WordPress

WordPress Sayfaları ve Yayınları’na JavaScript Ekleme

JavaScript Ekleme,WordPress, komut dosyalarının web sitenizin içeriğine doğrudan eklenmesini engelleyebilir. Bazı geliştiriciler veya web sitesi sahipleri bu karışıklığı buldular, herhangi bir gelişme veya tasarım hatası değil. Sadece web sitenizi bilgisayar korsanlarından koruyan bir güvenlik özelliğidir.

WordPress, içeriği çoğunlukla tasarımdan ayırır ve böylece web sitesi güvenliğini önlemek için tema düzeyinde biçimlendirmeye izin verir. Fakat JavaScript zaten WordPress’in bir parçası olduğu için, içeriği, düzeni ve stil uygulamanızı değiştirmenize izin verir.

JavaScript

JavaScript, ön uçta çalışan ve kullanıcılarla doğrudan web tarayıcıları aracılığıyla iletişim kurduğunu belirten bir programlama dilidir. JavaScript, web tarayıcılarında çalıştığı için, diğer programlama dillerinden daha hızlı yürütme potansiyeline sahiptir. JavaScript’i kullandığınızda, istekler tarayıcılar tarafından işlenir ve çıktıyı sunucuyla hiç iletişim kurmadan derhal işler.

Bununla birlikte, Javascript kullanmanın bir dezavantajı vardır ki, bir kullanıcı tarayıcısından JavaScript’i devre dışı bırakabilir ve bu da web sitenizin arızalanmasını sağlar. Fakat bu programlama dilini kullanmanın birçok yararı, bir dezavantajını daraltıyor.

WordPress web sitenize JavaScript eklemenin nedenleri,

  • Web sayfasında çalışacak komut dosyası gerektiren ses ve video oynatıcıları eklemek için
  • Web sitesinde üçüncü taraf betiklerinin entegrasyonunu gerektiren hesap makineleri ve etkileşimli sayfalar oluşturmak.
  • Kurşun üretimi ve abonelik formları genellikle uzaktan yüklenmiş komut dosyalarına sahiptir.

Doğrudan WordPress web sitenize JavaScript eklemeye çalışırsanız iki sorun oluşabilir.

Çeviri sorunu:

JavaScript’i doğrudan web sitenize eklemek çeviri sorunlarını ortaya çıkarır. Örneğin, bir lightbox galerisi eklentisi oluştururken, geliştiricinin Y, Önceki ve Sonraki Resim X gibi argümanları geçmesi gerekir. Başlık bölümünde satır içi JavaScript’i görüntülemeden görevi gerçekleştirmenin bir yolu yoktur.

Yinelenen Kod:

Bu şekilde yapalım; jQuery eklemeniz gereken eklentiyi geliştiriyorsunuz ve başlık bölümünde uygun komut dosyası etiketini görüntülediğinizde çalışıyor. Ancak, başka bir eklenti aynı jQuery gerektiriyorsa? Aynı jQuery koduyla başka bir eklenti geliştirmek için, aynı kodu yazmanız ve tekrar çalıştırmanız gerekecektir. Bu, yinelenen kod yazılmasına ve kodun iki kez indirilmesinin bant genişliğini artırmasına neden olur.

Yöntem 1: Gelişmiş özel alanlar kullanma

Gelişmiş Özel Alanlar, web sitesi sahiplerinin tek bir kod satırına bile dokunmadan özel alanlar eklemesine olanak sağlayan en popüler WordPress eklentilerinden biridir.

Başlamak için, eklentiyi web sitenize indirip yüklemeniz gerekir. Yüklendikten sonra, gösterge tablonuzda “Özel Alanlar” olarak yeni bir menü seçeneği göreceksiniz.

Özel Alanlar → yeni ekle’yi tıklayın. Alan adınızı doldurmanız istenecek yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz. İstediğiniz herhangi bir ismi tutabilirsiniz. Bu özel alana erişebilecek kullanıcı türünü seçebilir ve kullanmasına izin verebilirsiniz.

Seçenekler bölümleri altında, alanları ve ayrıca stil türünü görüntülemek istediğiniz bölümü seçebileceğiniz çeşitli başka seçenekler vardır.

Şimdi, komut dosyasını sayfada düzgün şekilde görüntülemek için Üstbilgi ve Altbilgi komut dosyaları eklemeniz gerekir. Biçimlendirme seçeneğini “HTML’yi etiketlere dönüştür” olarak ayarladığınızdan emin olun.

Sayfalarınıza veya yayınlarınıza eklemek istediğiniz istediğiniz JavaScript kodunu yazın ve doğru yerlere yapıştırın, şablonu kaydedin ve yayınlayın.

Yöntem 2: bir eklenti kullanma

Bir eklenti kullanarak web sitelerinizin yayınlarına ve sayfalarına JavaScript eklemenin başka bir yolu vardır. Web sitenize JavaScript eklemek için bugün mevcut eklentileri sayısız olmasına rağmen, Scripts n Styles son derece becerikli ve yararlı olduğunu kanıtlamıştır.

Scripts n Stiller eklentisi, web sitesi sahiplerinin, web sitesi sayfalarına ve yayınlarına doğrudan JavaScript, Classes ve özel CSS eklemelerini sağlar. Ayrıca, posta kutusuna ve gövde etiketine sınıflar eklemenize olanak tanır. Eklenti, tüm blogu yazmanıza olanak veren bir Global Ayarlar Sayfası ile birlikte gelir.

WordPress harika bir platformdur ve JavaScript ile birleştirildiğinde, işinizi yapmak için en iyi uygulamayı izleyerek web sitenize harikalar yaratabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu