Girişimcilik

Duygusal Zeka Nedir ve Neden Önemlidir?

Duygusal Zeka Nedir,Belirli bir alanda veya endüstride bilişsel zeka, tüm çalışanların sahip olması için çok önemlidir. Ancak, istihbarat bir IQ’nun ötesine geçer. Duygusal zeka ya da sizin ve başkalarının duygularının farkında olma ve anlama yeteneği aynı derecede önemlidir.

Life Saver Pool Fence’in CEO’su Eric Lupton, “Duygularınızı anlamak, onları kontrol etmek ve diğer insanlarla çalışmak diğerleriyle birlikte çalışmak için en önemli varlık olabilir” dedi .

Mesleki Davranış Dergisi’nde yayınlanan bir makalede , Ohio Üniversitesi Miami Üniversitesi Çiftçi İşletme Okulu’nda profesör olan Joseph C. Rode ve yazarlarının duygusal zeka yüksek maaşlar ve artan iş memnuniyeti ile bağlantılı olduğunu buldu. Duygusal zekayı tanımlamak ve kariyerinizde kullanmanın yollarını özetlemek için uzmanlarla konuştuk.

Lupton, duygusal zekayı duygularınızın farkında olma, yönetme ve kontrol etme ve başkalarıyla çalışma ve empati kurma yeteneğini kullanma yeteneği olarak tanımlar. Bu, kişisel ilişkiden profesyonellere kadar her türlü ilişki için çok önemli olduğunu söyledi.

Benzer şekilde Rode, duygusal zekanın “duyguların ve genel zihinsel yeteneklerin kesişimini temsil ettiğini” kaydetti.

“Ayrıca, kişinin duygu hakkında aktif olarak ne ölçüde düşündüğü ya da duyguları, gerçek bilgiler ve görüşler gibi diğer bilgilere benzer bir şekilde önemli bilgiler olarak kullandığı düşünülebilir” diye ekledi.

Duygusal zeka ve onunla bağlantılı insan becerileri çok önemlidir çünkü insanlar herhangi bir işin önemli bir parçasıdır. Duygular, Rode’un, karar vermede göz önünde bulundurulması gereken önemli bilgi parçaları olduğunu söyledi – bu, onları ayarlamayı öğrenmek anlamına gelse bile.

“Duygusal zeka, motivasyonu ve odaklanmayı arttırmak için duyguları kullanma becerisini içeriyor olsa da, aynı zamanda eldeki görevlere daha iyi odaklanmak için gerektiğinde çok güçlü kısa vadeli duygulardan kurtulma yeteneğini de içerir” dedi.

Bilişsel akıl gibi, insanlar ve duygular hakkında bilgi edinmek için zaman ayırıp daha duygusal olarak zeki olabilirsiniz. Birkaç psikoloji kitabını okuyun, çalışanlarınızı kişisel düzeyde tanıyın ve öz farkındalığınızı artırın. Kendi hisleriniz ve başkalarına karşı tepkileriniz konusunda daha dikkatli olursanız, daha empatik olursunuz.

Lupton, “Bazı insanlar başkalarından daha yüksek bir EQ ile doğal olarak üstün yetenekli olacaklarsa da, her şey gibi, sabır ve özveriyle iyileştirmek mümkündür” dedi. “Çevrenizdeki insanları tanımak ve bilinçli olarak empati yapmayı öğrenmek için zaman ayırmak, etkili bir şekilde daha yüksek bir EQ’ye sahip olmak için uzun bir yol kat edebilir. Başka birine bakarsanız ve kendinize geri yansırsanız, onlara daha çok davranmaya başlayabilirsiniz. şefkatli ve anlayışlı bir tavır. ”

Rode’un araştırması, yüksek duygusal zekaya sahip insanların tipik olarak kullanmayanlara göre daha yüksek maaşlara sahip olduğunu buldu. Duygusal zekayı ölçmek için, Rode ve yazarları, katılımcıların IQ testi gibi doğru ve yanlış cevapları olan çoklu duygusal problemleri çözmelerini istemişlerdir. Örneğin, katılımcılar yüzlerdeki veya resimlerdeki duyguları tanımlamak ve farklı senaryolara en iyi yanıtı tanımlamak zorunda kaldılar. Daha yüksek duygusal zekâ, çeşitli liderlik etkinliği ölçütleriyle ilişkili olduğunu göstermiştir.

Rode, “Bu araştırmayı takiben, duygusal zekânın, liderliğin işin göreceli olarak daha önemli bir parçası haline geldiği, daha yüksek organizasyonel seviyelerde, başarı ve maaş ile daha alakalı olması gerektiğini savunduk.

Fakat yüksek duygusal zekâ ile yüksek maaş arasındaki bağlantı nedir? Butik marka ajansı Bullhorn Creative’in ortağı Brad Flowers, bu önemli kalitenin durumu okumanıza ve isteğinizi doğru bir şekilde geçirmenize yardımcı olduğunu söylüyor.

Flowers, “Daha büyük bir maaş almanın en zor kısmı bunu soruyor” dedi. “Duygusal zeka – akıllı bir durumla birleştiğinde – size sormak için mükemmel anı tanımak, kitleniz için nasıl uygun sorulacağını ve aldığınız herhangi bir cevapla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek için gerekli araçları sunar.”

Humanist Learning Systems’ın kurucusu Jennifer Hancock, duygusal zekalı insanların da genellikle daha yüksek maaşları olduğunu çünkü daha üretken olma eğiliminde olduklarını söyledi.

Business News Daily’ye “Başka insanlarla çalışmakta iyi insanlar ve onlarla birlikte çalışmak için başka insanlar almayı daha çok iş yapma eğilimindeler” dedi. “İnsanların onlarla çalışmaktan beri iyi bir üne sahipler.”

Adnan Yildiz

Adnan Yıldızcı, Boğaziçi Üniversitesi'nden Kitle İletişim Bölümü'nden mezun oldu ve şimdi Blogdefteri.com, Girişimcilik ve Dijital pazarlama yazarı oldu. Gazeteciliğin geçmişi, gözden geçirme ve özelliklerine eleştirel bir bakış getirerek, iş liderlerinin kendi şirketleri için en iyi kararları almalarına yardımcı oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu