WordPress
Trend

WordPress Neden Ücretsizdir?

Kullanıcılarımız tarafından en sık sorulan sorulardan biri “WordPress'i kullanmak için para ödemem gerekiyor mu?”

Kullanıcılarımız tarafından en sık sorulan sorulardan biri “WordPress’i kullanmak için para ödemem gerekiyor mu?” . Bizde Onlara WordPress’in genellikle “Neden WordPress Ücretsiz?” Diye takip ettiği ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım olduğunu söyleriz.

Bu yazıda, WordPress’in neden ücretsiz olduğunu, bir WordPress sitesi oluşturmanın maliyeti nedir ve ne kadar olduğunu tartışacağız.

WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır. Bedava bira anlamında değil , özgürlükanlamında özgürdür. Bu ikisi arasındaki farkın ne olduğunu sorabilirsiniz.

Açık kaynaklı yazılım, herhangi bir ücret ödemeden, yazılımı kullanma, değiştirme, geliştirme ve yeniden dağıtma özgürlüğüyle birlikte gelir.

Bununla birlikte, diğer alanlarda maliyetler söz konusu olabilir. Bu makalenin ilerisindeki açık kaynak WordPress yazılımını kullanmanın maliyetini tartışacağız.

Neden WordPress’i Yazılım Olarak Satmıyorlar?

Sık sık sorulur, neden WordPress’in arkasındaki insanlar ve şirketler satmaz? WordPress herkesin söylediği kadar iyiyse, açıkça satarak çok daha fazla para kazanacaklardır.

Tek bir şirket veya WordPress’e sahip olan bir şahıs olması durumunda, bu ifade anlamlıdır .

WordPress, on binlerce yetenekli insanın bugünkü harika bir yazılıma katkıda bulunmak için katkıda bulunduğu açık kaynaklı bir topluluk projesidir.

Projenin geliştirilmesine öncülük eden temel bir geliştirici ekibi var, ancak herkes yamalara katkıda bulunabilir, hataları düzeltebilir, özellikler yapabilir, özellikler önerebilir.

Ayrıca, proje liderleri bir sürümden diğerine değişir. Topluluğa derinden karışırsanız, WordPress’e de önemli bir katkıda bulunabilirsiniz.

Açık Kaynak Kodlu Yazılımın Arkasındaki Felsefe

Açık Kaynak kodlu yazılım hareketinin arkasındaki felsefe, yazılımın diğer somut ürünler gibi olmadığıdır. Bir yazılım oluşturulduktan sonra, çok az maliyetle birçok kez kopyalanabilir.

Bir oyuncak fabrikası örneğini ele alalım. Üretilen her oyuncağın farklı parçaları vardır ve her parçanın bir maliyeti vardır. Bu parçaların üretim maliyeti, ürün için makul bir kar marjı belirlemek üzere fabrika tarafından hesaplanabilir.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress için En İyi Çevrimiçi Dilbilgisi Denetleyicisi Araçları

Öte yandan, yazılım oluşturma ve kopyalarını alma maliyeti aynı değildir. Bazı gruplar, satılan her bir kopyayla birlikte, yazılımın kar marjının daha adaletsiz hale geldiğine inanmaktadır.

Açık kaynaklı yazılım idealleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için GNU’nun Felsefesini inceleyin .

İnsanlar WordPress ile Nasıl Para Kazanıyor?

Herhangi bir açık kaynaklı yazılımın iki ana karlı kısmı, aynı açık kaynaklı yazılıma dayalı ürün ve hizmetlerdir.

İnsanlar WordPress’i WordPress.com ile karıştırırlar , ancak aslında iki farklı şeydir. WordPress (genellikle kendi kendine barındırılan WordPress veya WordPress.org olarak adlandırılır ) ücretsiz bir blog platformu ve web sitesi oluşturucusudur.

Mat mullenweg, WordPress eş kurucu geliştirici, ücretsiz blog barındırma hizmeti “kısıtlı” sağlar Automattic adında bir şirket başlattı WordPress.com’da ve özellikleri ortaya çıkarmak ve reklamları kaldırmak için / ödeme yaparak yükseltebilirsiniz.

Bununla birlikte, WordPress’in tüm gücünü WordPress.com platformunda kullanmak için, WordPress VIP hizmetine kaydolmanız gerekir . Bu, barındırma + 5000 $ kurulum ücreti için aylık 5000 ABD dolarının üzerindedir.

Automattic, 7 raundun üzerinde fon sağlamak için toplam 317,3 milyon dolar topladı. En son fonları 1 Ocak 2015 tarihinde bir Girişim turundan yükseltildi. ( Kaynak )

Diğer geliştiriciler ayrıca, ticari eklentiler, ticari temalar ve hatta WordPress hosting hizmeti sunarak, WordPress çevresinde başarılı milyonlarca dolarlık bir şirket oluşturmak için ilerlediler .

Başarılı multi-milyon dolarlık WordPress şirketlerinden bazıları:

  • WPEngine – 290 milyon dolardan fazla para toplayan ve şu anda StudioPressticari temalarına sahip olan bir WordPress barındırma şirketi .
  • Müthiş Sebebi – Syed Balkhi liderliğindeki WordPress merkezli bir diğer multi-milyon dolarlık şirket. Şirket, WPBeginner , OptinMonster , WPForms , MonsterInsights , SeedProd ve diğer popüler WordPress eklentilerini yönetir .
  • Yoast – 5 milyondan fazla web sitesinin kullandığı popüler WordPress SEO eklentisinin arkasındaki şirket.
  • ElegantThemes – popüler sürükle ve bırak sayfa oluşturucusunun arkasındaki multi-milyon dolarlık tema şirketi : Divi ve diğer pek çok eklenti.

İlgili: En iyi 20 WordPress şirketi listemize bakın .

İyi WordPress geliştiricileri ve danışmanları, müşterileri için WordPress çevresinde özel web siteleri, uygulamalar ve eklentiler oluşturarak rahat bir tam zamanlı gelir sağlar. Birçoğu yıllık kazanç olarak altı rakamdan fazla kazanıyor.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress'de Child Sayfası Nasıl Oluşturulur

WordPress Telif Hakkı Varmı?

Hayır, WordPress telif hakkı içermez. Herkesin kullanmasına izin verecek şekilde lisanslanmıştır, ancak yazılıma yapılan her bir telif hakkı telif hakkına sahiptir.

GPL altında yayınlanmaktadır, bu nedenle kodu kullanmakta, değiştirmekte ve yeniden dağıtabilirsiniz. Kodun tamamı için değil, yazılım üzerinde yaptığınız değişikliklerin telif hakkına sahip olacaksınız.

GPL, serbest bıraktığınız veya dağıttığınız türev çalışmaların da GPL kapsamında lisanslanmasını gerektirir. İstediğiniz herhangi bir şeyi yapma hakkına sahip olabilirsiniz, türev çalışmanız GPL lisansını otomatik olarak devralır, böylece diğerleri kodunuzu istedikleri şekilde kullanma, değiştirme ve yeniden dağıtma özgürlüğüne sahip olabilirler.

Bu, tüm premium WordPress Temaları ve Eklentilerinin Lisanslı GPL olduğu anlamına mı geliyor?

WordPress.org’daki resmi bir blog gönderisine göre, temalar da GPL’dir . Temalar ve eklentiler içinde kullanılan resimler, CSS ve Javascript hariç tutulabilir, ancak temaların ve eklentilerin tüm PHP ve HTML bölümleri WordPress işlevini yoğun olarak kullanır, bu nedenle türevsel bir çalışmadır, bu nedenle GPL lisansı altındadır.

Bazı insanlar buna katılmıyor olsa da, çoğu güvenilir WordPress işletmeleri topluluk kurallarına uymakta ve bunlara uymaktadır.

WordPress ile Yayınlanan İçerikler de GPL lisansı alırmı?

Hayır, içeriğinizi istediğiniz şekilde lisanslama hakkına sahipsiniz. Yayınladığınız içerik aslında WordPress’in veya başka bir GPL lisanslı çalışmanın türevi bir çalışması değilse.

Örneğin, makalelerinizi, fotoğraflarınızı veya blogunuzdaki diğer sanat eserlerini paylaşıyorsanız, tüm telif haklarına sahip olursunuz.

Ancak, insanlara örneklerle bir WordPress işlevini nasıl kullanacaklarını gösteren bir blog yazısı yazıyorsanız, söz konusu blog yazısı farklı şekilde lisanslanabilir. Örneklerde kullanılan kod aslında türevsel bir iştir ve GPL lisansını otomatik olarak devralır.

WordPress Ticari Markası

Bir yazılım olarak WordPress kodu GPL altında yayımlanır, ancak WordPress, WordCamp ve WordPress logosu, WordPress Foundation’a ait tescilli ticari markalardır .

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress Veritabanı Nasıl Kopyalanır

Resmi veya topluluk tarafından işletilen bir site veya kaynak arasında ayrım yapmak için, vakıf milletinden “WordPress” alan adlarını kullanmamalarını ister.

Sitemizin WordPressBeginner yerine WPBeginner olarak adlandırılmasının nedeni budur. Gördüğünüz herhangi bir web sitesi, eğitim kursu veya kaynak, WordPress’in etki alanı adında WordPress’e sahip olabilir, muhtemelen WordPress hakkında yeterince bilgili olmayan biri tarafından çalıştırılır. Bu, muhtemelen onlara paranızın hiçbirini ödememeniz gerektiği anlamına gelir:)

WordPress çevresinde kurulan yasal işlerin çoğu, ticari marka politikalarının farkındadır ve kurallara saygı gösterir.

WordPress kullanmanın maliyeti

WordPress bir yazılım olarak indirmeniz ve kullanmanız için ücretsizdir. Ancak, WordPress’i web üzerinde kullanmak için, WordPress Hosting’e ihtiyacınız olacaktır .

WordPress.com’u ücretsiz bir blog oluşturmak için kullanabilirsiniz, ancak bazı farklılıklar olduğunu unutmayın.

WordPress kullanmanın maliyeti nispeten düşüktür ve başka bir web sitesi türü için de geçerlidir. Tek gerçek maliyet web barındırma (ayda 7,99 dolar) ve alan adı (14 dolar / yıl).

Ancak WPBeginner kullanıcıları ücretsiz bir alan adı ve Bluehost’tan web üzerinden% 60 indirim alabilirler ; bu da ayda bir 2,75 $ gibi düşük bir web sitesine başlayabileceğiniz anlamına gelir. Bluehost resmi olarak önerilen bir WordPress barındırma sağlayıcısıdır.

Ek maliyetler, premium WordPress temaları olarak da bilinen ticari WordPress temaları olabilir. Ancak, bunları kullanmanıza gerek yoktur, çünkü kullanabileceğiniz 6000’den fazla ücretsiz WordPress teması vardır.

İnsanlar genellikle ticari eklentiler kullanır, ancak bunları kullanmak zorunda değilsiniz çünkü 54.000’den fazla ücretsiz WordPress eklentisi mevcut.

Umarız bu makale, WordPress lisansı, WordPress sitesi çalıştırmanın maliyeti ve WordPress etrafındaki iş hakkındaki sorularınızı cevaplamıştır.

Bir önceki yazımız olan Wordpress Kategori Kaldırma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı