WordPress Eklentileri

Resim Sıkıştırma Eklentileri ve En İyi Resim Sıkıştırma Eklentisi Hangisi

Web siteniz için en iyi WordPress görüntü sıkıştırma eklentisini mi arıyorsunuz?

Web siteniz için en iyi WordPress resim sıkıştırma eklentisini mi arıyorsunuz? Görüntü sıkıştırma eklentileri, daha iyi hız ve performans için WordPress’teki görüntüleri kolayca optimize etmenizi sağlar . Bu yazıda, WordPress için en iyi görüntü sıkıştırma eklentilerini karşılaştırdık.

Resim Sıkıştırma Eklentisine Ne Zaman İhtiyacınız Olur?

Görüntüler düz metinden daha büyük boyuttadır, bu da yüklenmek için daha uzun sürdüğü ve web sitenizi yavaşlatabileceği anlamına gelir.

Ancak, muhtemelen şöyle demişsiniz: “bir resim bin kelimeye bedeldir”. Görüntüler içeriğinizi daha ilgi çekici ve etkileşimli hale getirir.

WordPress web sitesi hızınızı geliştirmek için , resimlerinizi web için optimizeetmeniz gerekir . Bunu yapmanın en iyi yolu, görüntüyü WordPress’e yüklemeden önce Photoshop veya başka bir resim düzenleme yazılımı kullanmaktır. Bu, web sitenizdeki görüntülerin kalitesi üzerinde çok daha fazla kontrol sağlar.

Ancak, tüm kullanıcılar görüntü düzenleme programı ile rahat çalışmazlar. Bazıları, görüntüledikleri her resmi optimize etmek için çok fazla iş gibi geliyor.

Neyse ki, size yardımcı olabilecek birkaç WordPress resim sıkıştırma eklentisi var. Bu eklentiler, görüntülerinizi otomatik olarak sıkıştırarak ve web sitenizdeki daha küçük boyutlu sürümü kullanarak optimize eder.

Bu, en iyi WordPress resim sıkıştırma eklentilerine ve resim optimizasyonu, performans ve kalite açısından nasıl bir araya getirileceğine bakalım.

1. reSmush.it

reSmush.it en iyi WordPress resim sıkıştırma eklentisidir. Eski resimler için toplu optimizasyon seçeneği sunmanın yanı sıra, yükleme sırasında görüntüleri otomatik olarak optimize etmenizi sağlar.

Görüntüleri optimize etmek için reSmush API’sini kullanır ve yüklemeleriniz için optimizasyon düzeyini seçmenize izin verir. Dezavantajı, farklı sıkıştırma seviyelerine sahip olmamasıdır. Ayrıca, boyut olarak 5MB’den daha düşük yüklemelere optimizasyonu da sınırlar. Tam boyutlu bir görüntü eklemeniz gerektiğinde, tek tek görüntüleri sıkıştırmadan hariç tutabilirsiniz.

2. EWWW Image Optimizer

EWWW Image Optimizer, WordPress resim sıkıştırma eklentisi için mükemmel bir seçenektir. Kullanımı kolaydır ve yüklediğiniz görüntüleri otomatik olarak optimize eder. Ayrıca önceden yüklediğiniz görüntüleri toplu olarak da sıkıştırabilir ve optimize edebilir.

Tüm sıkıştırmayı kendi sunucularınızda gerçekleştirir; bu, bir API anahtarı almak için bir hesaba kaydolmanız gerekmediği anlamına gelir. Diğer WordPress eklentileri tarafından oluşturulan görüntüleri de optimize edebilir ve medya kitaplığı klasörlerinizin dışında saklanabilir. Eklentiyi kullanmak için bir hesap gerektirmez, ancak ek özellikler almak için API’larına başvurabilirsiniz.

3. Compress JPEG & PNG images

Compress JPEG ve PNG, TinyPNG’nin arkasındaki ekip tarafından oluşturulur ve eklentiyi kullanmak için bir hesap oluşturmanız gerekir. Her ay 100 görüntüyü ücretsiz hesapla optimize edebilirsiniz. Yüklendikten sonra görüntüleri otomatik olarak sıkıştırabilir ve ayrıca eski görüntüleri toplu olarak da optimize edebilirsiniz.

Eklenti ayarları, optimize etmek istediğiniz görüntü boyutlarını seçmenizi sağlar. Ayrıca, orijinal yüklemeleriniz için maksimum boyut da belirleyebilirsiniz. Bu boyuttan daha büyük olan görüntüler eklenti tarafından otomatik olarak yeniden boyutlandırılacaktır.

4. ShortPixel Image Optimizer

ShortPixel Image Optimizer, başka bir yararlı WordPress resim sıkıştırma eklentisidir. E-posta adresinizi sağlayarak bir API anahtarı almanızı gerektirir. Temel ücretsiz hesap, ayda 100 görüntü sıkıştırmanıza izin verir ve bu sınırı artırmak için ücretli planlarına geçmeniz gerekir.

Eklentiyi etkinleştirdikten hemen sonra görüntüleri sıkıştırmaya başlar ve orijinal görüntülerinizi ayrı bir klasörde saklar. Ayrıca kalite farkını görmek için orijinal dosyayı sıkıştırılmış sürümle karşılaştırmanıza olanak tanır. ShortPixel, gelişmiş özelliklerle doludur ve karşılaştırma biçimlerini seçmenizi sağlar.

5. WP Smush

WP Smush bir başka popüler WordPress görüntü sıkıştırma eklentisidir. Yüklemedeki görüntüleri otomatik olarak sıkıştırır ve eski görüntü dosyalarınızı sıkıştırmak ve optimize etmek için de kullanılabilir. En yüksek görüntü çözünürlüğünü de ayarlayabilirsiniz ve resimleriniz sıkıştırılırken daha makul boyutlara ölçeklenecektir.

Eklentinin ücretsiz sürümü, API anahtarlarını kullanmak için bir hesap oluşturmanızı gerektirmez. Toplu optimizasyon özelliği, bir seferde en fazla 50 görüntüyü optimize etmenize olanak tanır ve daha fazla görüntüyü sıkıştırmak için toplu iyileştiriciyi yeniden çalıştırabilirsiniz.

Resim Sıkıştırma Eklentileri için Karşılaştırma Test Skorları

Artık farklı WordPress resim sıkıştırma seçenekleri hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, performans açısından birbirleriyle nasıl karşılaştırdıklarını bir göz atalım.

Bunu ölçmek için, bu görüntülerin her birini kullanarak aynı görüntüyü yükleyerek testi gerçekleştirdik.

JPEG Görüntü Sıkışmasının Test Edilmesi

Testlerimiz için aşağıdaki JPEG resmini kullandık, dosya boyutunda 118 KB .

İlgili Makaleler

Eklenti ayarlarından hiçbirine dokunmadık ve sıkıştırmayı kutu ayarlarının dışında test ettik. İşte test sonuçlarımız:

Eklenti Sıkıştırılmış boyutu Kaydedildi (%) Yöntem
reSmush.it 76 KB 30.59% kayıpsız
EWWW Görüntü Doktoru 112 KB % 5 kayıpsız
JPEG ve PNG resimlerini sıkıştır 114,7 KB % 2,8 kayıplı
ShortPixel Görüntü Doktoru 69,2 KB 41.94% kayıplı
WP Smush 112 KB % 5 kayıpsız

PNG Görüntü Sıkıştırmasını Test Etme

Daha sonra, rakiplerimizin bunu nasıl optimize ettiğini görmek için bir PNG görüntüsünü test etmek istedik.

Test için şu PNG görüntüsünü kullandık ve dosya boyutunda 102 KB .

İşte test sonuçlarımız:

Eklenti Sıkıştırılmış boyutu Kaydedildi (%) Yöntem
reSmush.it 36 KB % 63.8 kayıpsız
EWWW Görüntü Doktoru 97,5 KB % 1.9 kayıpsız
JPEG ve PNG resimlerini sıkıştır 34.3 % 64 kayıplı
ShortPixel Görüntü Doktoru 37 KB % 63.5 kayıplı
WP Smush 99 KB % 2.9 kayıpsız

WordPress için En İyi Resim Sıkıştırma Eklentisi Hangisi?

Resim sıkıştırma eklentinizde esnek seçenekler aramıyorsanız , reSmush.it size görüntü dosyası boyutundaki gerçek farkı yaratarak performans açısından en iyi sonuçları verir.

Görüntü sıkıştırması için ödeme yapmak istiyorsanız, testlerimizde gerçekten iyi performans gösteren ShortPixel’i deneyebilirsiniz .

EWWW Image Optimizer , esnek ayarlara sahip harika bir eklentidir, ancak gerçek farkı yaratan sıkıştırma düzeylerine erişmek için ücretli API anahtarına ihtiyacınız olacaktır.

En iyi WordPress görüntü sıkıştırma eklentilerinin bu karşılaştırmasını faydalı bulduğunu umuyoruz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu