Dijital pazarlama

Sosyal Medya Entegrasyonu Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Sosyal Medya Entegrasyonu,Bunu daha önce gördünüz: dijital makalelerde paylaş düğmeleri, “bizi Facebook’ta takip edin!” Bir şirket web sitesinde widget, bir blog kenar çubuğunda canlı bir Twitter beslemesi. Bu şekilde kayıt olmasa da, bunlar basit ama taktik pazarlama uygulamalarıdır.

Creative 7 Designs Inc’in başkanı ve sahibi Joseph Kibler, daha sık kullanılan, paylaşılabilecek ve keşfedilebilecek şekilde kanallarınızı çapraz tanıtan bir sosyal medya entegrasyonu olarak adlandırılan bir süreçtir .

Sosyal medya entegrasyonu hakkında bilmeniz gerekenler ve bunu pazarlama stratejinize nasıl dahil edebileceğiniz.

Path Interactive’de müşteri stratejisinin başkan yardımcısı ve NYU Profesyonel Çalışmalar Okulu’nda yardımcı olan Ruben Quinones’a göre , sosyal medya entegrasyonu, sosyal kanalları mevcut markalama ve pazarlama çabalarınızın bir uzantısı olarak ya da Birincil araç.

Bu çeşitli şekillerde yapılabilir ve yapılmalıdır.

Tüketiciler farklı iletişim biçimlerini kullanmayı seviyorlar, bu yüzden her tercihine hitap etmek önemli, Kibler. Belirli bir platformunuz yoksa veya entegre olmuyorsanız, yetkiniz ve itibarımız zayıf görüntülenebilir.

Kibler, “Bazıları Facebook sayfanızda size mesaj göndermeyi tercih edebilir, tweet atar veya normal bir e-posta göndermeye karşı Yelp üzerinden mesaj gönderebilir.” “Eğer dikkat etmiyorsanız, bu değerli ipuçlarını kaybedebilirsiniz, çünkü onlara tercih ettikleri iletişim şeklini vermediniz.”

Quinones, entegre edilmeden önce manzaraya kendini yetiştirmeyi önerdi. Hangi platformların markanız için en iyi şekilde çalıştığını ve en yüksek büyümeye ve kitle etkileşimine sahip olduğunu öğrenin.

Bunu, benzer markaları değerlendirerek, rekabetinizi belirleyerek ve etkili taktiklerden yararlanarak yapabilirsiniz.

Quinones, “Bazı firmalar, maalesef bazı şirketlerin baktığı tek metrenin ötesinde, daha derinlere iner ve diğer yatırım ve katılım modellerini belirleyebilirim” dedi. “Yayınlıyorlarsa, sıklık, katılım oranı, yorumlara yanıt verme süresi vb. Nedir?”

Mümkün olan tüketicilere de dikkat etmeyi unutmayın. Aslında, başarınızın temeli.

Kibler, “Kitlenizi ve çevrimiçi olarak nerede takıldığını bilin, bu kanallar entegrasyon öncelikleriniz olmalı” dedi.

Rakiplerinizi düşünmek istiyorsanız, stratejinizin markanıza özgü olduğundan emin olun. Kibler, herkese uygun bir yaklaşım değil, kişiselleştirilmiş bir plan geliştirmenize yardımcı olabilecek bir uzmana yatırım yapmak akıllıca olabilir.

Quinones, hedeflerinizi tanımlamanızı ve sosyal medya entegrasyonunu tam olarak neden kullandığınızı kendinize sormanızı tavsiye etti. Cevabınıza dayanarak, planınızı yürütebilir ve etkisini ölçebilirsiniz. 

“Periyodik olarak, katılım, müşteri yanıtlarını nasıl yerine getirdiğini değerlendirin ve buna göre ayarlama yapın” dedi.

Çok fazla başarı elde edemiyorsanız, çalışanlarınızın içeriğinizi sosyal platformlarında da paylaşmasını isteyerek görünürlüğü artırabilirsiniz.

Quinones, “Çalışanlarınızın sürece katılmasının [mesajınızı güçlendirmek de dahil olmak üzere birçok faydası vardır” dedi. Bu, aynı zamanda, markaya katkıda bulunma sürecinin bir parçası olduklarına katılma ve hissetme konusunda onları güçlendirecek.

(Widget ekle)

Video

Markanızı tanıtmak ve müşterilerinizi meşgul etmek için kısa, sindirilebilir klipler oluşturun.

Kibler, “Bir resmin 1000 kelimelik bir değer olduğunu söylüyorlar; bir videoda 1000 resim olduğunu söylemeyi seviyoruz” dedi.

içerik

İçerik bugün video kadar etkili olmayabilir, ancak belirli platformlarda (LinkedIn gibi) hala çok önemlidir.

Kibler, “Orijinal, iyi ve iyi düşünülmüş bir içerik oluşturmak genel olarak önemlidir, ancak her türlü anlaşmaya yol açmak için kutunun dışında olması gerekir.” Dedi. “Eski içerik ve oluşturulan herhangi bir yeni içerik, sesli arama algoritmalarına hitap etmek için küratörlüğe ihtiyaç duyuyor.”

fırsat

Kitlenizle bağlantı kurmak için fırsatlar oluşturmaya odaklanmanız çok önemlidir. Bunu yapmanın popüler bir yolu, web sitenize canlı sohbet ekleyerek müşterilerin soruşturmalarına anında cevap verebilmelerini sağlamak olduğunu belirtti Kibler.

“İnternet’te sayısız fırsat sunma olasılığınız, herhangi bir hedefe ulaşma olasılığını artıracaktır” dedi.

Quinones, entegrasyonunuzun başka bir web sitesini veya sosyal platformu ziyaret etmek için ince bir harekete geçirici mesaj vermesi gerektiğini ekledi. Sosyal medya hesaplarınızı e-posta imzalarınızda görüntüleyen veya şirketinizin web sitesinde profillerinize bağlantılar sağlayan bir örnek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu