebook veya Twitter’dan daha fazla bir ağ ağına sahip, bu yüzden herkes için çalışmayabilir. Sitede popüler kategoriler, DIY projeleri, moda, egzersiz, güzellik, fotoğraf ve yiyecek. Bu kategorilerin dışındaki işletmelerin platformda başarılı olamayacaklarını söylemez, ancak Pinterest’i bu alanlardaki işletmeler için iyi bir pazarlama aracı haline getirir. 

Pinterest gibi Instagram, tamamen fotoğraf ve video mesajlarına dayalı görsel bir sosyal medya platformudur. Facebook’un sahip olduğu ağda, çoğu gıda, sanat, seyahat, moda ve benzeri konular hakkında yayın yapan 700 milyondan fazla aktif kullanıcı var. Instagram benzersiz filtreler ve fotoğraf ve video düzenleme seçenekleri ile ayırt edilir. Bu platformun neredeyse tamamen mobil olduğunu unutmayın: Masaüstünde fotoğraf çekemez veya yeni mesajlar oluşturamazsınız.

Daha fazla sanatsal niş, Instagram üzerinde üstünlük gösterir ve sektörünüze bağlı olarak işiniz için en uygun olmayabilir. Bununla birlikte, hesabınızı çalıştıran kişinin ayrıntılara ve en azından temel fotoğrafçılık becerilerine iyi bakması önemlidir. Bu nedenle, hesabınıza eklenen fotoğraflar ve videolar yüksek kalitededir.

Endüstriniz Instagram üzerinde yeterince temsil edilmediyse cesaret kırılmayın; Eğer doğru hashtag’leri mandallamak ve ilgi uyandıran fotoğraflar yayınlamak için bulabilirseniz, büyük olasılıkla çalışmanızı sağlayacaktır. 

Snapchat, kaybolan içeriği ile tanınan, yalnızca mobil cihazlara yönelik başka bir görsel medya aracıdır. Aylık 300 milyondan fazla kullanıcı , video ve fotoğraf gönderebiliyor, bir seferde 10 saniyeye kadar çıkabiliyor ya da 24 saat sonra ortadan kaybolan halka açık Hikayelere içerik gönderebiliyor. Geçtiğimiz beş yıl boyunca, uygulama sohbet, mesajlaşma, resim depolama, etkinlikler ve medya içeriklerini içerecek şekilde genişledi. Artık içerik başka bir yerde kolayca kaydedilip yüklenebilir.

Yayınlar çok geçici olduğu için, süper parlak içerik oluşturmak için daha az baskı vardır. Ayrıca, hikayenizi kaç ve hangi belirli kullanıcıların görüntülediğini de görebilirsiniz. Küçük bir işletme büyük olasılıkla platformun Öyküleri özelliğini kullanacaktır, ancak yalnızca sizi ekleyen kullanıcıların Öykü içeriğinizi görebileceğini unutmayın. Bununla birlikte, bir kitleniz olduğunda, Hikayeler hikaye odaklı ve etkileşimli içerikler kolayca oluşturmanıza olanak tanır. 

YouTube, kullanıcıların içerik görüntüleyebileceği, yükleyebileceği, derecelendirebileceği, paylaşabileceği ve yorum yapabileceği 1 milyardan fazla kullanıcısı olan bir video paylaşım platformudur. Artık Google’a ait olan site, haber ve eğlence için büyük bir merkez.

On yıl önce oluşturulan YouTube, çok sayıda değişiklik geçirdi. Örneğin, kullanıcılar artık bir videodaki görüntülenme sayısına bağlı olarak gelirle birlikte Google AdSense’ten para kazanabilir.

YouTube’daki birçok işletmenin yaratıcı, görsel veya eğitici bir bileşeni var. Platform, doğada yaratıcılığa bağlı olarak yoğun bir şekilde kullanılıyor. Bu nedenle, içerik üreten özel bir video düzenleyiciye sahip olmak önemlidir. Bununla birlikte, işletmeniz platformda pazarlamak için bir kanala ihtiyaç duymaz. Sık sık video yayınlayan ve çoğu zaman büyük kitleleri koruyan YouTubers adlı bir vlogger alt kültürü var. Çoğu zaman, işletmeler ürün yerleştirme için YouTubers ile iş ortaklığı yaparlar, çünkü bu kullanıcılar zaten kitleleri meşgul etmişlerdir. 

LinkedIn en popüler sosyal medya platformu olmayabilirken, aylık 250 milyon kullanıcıya sahiptir ve profesyonel ağlar için en iyi platformdur. LinkedIn, en iyi yetenekleri bulmak, kendinizi endüstri lideri olmak ve işletmenizi tanıtmak için harika bir platformdur.

LinkedIn diğer sosyal medya platformlarından daha profesyonel olacak şekilde tasarlanmıştır. Kullanıcılar, özgeçmişlere benzeyen profiller oluşturur ve şirketler işlerini sergileyen sayfalar oluşturabilir. LinkedIn profesyonel bir platform olduğu için, iş fırsatları ve şirket kültürü hakkında bilgi vermek için en iyi yerdir. Soru sormak ve cevaplamak için sektöre özel LinkedIn Gruplarına katılabilirsiniz. Bu, markanıza yardımcı olur, sizi endüstri uzmanı olarak gösterir ve insanları şirketinizin web sitesine ve web sitesine taşır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu