WordPress

YouTube vs Vimeo – Sizin için En İyi Video Platformu hangisi?

Çevrimiçi video yükleme söz konusu olduğunda, YouTube ve Vimeo , pazardaki en popüler iki platformdur. Bu yüzden sık sık YouTube vs Vimeo hakkında soru soruyoruz – hangisi daha iyi? Her ikisi de kendi avantajları ve dezavantajları ile harika platformlardır. Bu makalede, YouTube’u Vimeo ile karşılaştırıp video platformunuzda karar vermenize yardımcı olacak artılarını ve eksilerini paylaşacağız.

Neden WordPress Videos için YouTube veya Vimeo seçilmelidir?

Videolarınızı doğrudan WordPress’e yükleyebileceğiniz gibi, video akışı için tasarlanmamıştır.

Videolar büyük dosyalardır ve çoğu WordPress barındırma sağlayıcıları video akışı için optimize edilmiş sunucular sunmaz. Birden çok kullanıcı web sitenizdeki videolara aynı anda erişiyorsa, bu durum sunucunuzu kilitleyebilir.

Bunun da ötesinde, her kullanıcının farklı bir tür internet bağlantısı vardır. Yüksek kaliteli videolarınız, daha yavaş internet bağlantılarına sahip olmak için sonsuza dek sürecek.

Öte yandan, YouTube ve Vimeo gibi video barındırma platformları video sunmak için tasarlanmıştır. WordPress’den çok daha iyi bir video akışı deneyimi sunmak için sunucu kaynakları ve teknolojisine sahiptir.

En önemlisi, bu videoları WordPress’e kolayca gömebilirsiniz .

Şunu söyleyelim, YouTube vs Vimeo’ya bir bakalım ve hangisi WordPress videolarınız için daha iyi.

1. Fiyatlandırma

Hem YouTube hem de Vimeo şirketler için kâr amaçlıdır. Fiyatlandırma seçenekleri çevrimiçi para kazanmalarına dayanmaktadır .

Youtube:

İlginizi Çekebilir

YouTube ücretsizdir. Temelde reklam göstererek para kazanıyorlar. Bu reklamlar video oynatıcının içinde, kenar çubuğunda ve YouTube uygulamasında görüntülenir.

YouTube ayrıca görüntüleyenler için YouTube Red adlı ücretli bir abonelik sunuyor . Bu hizmet, görüntüleyenlerin reklamlardan kurtulmasına ve YouTube orijinal şovlarına erişmesine olanak tanır.

Bununla birlikte, bir içerik oluşturucu olarak, ücretsiz olarak istediğiniz kadar video yükleyebileceksiniz.

Başlangıçta 15 dakikadan uzun videolar yükleyemezsiniz. Ancak, hesabınızı doğrulayarak bu sınırı artırabilirsiniz.

Vimeo:

Vimeo’nun iş modeli, YouTube’dan oldukça farklı. Video barındırma hizmeti satarak para kazanıyorlar, bu yüzden yayıncılar ve işletmeler kullanıcılarına reklamsız bir görüntüleme deneyimi sunabilir.

Ücretsiz planla başlayan, haftada 500 MB depolama alanı ve yılda 25 GB ile sınırlı olan bir dizi fiyatlandırma planı sunuyorlar.

Bundan sonra Vimeo Plus, Pro veya İş planlarına katılabilirsiniz. Her biri farklı yükleme limitleri ve özellikler sunuyor.

Ücretsiz plan, depolama ve özellikler açısından oldukça sınırlıdır. Vimeo Plus ile başlayabilirsiniz , aylık 7 $ maliyeti vardır ve haftada 5 GB depolama alanı sunar.

2. Yükleme Sınırları

Her iki platformda ne kadar video içerik yükleyebileceğiniz konusunda farklı politikalar vardır.

Youtube:

Varsayılan olarak sınırsız video yükleyebilirsiniz, ancak her video 15 dakikadan kısa sürmelidir. Ancak, hesabınızı doğruladıktan sonra, 12 saate kadar oynatma veya 128 GB dosya boyutuna kadar video yükleyebilirsiniz.

Bu, içerik oluşturucuların her türü için çok cömert ve oldukça makul.

Vimeo:

Vimeo, her plan için yükleme boyutunda farklı sınırlamalara sahiptir.

  • Ücretsiz: Yıllık 25 MB’a kadar yılda 500 MB.
  • Artı: Haftada 5 GB’a kadar yılda 250 GB
  • Pro: Yıllık 1 TB’a kadar haftada 20 GB
  • İş dünyası: Haftalık limit ve 5 TB’a kadar depolama alanı yok

Tüm Vimeo planlarının ayrıntılı karşılaştırmasına bakınız .

3. Kitle Boyutu ve Erişim

Her iki platform da video paylaşım seçenekleri, adanmış topluluklar ve ürünlerine işlenen sosyal özellikler sunuyor.

Youtube:

Kitle büyüklüğü ve erişim söz konusu olduğunda, YouTube’un belirgin avantajı vardır.

Google’a aittir, dolayısıyla diğer tüm ürünlerinde dikkate değer şekilde daha görünür hale gelir. Dünyadaki neredeyse tüm Android telefonlar önceden yüklenmiş olan YouTube uygulamasıyla birlikte gelir.

YouTube’un 1 milyardan fazla kullanıcı topluluğu var, bu da internetin üçte biri. Aynı zamanda dünyanın en yaygın kullanılan ikinci arama motorudur.

Vimeo:

Vimeo, YouTube’dan çok daha küçük bir kullanıcı tabanına sahiptir, ancak aslında oldukça büyüktür. Vimeo’nun 170 milyondan fazla kullanıcısı var ve önemli bir hızla büyüyor. Vimeo, dünyanın en yaratıcı içerik yaratıcılarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Kanallardan ayrı olarak, kullanıcıların gruplar oluşturabilecekleri ve katılabileceği bir Gruplar özelliğine de sahiptir. Kullanıcılar ayrıca grup içeriklerini sadece üyelerine görünür olarak sınırlayabilir.

Vimeo, kullanıcıların videoları, kişileri, kanalları ve grupları aramasını sağlayan oldukça iyi bir arama özelliğine sahiptir. İçerik bulma özelliği, kenar çubuğundaki alakalı videoları gösterir. Ancak, tasarım gereği, YouTube’dakiler kadar fark edilmezler.

4. Gizlilik Kontrolleri

Tüm yayıncılar içeriğinin herkes tarafından görülmesini istemez. Örneğin, çevrimiçi kurslar satıyorsanız veya bir üyelik web sitesi kullanıyorsanız , yalnızca ödeme yapan abonelere video erişimini kısıtlamak istiyorsunuz.

Her iki platformun da yayıncıları videolarının gizliliğini kontrol etme konusunda nasıl güçlendirdiğini kontrol edelim.

Youtube:

YouTube, yüklediğiniz videolar için üç gizlilik ayarı sunar.

  • Genel – Bu videolar herkese açık olarak herkese açıktır. YouTube platformunda aranabilir, listelenebilir ve görüntülenebilir.
  • Liste dışı – Bu videolara URL’ye sahip olan herkes erişebilir. Ancak, YouTube aramalarında veya ilgili videolarda görünmezler.
  • Gizli – Bu videolar yalnızca sizin tarafınızdan ve seçtiğiniz belirli kullanıcılar tarafından görülebilir.

Bu ayarların dışında, videolarınızdaki yorumları da devre dışı bırakabilirsiniz. YouTube, videolarınızın herhangi bir web sitesine yerleştirilmesini engellemenize izin verir, ancak bu, videoları kendi WordPress web sitenize yerleştirmenizi de engeller.

Özel videoları barındırmak istiyorsanız YouTube ideal bir platform değildir.

Vimeo:

Vimeo, YouTube’dan daha fazla gizlilik seçeneği sunuyor. Gizlilik ayarları, videoları herkese açık, özel veya listelenmemiş hale getirmenize olanak tanır. Videoyu yalnızca izlediğiniz kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Ücretli plan kullanıcıları, video yerleşimlerini yalnızca kendi web sitelerine de kısıtlayabilir. Videolarını Vimeo.com’un kendisinde görüntüleneceklerine bile izin veremezler.

Ayrıca videoları korumak için şifre oluşturabilir ve kullanıcıların videoyu görüntülemek için bu şifreyi girmeleri gerekir. Daha sonra bu videoları WordPress web sitenizde şifre korumalı mesajlara ekleyebilirsiniz .

Videolarınızı kimin izlediği konusunda daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız, Vimeo sizin için çok daha iyi bir platformdur.

5. Video Düzenleme

Her iki platform da videolarınızı yüklemek, düzenlemek ve yönetmek için harika araçlar sunar.

Youtube:

YouTube, güçlü video düzenleme özellikleri sunar. Önceden yüklediğiniz videolar, fotoğraflar, başlık ve daha pek çok videodan video oluşturmanıza olanak tanıyan bir video düzenleyici sunar.

Google Fotoğraflar’da videolarınızı ve fotoğraflarınızı kullanarak da videolar oluşturabilirsiniz. Web tabanlı video düzenleme araçları, basit ve kolay bir video oluşturma süreci sunar.

YouTube ayrıca videolarınıza bağlantılar, ek açıklamalar, altyazılar ve alt yazılar eklemenize olanak tanır. Ayrıca, yayın etkinliklerini, haberleri veya sadece sıradan vlogları yaşayabileceğiniz canlı akış özelliği sunar.

Vimeo

Vimeo, YouTube kadar video düzenleme özelliği sunmuyor. Bununla birlikte, ihtiyacınız olan tüm temel özellikleri sunar.

Video başlığı, açıklama, kategori, etiketler, lisans ve kitle değerlendirmesi eklemenize olanak tanır. Ayrıca videolarınıza altyazı ve altyazı da yükleyebilirsiniz. Vimeo’nun ek açıklama özelliği yoktur, bu nedenle videolarınıza tıklanabilir bağlantılar ekleyemezsiniz.

Vimeo’nun en iyi yanı, video URL’nizi veya istatistiklerinizi değiştirmek zorunda kalmadan videonuzu daha yeni bir sürümle değiştirebilmenizdir. Bu, tamamen yeni bir URL’ye yeni bir video yüklemeden YouTube’da yapamayacağınız bir şeydir.

Bu özel özellik gerçekten kullanışlıdır, çünkü bir hata yaparsanız ya da ders kitaplarınızdaki ekran görüntülerini güncellemeniz gerekiyorsa, tüm görüntüleme sayısını ve aynı video URL’lerini üyelik sitenizde tutarken bunu kolayca yapabilirsiniz.

6. Para Kazanma Seçenekleri

Her iki platform da, kullanıcıların videolarından çevrimiçi para kazanmalarına olanak tanır.

Youtube:

YouTube, içerik oluşturucularının videolarından para kazanmak için Google Adsense’ye kaydolarak YouTube iş ortağı programına katılmalarına izin verir . Video içerik oluşturucuların videolarında görüntülenen reklamlar için bir kesinti olur.

Bununla birlikte, programa katılabilmeniz için öncelikle kanalınız için en az 10.000 görüntüleme toplamanız gerekir.

YouTube ayrıca içerik oluşturucuların diğer para kazanma seçeneklerini kullanmalarına da izin verir. Yayıncılar, videoları videolarında satabilir, ücretli yorumlar ekleyebilir, bağlı kuruluş programlarına katılabilir , videolarına sponsor alabilir, bağış isteyebilir ve daha fazlasını yapabilir.

YouTube’un en popüler içerik oluşturucularının çoğu , izleyicilerin kanallarını bağışlarla doğrudan destekleyebileceği Patreon gibi platformları kullanıyor .

Vimeo:

Vimeo, reklamsız bir video platformu sunmaktan gurur duyuyor. Katılabileceğiniz bir reklam programı yok.

Ancak, “Talep Üzerine Vimeo” sunmaktalar. Videoları doğrudan görüntüleyenlere satabileceğiniz bir platform. Programa katılmak için en az bir Vimeo Pro hesabına ihtiyacınız olacak. Bunu kendi Netflix sürümünüz olarak düşünün.

Vimeo ayrıca, videolarınızdaki sponsorları belirtmenize, video açıklamasında bağlantılar eklemenize ve kullanıcıların kanalınızı Patreon gibi platformlarda desteklemelerini istemenize olanak tanır.

Sonuç

YouTube ve Vimeo, WordPress videolarınız için mükemmel platformlardır. Videolarınızla ne yapmaya çalıştığınıza bağlı olarak, bir platform diğerinden daha iyi olabilir.

Abone tabanı oluşturmak ve çok daha büyük bir kitleye ulaşmak için videoları kullanmak isteyen bir blogcu veya küçük işletme iseniz, YouTube hedefleriniz için daha iyi olacaktır.

Eğer varsa bir web sitesi yapmak üyelik seçenekleri veya satış dersleri ile, o zaman daha fazla gizlilik ve birinci sınıf bir görüntüleme deneyimi gerekir. O zaman Vimeo daha iyi bir seçimdir.

Bu makalenin YouTube ile Vimeo hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olduğunu ve WordPress videolarınız için hangisinin daha iyi olduğunu umarız. 

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress Block Editor'da (Gutenberg) Resim Ekleme ve Hizalama
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı