WordPress

WordPress Kategorilerini Özel Taksonomi’ye Dönüştürme

WordPress kategorilerinizi özel taksonomilere dönüştürmek ister misiniz?

WordPress kategorilerinizi özel taksonomilere dönüştürmek ister misiniz? Kategoriler, içeriğinizi sıralamanıza yardımcı olan iki varsayılan taksonomi biridir. Ancak, WordPress ayrıca özel taksonomiler oluşturmanıza ve kullanmanıza da izin verir. Bu makalede, WordPress kategorilerini özel taksonomilere kolayca nasıl dönüştürebileceğinizi göstereceğiz.

Neden ve Ne Zaman Özel Kategoriler İçin Kategoriler Dönüştürmeye İhtiyacınız Var?

Kategoriler ve etiketler , WordPress’teki iki varsayılan taksonomidir. Taksonomiler, içeriği farklı konulara ayırmak ve düzenlemek için kullanılır.

Varsayılan taksonomilerden başka, WordPress ayrıca mevcut posta türleriveya özel posta türleri ile kullanabileceğiniz özel taksonomiler oluşturmanıza da olanak tanır . 

Web siteniz büyüdükçe, kategorilerinizi özel bir sınıflandırmaya dönüştürmeniz gerekebilir. Örneğin, birçok alt kategoriye sahip bir başlık kategorisi olduğunu varsayalım. Her gönderiyi düzenlemek ve yeni özel taksonominizin altına kaydetmek zaman alacaktır.

Kategorilerinizin bazılarını veya tümünü toplu olarak yeni özel taksonomi haline getirebilirseniz hoş olmaz mıydı?

Her gönderiyi manuel olarak düzenlemeden kategorileri özel taksonomilere kolayca nasıl dönüştürebileceğinizi ele alalım.

WordPress Kategorilerini Özel Taksonomi’ye Dönüştürme

Yapmanız gereken ilk şey Taksonomi Switcher eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir . 

Etkinleştirme sırasında, kategorileri özel taksonomilere dönüştürmek için WordPress yönetici alanınızdaki Araçlar »Taksonomi Değiştirici sayfasını ziyaret etmeniz gerekir .

Bu sayfada, dönüştürmek istediğiniz sınıflandırmayı seçebilirsiniz. Bu eğitim için, ‘Kategoriler’i, değiştirmek istediğimiz taksonomi ve’ Konular ‘olarak değiştirmek istediğimiz özel taksonomi olarak seçeceğiz.

Tüm kategorileri özel bir taksonomi haline getirmek istiyorsanız, devam edip ‘Taksonomileri Değiştir’ düğmesine tıklayabilirsiniz.

Eklenti, tüm kategorileri seçtiğiniz özel sınıflandırmaya dönüştürecektir. Böyle bir başarı mesajı göreceksiniz:

Sadece belirli kategorileri dönüştürmek istiyorsanız, o zaman bu kategorilerin kimliklerini ‘Geçiş yapmak için ter adı verilen terimler listesinin yanındaki alana eklemeniz gerekir . 

Ayrıca, belirli bir kategorinin alt kategorilerini atlamak istiyorsanız, ana kategorinin kimliklerini, ‘Belirli bir üst öğenin alt koşullarına ilişkin taksonomi anahtarını sınırla’ seçeneğinin yanındaki ekleyebilirsiniz.

Değişiklikleri kaydetmek için ‘Taksonomi Değiştir’ düğmesine tıklamayı unutmayın.

Kategoriden Özel Taksonomi’ye Yönlendirmeler Kurma

Kategorileri özel bir sınıflandırmaya geçirdikten sonra kategori arşiv sayfası artık bir 404 hata sayfası gösterecektir . Web sitenizin henüz yayınlanmadığı konusunda endişelenecek bir şey yok.

Ancak, web siteniz yayındaysa, arama motorları zaten kategori sayfalarınızı taramış ve dizine eklemiş olabilir. Bu, bu sayfaların arama sonuçlarında görünebileceği ve arama motorlarından gelen kullanıcıların 404 hata sayfası göreceği anlamına gelir.

Bunu düzeltmek için, kullanıcıları her bir kategori için yeni taksonomi sayfasına yönlendirmeniz gerekir.

Neyse ki, bunun için kolay bir düzeltme var.

Öncelikle Yönlendirme eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekecektir . Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağı konusundaadım adım kılavuzumuzu inceleyin .

Etkinleştirme sonrasında, Araçlar »Yönlendirme sayfasını ziyaret etmeniz gerekir . Kaynak URL alanında, /category/.* adresini girmeniz ve Hedef URL alanında, özel taksonomi sümüğünüzü girmeniz gerekir, örneğin / topic / $ 1

Ardından, ‘Regex’ seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretlemeniz ve ardından ‘Add Redirect’ butonunu tıklayınız.

Bu yönlendirme artık tüm kategori arşiv trafiğini özel taksonominize gönderecek . Kategorileri kullanmak istemiyorsanız, yalnızca bunu kullanın.

Tek tek kategorileri özel bir sınıflandırma sayfasına yönlendirmek istiyorsanız, adım adım talimatlarla ayrıntılı bir şekilde WordPress’te yeniden yönlendirmeler ayarlama hakkında yeni başlayanlar için sitemizde bir çok bilgi var yararlanın lütfen .

Bu makalenin, WordPress kategorilerini özel taksonomilere nasıl dönüştüreceğinizi öğrenmenize yardımcı olduğunu umuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu