WordPress

WordPress Email Aboneliği ve MailChimp Kullanım

Bir e-posta listesi mi oluşturmak istiyorsunuz? Yeni bir blog yayını yayınlarken abonelerinize e-posta güncellemeleri göndermek mi istiyorsunuz? MailChimp , dünyanın lider e-posta servis sağlayıcısından biridir ve kullanımı son derece kolaydır. Bu kılavuzda, daha fazla abone almak için MailChimp ve WordPress’i nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

MailChimp ve WordPress'i Kullanmaya Başlama Rehberi
MailChimp ve WordPress’i Kullanmaya Başlama Rehberi

Neden bir e-posta listesi oluşturmalıyız?

Web sitenizi terk eden kullanıcıların% 70’inden fazlası, sizden bir şey satın almadıkça veya e-posta listenize abone olmaları için bunları başarılı bir şekilde almadıkça muhtemelen geri gelmeyecektir.

E-posta özel, kişisel ve internet üzerinden en doğrudan iletişim biçimidir. Çoğu kişi gelen kutularını sosyal medya akışlarından daha fazla kontrol ediyor. Bir kullanıcı bir işlem yapmazsa e-posta gelen kutusunda kalır. Sosyal medyada, mesajınız kullanıcının zaman çizelgesine gömülecek.

Neden WordPress Site ile MailChimp Kullanılır?

Yıllar içinde MailChimp’in en yeni  dostu e-posta pazarlama hizmetlerinden biri olduğunu gördük . Neden peki? Çünkü kullanımı çok kolay ve tonlarca WordPress entegrasyonuna sahip.

Aynı zamanda, yeni başlayanlar için uygun maliyetlidir, çünkü ayda 12000’den az e-posta gönderdiyseniz veya 2000’den az aboneye sahip olduğunuz sürece ücretsizdir. Bu, hiçbir şey ödemeden hemen başlayabileceğiniz anlamına gelir.

Artık aboneleriniz büyüdükçe (2000’den fazla), hesabınızı ücretli plana geçirmeniz istenecektir.

Sadece e-postaları yakalamak ve göndermek dışında, MailChimp’in diğer bazı harika özellikleri, e-posta aboneliklerine RSS ayarlamanıza, güzel e-posta şablonlarını tasarlamanıza, otomatik yanıtlayıcıları ayarlamanıza ve kapsamlı analiz raporları ile e-posta kampanyalarınızın performansını izlemenize olanak tanır.

MailChimp’e Başlarken

MailChimp’i WordPress sitenize bağlamak için ihtiyacınız olacak ilk şey bir MailChimp hesabıdır.

MailChimp web sitesini ziyaret edin ve ‘Ücretsiz Kaydol’ düğmesine tıklayın.

E-postanızı doldurun ve hesabınız için bir kullanıcı adı / şifre oluşturun.

Oturum açtığınızda MailChimp kontrol panelinize yönlendirilirsiniz.

İlk E-posta Listenizi Oluşturma

MailChimp hesabınızda yapmanız gereken ilk şey, bir e-posta listesidir. MailChimp kontrol panelinizde ‘Liste Oluştur’ düğmesine tıklayın.

E-posta listenizin adı, kullanıcıların cevaplayabileceği bir e-posta adresi, insanlara listenizde nasıl bulunduklarını hatırlatmak vb. Gibi bilgileri sağlamanız istenecektir. Formu doldurun ve Kaydet düğmesine tıklayın.

Hepsi bu, ilk e-posta listenizi başarıyla oluşturdunuz. Artık e-posta listenizi WordPress’inize bağlamanız gerekiyor, böylece web sitenizin ziyaretçileri abone olabilir.

WordPress’te MailChimp Email Kayıt Formları Ekleme

MailChimp yerleşik bir temel abonelik formu ile gelir. Tek yapmanız gereken MailChimp hesabınızdaki Listeler sayfasına gitmek. Ardından e-posta listenizin yanındaki aşağı ok düğmesine tıklayın ve kayıt formlarını seçin.

Bir sonraki sayfada, üretebileceğiniz bazı form türlerini göreceksiniz. Gömülü Formlar’ın yanındaki seçim düğmesini tıklamanız gerekiyor.

Formunuzda göstermek istediğiniz alanları seçebileceğiniz, form genişliğini ve diğer seçenekleri ayarlayabileceğiniz bir ayarlar sayfasına yönlendirilirsiniz. İşiniz bittiğinde, yerleştirme kodunu kopyalamanız yeterlidir.

Artık WordPress yönetici kontrol panelinizi ziyaret etmeniz ve Görünüm »Widget’ları tıklamanız gerekiyor . Bir WordPress kenar çubuğuna bir Metin parçacığı ekleyin ve içindeki kayıt form kodunu yapıştırın.

Bu kadar. Artık sitenizi ziyaret edebilir ve hareket halindeki MailChimp kayıt formunu görebilirsiniz.

OptinMonster’ı Kullanarak Güzel Kayıt Formları Ekleme

WordPress’te temel bir MailChimp kayıt formu eklerken oldukça kolaydır, ancak insanların e-posta listenize katılmasını sağlayın. WPBeginner’de, e-posta listemizi oluşturmak için OptinMonster’ı kullanıyoruz.

OptinMonster ( @optinmonster ), ışık kutusu açılır, kayan altbilgi çubuğu, posta formları, kenar çubuğu formları, slayt formları ve daha fazlası gibi farklı türde kayıt formları eklemenize olanak tanır.

A / B testi, sayfa düzeyinde hedefleme, birçok farklı şablon arasından seçim yapabilir ve hatta çıkış amacını kullanabilirsiniz .

OptinMonster MailChimp dahil olmak üzere tüm büyük e-posta pazarlama sağlayıcıları ile çalışır.

MailChimp’de WordPress RSS Feed Bültenini Ayarlama

Artık e-posta listenize abone olan ziyaretçileriniz varsa, onlara düzenli güncellemeler göndermeniz önemlidir.

MailChimp hesabınıza her zaman giriş yapabilir ve abonelerinize el ile bir e-posta gönderebilirsiniz, ancak MailChimp ile en son blog yazılarınızı e-postayla gönderen otomatik kampanyaları da ayarlayabilirsiniz. Buna RSS bülteni denir.

Bir e-postaya e-posta kampanyası ayarlamak için, önce MailChimp hesabınıza giriş yapmanız ve ardından Kampanyalar »Kampanya Oluştur’a tıklamanız gerekir .

Bir sonraki sayfada, MailChimp size oluşturabileceğiniz farklı türde kampanyalar gösterecektir. RSS-Driven Campaign’ı seçmeniz gerekiyor.

RSS besleme URL’nizi girin ve otomatik e-postayı göndermek istediğiniz zamanı seçin. Günlük, haftalık veya hatta aylık e-posta gönderebilirsiniz. Ayrıca e-postanızın saatini de seçebilirsiniz. Ayarlarınızı seçtiğinizde, devam etmek için ekranın sağ alt köşesindeki İleri düğmesine tıklayın.

MailChimp şimdi bir liste seçmenizi isteyecektir. Kampanya bilgisine devam etmek için listenizi seçin ve bir sonraki düğmeye tıklayın.

Öncelikle kampanyanız için bir isim vermelisiniz. Bundan sonra MailChimp’in sizin için alanların çoğunu otomatik olarak doldurduğunu göreceksiniz. Bu varsayılan ayarlar çoğu web sitesi için çalışır. Ancak ihtiyaçlarınızı karşılamak için özelleştirebilirsiniz. Devam etmek için İleri düğmesine tıklayın.

Bir sonraki adımda, e-postanız için bir şablon seçmeniz gerekecek. MailChimp bunun için birçok farklı seçenek ile geliyor. Yanındaki seç düğmesini tıklayarak size en uygun olanı seçin.

MailChimp, e-posta tasarımınıza ince ayar yapmanızı sağlar. Logonuzu, bir başlık resmini ekleyebilir, metni kendi sitenizin gereksinimlerine göre değiştirebilirsiniz. Özellikle e-posta şablonunuza RSS Header ve RSS Öğeleri kutusunu eklemeniz gerekir.

İşiniz bittiğinde bir sonraki düğmeye tıklayın. Son olarak, ekranın sağ üst köşesinde Kaydet ve çık’a tıklayın.

Bu, WordPress RSS Feed Bülteninizi MailChimp ile başarıyla oluşturdunuz.

Bu makalenin, WordPress ile MailChimp’i nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Artık e-posta listenizi oluşturmaya başladığınıza göre, e-posta listenizi nasıl büyüteceğinizle ilgili kılavuzumuzu incelemek isteyebilirsiniz .

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Yemek sitem mevcut ama email aboneligi çok önemliymiş öğrendim ilk defa detaylı biz gibi acemilerin anlayabileceği şekilde yorumlamışsınız çok basit ayarladım

  2. Kesinlikle çok önemli bence hitlerin çogu artık aboneliklerden geliyor WordPress Email Aboneliği bir siteniz varsa kurulması gereken bir şey artık

  3. WordPress Email Aboneliği son zamanlarda çok fazlaca ön plana çıktı kesinlikle her sitede olması gereken bir eklenti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu