Hobiler ve El Sanatları

Kauçuk Kalıp Nasıl Yapılır?

Kauçuk kalıp yapımı,Belki özel bir oyuncağın bir kopyasını yaparak korumak istersiniz. Sebep ne olursa olsun, bir lastik kalıbı oluşturmak, eşsiz bir şeyken yeni bir beceri öğrenmek için harika bir yoldur. Doğru malzemeleri toplayarak ve basit talimatları izleyerek, kolay bir şekilde  Kauçuk kalıp yapımı uzmanı olacaksınız.

Kalıp Yapımı Malzemeleri Toplanması

Kalıp Yapımı Malzemeleri Toplanması
Kalıp Yapımı Malzemeleri Toplanması

Kalıbınızda ayarlamak istediğiniz nesneyi bulun.Kauçuk kalıp malzemeleri Bu, bir çam kozalağı, oyuncak heykelcik, bouncy ball ya da çoğaltmak istediğiniz herhangi bir nispeten küçük nesne olabilir. Nesnenin çok ayrıntılı olmasından endişelenmeyin – lastik kalıplar çok karmaşık tasarımları yakalamakta harikadır, bu yüzden nesnenizdeki detaylar mükemmel bir şekilde görünmelidir.

 • Ahşap veya sıvadan yapılmış bir nesne gibi gözenekli bir nesne seçmeye karar verirseniz, kalıbı oluşturmadan önce onu kapatmanız gerekir.

Kalıp yapım malzemenizi seçin. Kalıp yapımı için kauçuk satan bir çok şirket var, ancak Smooth-On ve Polytek çok popüler. Bunlar genellikle sıvı kauçuk oluşturmak için birbirine karıştırılmış iki ayrı bileşiğe sahip bir kit halinde gelirler.

 • Kauçuk kalıp yapımı kitinin ortalama fiyatı 30 $.
 • Smooth-On, ayrıntılı talimatlara ve kolay bir işleme sahip çeşitli farklı kitler sunar.

Nesneyi ve sıvı kauçuğu tutacak tek kullanımlık bir kap seçin. Nesnenizi sıvı kauçuğa yapıştırmak ve tutmak için bir çeşit kutu veya konteynere ihtiyacınız olacaktır. Nesnenize uyacak bir kapsayıcı bulun. Kabın duvarları ile nesnenizin arasında yaklaşık 0,5 inç (1.3 cm) boşluk bırakmalısınız.

 • Kutunuz yoğurt veya dondurma kabı gibi bir şey olabilir. Nesnenize tam olarak uyacak bir şey ve kalıbınızı çıkarmak için kesebilirsiniz.
 • Ayrıca kutunun kenarlarını oluşturmak ve bunları sıcak yapıştırıcıyla birleştirmek için köpük kalıbı keserek kendi kalıp kutunuzu da oluşturabilirsiniz.
 • Kalıbı çıkarmak için kabı kesmeniz gerekecek, böylece atmaya hazır bir kutu seçtiğinizden emin olun.

Kauçuk Kalıbı Hazırlamak

Kauçuk Kalıbı Hazırlamak
Kauçuk Kalıbı Hazırlamak

Nesnenizi konteynerin tabanına sabitleyin. Sıvı kauçuğun dökülmesinden sonra nesnenizin hareket etmemesini sağlamak için, kabınızın tabanına tutturmanız gerekir. Bu, nesnenizi kabın içine sıcak yapıştırarak yapılabilir.

 • Nesnenin geniş bir tabana sahip olmasını istiyorsunuz, böylece kalıp bittiğinde, nesneyi çıkarmak kolay olacaktır. Eğer nesnenizin büyük bir tabanı yoksa, balmumu bölümünü kullanarak bir tane oluşturabilirsiniz. Nesnenizi geniş bir balmumu şekline sokun ve balmumu haznenin tabanına takın.
 • Nesnenizi yeniden kullanmak isterseniz, nesneye zarar vermeyecek bant veya farklı bir yapışkan kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz farklı yapışkanın sıcak yapıştırıcı kadar kararlı olmayabilir.

Gerekirse nesneyi ve konteynırınızı kapatın. Eğer nesneniz ahşap, sıva, sırsız seramik, taş, beton veya diğer gözenekli malzemeden yapılmışsa, onu kapatmak isteyeceksiniz. SuperSeal veya Krylon şeffaf akrilik sprey gibi bir dolgu macunu kullanın.

 • Kauçuk kalıp tedarikçileri, genellikle kauçuk kalıpla birlikte satın alabileceğiniz kendi dolgu macunlarına sahip olacaktır.
 • Eğer nesneniz plastik, metal veya cam gibi gözeneksiz bir malzemeden yapılmışsa, onu kapatmanız gerekmez.

Nesnenize ve kapsayıcınıza bir serbest bırakma aracı uygulayın. Nesnenizin kauçuk kalıptan kolayca ayrılabilmesi için, nesneyi ve konteyneri kapatan bir ayırma maddesi uygulamanız gerekir. En çok salınan maddeler bir sprey veya sıvı formundadır, bu nedenle hafif bir kaplama uygulayın ve tüm alanı eşit bir şekilde kapladığınızdan emin olun.

 • Ease Release, Spray-on ve ReleaSys, sanat mağazalarında, ev geliştirme mağazalarında veya çevrimiçi olarak bulunabilen popüler serbest bırakma aracılarıdır.

Kauçuk kalıbınız için karışımı hazırlayın. Kauçuğunuz genellikle iki parçalı bir sıvı içinde gelir. Malzemeyle ilgili talimatlar olmalıdır, ancak çoğu kauçuk, iki parçayı belirli bir oranla birlikte dikkatlice karıştırmanızı gerektirir. Bu, kalıbınıza dökülen sıvı kauçuğu yaratacaktır.

 • Birlikte ne kadar döküleceğini ölçmeden önce her sıvı parçayı orijinal kaplarında ayrı olarak karıştırdığınızdan emin olun. Malzemeler, lastiğin aktivasyonunu etkileyecek şekilde yerleşmiş olabilirdi.
 • Her iki parçayı birlikte iyice karıştırın. Çoğu zaman iki parça farklı renkler olacak, bu yüzden onları bir araya getirdiğinizde, işiniz bitince herhangi bir renk çizgisi olmadığından emin olun.
 • Her iki bileşiği birlikte karıştırdıktan sonra, genellikle 20 dakikalık bir çalışma süresine sahip olursunuz, bu nedenle sıvı kauçuğu, karıştırdıktan hemen sonra küfünüze dökmeye hazır olun.

Kauçuk Kalıbı Oluşturmak

Kauçuk Kalıbınızı Oluşturmak
Kauçuk Kalıbınızı Oluşturmak

Hava kabarcıklarını önlemek için lastiği kabın üstüne dökün. Sıvı kauçuğunu nesnenin üzerine dökerken, sıvıyı kabın üzerinde tutmak ve ince bir akıntıya dökmek istersiniz. Bu, lastik kalıbın yapımında temel sorunlardan biri olan, nesnenin altında veya etrafında sıkışan havanın ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

 • Herhangi bir hava kabarcığı olmadığından emin olmak için, sıvı kauçuğun ince bir katını, bir çeşit fırça kullanarak nesnelere uygulayabilir veya sıvı kauçuğu döktükten sonra kabı çok hafifçe sallayabilirsiniz.

Nesneyi tamamen sıvı lastikle örtün. Sıvı kauçuğu, nesnenin üstünden yüksek tutarak konteynerin içine dökün. Nesnenin tamamen lastik tarafından kaplandığından ve üst kısımda bile güzel bir palto olduğundan emin olmak istersiniz.

 • Kalıbınız için ne kadar kauçuğa ihtiyacınız olacağını bilmiyorsanız, kabın içindeki güvenli nesnenin üzerine su dökerek bunu ölçebilirsiniz. Nesnenizi tamamen kaplamak için gereken su miktarını ölçün, bu da ihtiyacınız olan sıvı kauçuğudur. Sadece nesnenin ve kabın kalıp içine dökülmeden önce tamamen kuru olduğundan emin olun.

Kauçuğun ayarlanması için tam bir gün veya gece bekleyin. Kullanacağınız kauçuğun ne kadar süre ile tedavi edileceğine bağlı olacaktır. Normal silikonların çoğu için ortalama sertleşme süresi 18-24 saattir, çoğu Smooth-On kalıpları ise 6 saatin kürlenme süresini bildirir. Hızlı hareket eden katalizörler söz konusu olduğunda, her şey işe yarayacaktır, bu yüzden kalıbınızla birlikte gelen talimatları okuyun.

 • Ne kadar beklemeniz gerektiğinden emin değilseniz, lastik kalıbın bir gece olmasına izin verin, sadece güvende olun.

Nesneyi kalıptan çıkarın. Kalıbın önerilen süre kadar bekledikten sonra, sağlam ve çıkarılmaya hazır olması gerekir. Serbest bırakma maddesini uyguladıysanız, nesneyi kalıptan çıkarmak çok kolay olmalıdır. Makaraya zarar vermemeye dikkat ederek konteynırı makas veya bir tıraş bıçağı kullanarak kesin. Kalıbın kenarlarını yavaşça kabından uzaklaştırın. Nesneniz için geniş bir temel oluşturduğunuzdan, onu kalıptan kolayca kaldırabileceksiniz.

 • Herhangi bir kısmı sert veya kuru görünmüyorsa, kabı değiştirin ve biraz daha uzun süre kürünü sürün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu