Hobiler ve El Sanatları

Cornhole Panoları Nasıl Boyanır

Cornhole Panoları,Kornişle oynamayı seviyorsunuz ama pahalı bir çift tahta satın almak istemiyorsanız,ozaman kendi başınıza çizin ve boyayın. Temel ahşap tahtaları bir araya getirdikten sonra, tahtaları doldurup, zımparalayarak ve astarlayarak hazırlayın. Kartların ne kadar parlak olmasını istediğinizi belirleyin ve ardından boyayı uygulamak için bir fırça veya rulo kullanın. Boya kat boyaları eklemeden önce levhaların tamamen kurumasını sağlayın. Alçı plakalarınızı tasarım, çıkartma veya çıkartmalarla süsleyin.

Levhaların Zımparalanması ve Astarlanması

Levhaların Zımparalanması ve Astarlanması
Levhaların Zımparalanması ve Astarlanması

Çalışma alanınızı kurun. Boya dumanlarının birikmesini önlemek için kuyu tahtasını boyamak için iyi havalandırılmış bir alan seçin. Panoları dışarıdan boya veya açabileceğiniz pencereler veya kapılar olan bir iç mekan odası kullanın. Boyanın kirlenmesini önlemek için, düz bir çalışma yüzeyine damlalıklı bezler yerleştirin.

  • Örneğin, garajınızda çalışıyorsanız, garaj kapısını açık tutun ve doğrudan garaj zeminine veya çalışma tezgahına damla bezler yerleştirin.

Ahşap dolgu ile delikleri doldurun . Tahtada küçük delikler veya düğümler için kertenkele tahtalarınızı kontrol edin. Bir macun bıçağını bir tahta dolgulu kabın içine batırın, böylece sonunda birazcık var. Ahşap macunu ile doldurmak için macun bıçağını deliklere doğru itin. Dolguyu düzeltmek için macun bıçağını tahtaya geçirin. Ahşap dolgu maddesini üreticinin talimatlarına göre kurulayın.

  • Çoğu üretici, dolgu maddesini yaklaşık 8 saat kurumasına izin verir.

Zımparaları kullanarak panoları düzleştirin . Zımpara veya zımpara bloğunu orta boy bir zımpara parçası veya 60 ile 100 arasında bir zımpara kağıdı seçin. Levhaların zımparalanması, levhaların yüzeyini iyileştirecek ve böylece astar ve boya daha kolay ilerleyecektir.

  • Tercih ederseniz, panoları düzleştirmek için elektrikli zımpara kullanabilirsiniz.

Kartlarını yumuşak bir bezle silin. Temiz bir bez veya paçavrayı temiz su altında yıkayın ve sıkın. Levhaların zımparalanmasını önlemek için nemli bezi tahtaların üzerine sürün. Hazırlanmadan önce panoların tamamen kurumasını bekleyin.

Levhalara bir astar uygulayın. Körük tahtalarında kullanmak için beyaz yağ bazlı bir astar seçin. Astarı açın ve astarı kısa süre karıştırmak için bir boya karıştırıcı kullanın. Fırçanızı astar üzerine batırın veya bir ruloyu kullanarak bir boya kabı içine dökün. Her iki oluklu levhaya ince bir astar katmanı uygulamak için fırça veya rulo kullanın. Astarı en az 1 saat ya da üreticinin talimatlarına göre kurumasını bekleyin.

  • Yağ esaslı astar, ahşapla en iyi şekilde çalışır çünkü ahşap içine nüfuz eder ve su bazlı astarlardan daha serttir.

Boya Taban Katmanları

Boya Taban Katmanları
Boya Taban Katmanları

Desenleri tahtaya çizin. Detaylı bir desen veya tasarım oluşturuyorsanız, bir kalem alın ve tasarımı doğrudan astarlı kartlarda çizin. Bu, panoları boyamak için bir taslak verecektir.

  • Geometrik tasarımlar yapıyorsanız (deliğe doğru olan açılarda olduğu gibi), düz çizgiler çizmek için bir cetvel veya kıskaç kullanın.

Dübel levhalar için bir boya seçin. Boyalı panoların ne kadar parlak olmasını istediğinize karar verin. Hafif bir parlaklık için yarı parlak bir boya seçin. Çok parlak tahtalar için parlak bir boya seçin. Levhaları tek bir renkte boyamak isteyip istemediğinizi veya bunların her birini farklı renklerde boyamak isteyip istemediğinizi belirleyin.

  • Örneğin, tahtalardan 1’i kırmızı ve diğer tahtaları mavi boyayabilirsiniz. Ayrıntılı panolar için, her kartta farklı renkler veya tonlar kullanın.

Levhalara bir kat boya uygulamak için fırça veya rulo kullanın. Boyayı açın ve boyadaki pigment ve bağlayıcıları birleştirmek için bir boya karıştırıcı kullanın. Boya kabına boya fırçası sürün ve kutunun kenarındaki fazlalığı silin veya boyayı bir boya kabına dökün. Bir silindiri tepsiye batırın ve silindiri boyayla yüklemek için birkaç kez geriye doğru döndürün. Levha üzerine eşit miktarda ince bir tabaka boya veya rulo yapın.

Sprey boya kullanmayı düşünün. Boyamadan hoşlanmıyorsanız veya tahtalara hızlı bir şekilde boya katmak istiyorsanız, sprey boya alın. Sprey boyayı kullanırken bir yüz maskesi kullanın, böylece dumanları solumayın. Boyayı yavaşça ve eşit bir şekilde püskürtün, böylece tahtada birikmez.

  • Sprey boyasından aşırı püskürtmenin etraftaki herhangi bir maddeye maruz kalmamasını sağlamak için, eşyaları çalışma alanınızdan uzaklaştırın ve tüm alanın üzerine damla bir bez yerleştirin.

Başka bir boya katını uygulamadan önce panoları en az 2 saat kurutun. Üreticinin kurutma talimatlarına uyun ya da başka bir kat boya uygulamasından önce en az 2 saat bekleyin. Her kat boya arasında tam 2 saat bekleyerek toplamda 3 ila 5 kat boya boyamanız gerekecek.

  • Daha koyu boya renkleri veya daha kaliteli boyalar, daha az boya katına ihtiyaç duyacaktır.

Bezeme Ekleme

Bezeme Ekleme
Bezeme Ekleme

Ekstra renkler veya detaylar ekleyin. Körük tahtasının üzerine bir tasarım çizdiyseniz, boya fırçanızı tasarım boyunca başka bir boya ve boya rengine daldırın. Gerçekten göze çarpan bir kertenkele tahtası seti için, her bir panoyu farklı renklerle boyayın (en sevdiğiniz spor takımlarının renkleri gibi).

Net kenarlar veya çizgiler oluşturmak için ressamın kasetini kullanın. Kenarları farklı bir renge boyamak ya da sadece tahtalardan düz çizgiler çizmek istiyorsanız, ressamın bandını bırakmayı düşünün. Ressamın bandı, boyayı bir bölümden kanamadan tahtadaki bir sonraki bölgeye taşıyabilir.

  • Boyacının bandı, altındaki boyayı çıkarmadan kolayca soyulabilmek için tasarlanmıştır.

Tahtada tasarım yapmak için bir şablon kullanın. Karmaşık bir tasarım yapmak istiyorsanız (çok fazla kıvrım veya küçük eğriler gibi) yüksek detay düzeyini elde etmek için bir şablon kullanın. Şablonu kertenkele tahtası üzerine yerleştirin ve birkaç parça ressamın bandıyla bantlayın. Şablon üzerinde boya veya sprey boyası yapın ve ardından kalıbı kaldırın. Tasarımın tamamen kurumasını sağlayın.

Çıkartmaları veya çıkartmalar uygulayın. Özel tasarımları elle boyamak istemiyorsanız, ancak panoların benzersiz görünmesini istiyorsanız, üzerlerine etiket veya çıkartma yerleştirin. Çoğu çıkartma veya çıkartma uygulamak için, arkayı çıkarın ve boyalı tahtalara yerleştirin. Herhangi bir hava kabarcıkları kaldırmak için çıkartmaları veya çıkartmaları üzerine sürtün.

İlgili Makaleler

Tahtalara yazı ekleyin . Yazı tahtalarına harf veya kelime yazmak isterseniz, el ile boyamak veya şablon kullanmak isteyip istemediğinize karar verin. Onları elle boyamak için, harfleri doğru bir şekilde boyadığınızdan emin olmak için bir cetvelle bir ışık kılavuzu çizin. Harfleri serbest bırakmayı, bir şablon hazırlamayı ve ihtiyacınız olan harfleri boyamayı tercih ederseniz. Sözcüğü yapmak için mektup çıkartmaları de uygulayabilirsiniz. [8]

  • Etrafında çeşitli fırça boyutları var, böylece gerekirse harfleri farklı boyutlarda yapabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu