Girişimcilik

Muhasebeci Nasıl Olunur

Muhasebeci olmak, bir muhasebeci nasıl olmalıdır? Muhasebeciler mali kayıtları hazırlayan ve inceleyen yüksek eğitimli finans profesyonelleridir. İlgi alanlarınıza bağlı olarak, çekici bir meslek olarak muhasebe bulabilirsiniz. Ancak, bir muhasebeci olmak için, bir dizi eğitim kriterini karşılamanız ve yapmak istediğiniz muhasebenin türüne bağlı olarak belirli sertifikalar almanız gerekecektir. Doğru eğitim ve sertifikalar ile, bir muhasebeci haline gelebilecek ve mesleğe hızla geçebileceksiniz.

Eğitim Gereksinimlerinin Karşılanması

Liseden mezun olmak. Muhasebeci olma yolculuğunun ilk adımı liseden mezun olmak veya GED’inizi almaktır. Matematik ve iş kurslarına odaklanmak, muhasebe konusunda bir gelecek için sağlam bir temel sağlayacaktır. İşletme ve muhasebe alanında seçmeli ve AP dersleri almayı düşünün.

 • Okulunuzda, DECA ve FBLA gibi bir işletme veya muhasebe kulübüne katılmayı düşünebilirsiniz. Bu daha fazla deneyim kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Muhasebe alanında lisans diploması al. Muhasebeci pozisyonların çoğu, muhasebe veya işletme yönetimi veya yönetim gibi ilgili bir alanda en az bir lisans derecesi gerektirir. Eyaletinizin şartlarına bağlı olarak, bir dereceye kadar muhasebeye sahip olmanıza gerek olmayabilir, ancak muhasebe, iş ve etik alanında belirli sayıda krediyi tamamlamanız gerekecektir. Her devletin kendi gereksinimleri vardır, bu yüzden bir lisans programına başlamadan önce bir akademik danışmanla konuşun. 

 • Yeminli Mali Müşavir (CPA) olmayı seçerseniz, çoğu eyalet 150 saatlik üniversite dersini tamamlamanızı gerektirir. Bu, çoğu lisans derecesinden 30 saat daha fazla. Bazı okullar 5 yıllık bir programa katılmanıza izin verecek ve bir lisans ve yüksek lisans derecesi ile mezun olacak. 
 • 5 yıllık bir programa kayıtlı değilseniz, üniversiteniz veya üniversitenizden ek ders alabilirsiniz. Okulunuzda, bu ekstra 30 saati almanıza yardımcı olacak bir program olabilir.
 • EBM sınavına girmeye hak kazanmanıza yardımcı olmak için, işvereniniz ekstra 30 saat veya dersi almanız için size ödeme yapabilir.

Bir firma ile staj tamamlayın. Pratik deneyim kazanmak için bir staj programınakatılmak isteyeceksiniz . Bu, genellikle üniversite kredisi için bir muhasebe firmasında çalışmanıza ve mesleğinizi daha iyi tanımanıza olanak tanır. 

 • Stajlar, okul yılı boyunca yarı zamanlı veya yaz aylarında tam zamanlı olabilir.
 • Stajlar, gelecekte bir işe aramanıza yardımcı olabilecek bağlantıları ağlamak ve geliştirmek için mükemmel fırsatlardır.

Bir yüksek lisans derecesi edinin. Lisans derecesini tamamladıktan sonra, muhasebe alanında yüksek lisans derecesi tamamlamayı seçebilirsiniz. Birçok işveren, muhasebe alanında yüksek lisans derecesi olan adayı işe almayı tercih eder. Gereksinimlerini karşılıyorsanız, lisansüstü programın uygulama şartlarını takip edin ve uygulayın. Kabul edildikten sonra dereceni bitirmek için iki yıl almalısın.

 • İşletme Yüksek Lisans (MBA) veya Muhasebe Master (MAcc) isteyip istemediğinizi düşünmek isteyeceksiniz. Bir MAcc, çoğunlukla EBM’ler veya CMA’lar olmak isteyenlere yöneliktir. MBA işletme ve muhasebe arasındaki ilişkiyi daha geniş bir anlayış sağlar.

Lisans, Sertifika ve Kayıt Alma

Eyaletinizin gereksinimlerini araştırın. Bir kolej derecesini tamamladığınızda veya tamamladığınızda, almanız gereken çeşitli eyalet ve federal lisanslara ve sertifikalara bakmak isteyeceksiniz. Her bir lisansın, yerine getirmeniz gereken belirli niteliklere (eğitim, deneyim, test ve ücretler) sahiptir.

 • Bir muhasebecinin doldurabileceği birden fazla rol vardır ve her biri farklı bir sertifikasyon türüne sahiptir.
 • İşverenler, genellikle bir çalışanın belgelendirme için ücretlerini ödeyecektir.

Yeminli Mali Müşavir (CPA) ol. Güvenlik ve Borsa Komisyonu ile herhangi bir rapor yazarsanız, yasa bir EBM olmanızı gerektirir.  Bir şirkette ilerlemek veya daha büyük bir müşteri kazanmak istiyorsanız, bir EBM olmak özellikle caziptir. Bir EBM olmak için ulusal bir sınavı geçmeniz ve diğer devlet gereksinimlerini karşılamanız gerekir. Bir EBM olma sürecine başlamadan önce eyaletinizin gereksinimlerini kontrol edin. 

 • Çoğu eyalet, CPA adaylarının en az 150 sömest saatlik üniversite dersini tamamlamasını şart koşmaktadır.
 • Tüm eyaletler Tekdüzen EBM Sınavını almanızı gerektirecek. Çoğu eyalet, sınavın dört bölümünü ilk bölümü geçtikten sonraki 18 ay içinde geçmenizi gerektirir.

Bir yönetim muhasebecisi sertifikası edinin. Kendinizi çok uluslu bir şirketin finansını yönetmekte ve Sertifikalı Yönetim Muhasebecisi (CMA) olmak için bir ilgi alanı geliştiriyor olabilirsiniz. Eğer bir CMA olmak istediğinize karar verirseniz, bir lisans diplomasına sahip olmanız, iki bölümlük bir sınavı tamamlamanız, Yönetim Muhasebecileri Enstitüsü’nün etik kurallarını kabul etmeniz ve en az iki yıllık bir tecrübeye sahip olmanız gerekir.

 • Sınav finansal tablo analizi, çalışma sermayesi politikası, sermaye yapısı, değerleme sorunları ve risk yönetimi dahil olmak üzere bir dizi konuyu kapsamaktadır.

Bir iç denetçi sertifikası alın. Bir işletmenin finansal işlemlerini değerlendirmek ve faaliyetlerini kolaylaştırmak için yollar bulmak isterseniz, Sertifikalı İç Denetçi (CIA) olmayı düşünebilirsiniz. Bir CIA olabilmek için dört bölümlük bir sınavı geçmeniz, bir üniversite diplomasına sahip olmanız ve iki yıllık bir iç denetçi olarak deneyim sahibi olmanız gerekir. 

 • Ne tür bir iç denetim yapmayı seçtiğinize bağlı olarak, başka özel sertifikalar da vardır. Bunlar arasında Kontrol Öz-Değerlendirme Sertifikalı (CCSA), Sertifikalı Hükümet Denetleme Uzmanı (CGAP), Sertifikalı Finansal Hizmetler Denetçisi (CFSA) ve Risk Yönetimi Güvencesi Sertifikasyonu (CRMA) yer almaktadır.

Bilgi sistemleri analizinde bir sertifika edinin. Bilgi sistemlerini yönetirken ve denetlerken kendinizi bulabilirsiniz ve bir Sertifikalı Bilgi Sistemleri Denetçisi (CISA) haline gelmek için kariyerinizi ilerletmek isteyebilirsiniz. Bir CISA olmak için ISACA ile bir sınavı geçmeniz ve 5 yıllık deneyim denetim sistemlerine sahip olmanız gerekir. Ayrıca, eğitimi belirli durumlarda tecrübe için de kullanabilirsiniz. 

 • Uzmanlık alanınıza bağlı olarak, Sertifikalı Bilgi Güvenliği Yöneticisi (CISM), Kurumsal BT (CGEIT) Yönetmeliğinde Sertifikalı veya Risk ve Bilgi Sistemleri Denetimi (CRISC) Sertifikalı olarak edinerek kimlik bilgilerinizi daha da güçlendirebilirsiniz.

Meslekte ilerlemek

Genç bir pozisyonda çalışın. Sertifikasyonlar almak ve bir firma ya da şirket içinde hareket etmek için gerekli tecrübeyi kazanmak biraz zaman alabileceğinden, birçok muhasebeci başlangıçta kendilerini daha az sorumluluk almadan önce birkaç yıl düşük bir pozisyonda çalışacaklardır. Gerekli sertifikaları ve deneyimleri aldıktan sonra, muhtemelen daha kıdemli pozisyonlara geçmeye başlayacaksınız. Bu mesajlar denetleyici olabilir ve nihayetinde ortaklıklara dönüşebilir.

 • Bir gecede yönetici olmanız son derece olası değildir. Bir muhasebe firmasının merdiveni için on yıllar alabilir.

Kendi firmanızı başlatın. Gerekli deneyim ve mali kaynaklara sahipseniz, kendi muhasebe şirketinizi kurmayı da düşünebilirsiniz . Kolejden mezun olduktan hemen sonra müşteri tabanına, deneyime ve mali desteğe sahip olmanız olası değildir. Kendi başına vurmaya karar vermeden önce bir süre bir firmada çalışmanız gerekebilir.

 • Yeni işletmelerin çoğu ilk yıllarında kâr yapmazlar, bu nedenle bu ilk dönem boyunca size yetecek kadar para biriktirdiğinizden emin olun.

Eğitimine devam et. Hemen her sertifika, profesyonel eğitiminize devam etmenizi gerektirir. Bu genellikle dersler veya seminerler yoluyla belirli sayıda eğitim saatinin tamamlanması anlamına gelebilir. Aynı zamanda konferanslara gitmeyi ve alandaki son gelişmeleri takip edebilmek için üniversite dersleri almayı da içerebilir.

 • Sürekli eğitim için gereksinimlerini karşıladığınızdan emin olmak için sertifika kuruluşlarına danışın. Bu kuruluşlar ayrıca muhasebe alanındaki en son trendleri takip etmenize yardımcı olacak seminer ve konferanslar düzenler.
 • Firmalar genellikle çalışanların eğitimlerine devam etmeleri için masrafları ödemeye hazırdır.
 • Danışmanlık firmaları ve diğer kuruluşlar genellikle alanınızdaki konularda seminerler düzenler.

Farklı muhasebe türlerinde deneyim kazanmak. Alanınızda ilerlemeniz için, farklı bir muhasebe alanıyla kendinizi daha iyi tanımanız gerektiğini fark edebilirsiniz. Örneğin, eğer bir muhasebeciysen, bilgi sistemlerini tazelemek zorunda kalabilirsin, ya da tam tersi. Bu sadece terfi almanıza yardımcı olmaz, daha sonra başka bir yere daha iyi bir iş çıkarmanıza yardımcı olabilir.

 • Bu ekstra uzmanlığı almak için işvereniniz size ödeme yapmaya istekli olabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu