Girişimcilik

Müşterilerle İletişimi İyileştirmenin Önemli İpuçları

Müşterilerle iletişim söz konusu olduğunda hatalar için pek çok fırsat var.

Müşterilerle iletişim söz konusu olduğunda hatalar için pek çok fırsat var. Bir e-postayı yanıtlamayı unutmak, önemli bir proje gereksinimini yanlış anlamak veya müşterinin ihtiyaçları hakkında yanlış varsayımlarda bulunmak istemeniz, iletişim sorunları kariyerinize ve gelirinize zarar verebilir.

Müşterilerle iletişimi geliştirmek için birkaç sağlam uygulama uygulamak hem sizi nasıl gördüklerinde hem de işinizden memnun olmalarında büyük fark yaratabilir. Ayrıca, projeleri tamamlamada ve müşterilere teslim etmede size zaman ve enerji tasarrufu sağlar.

Bu makale, güçlü müşteri iletişimini açıklayacak ve başarılı bir kariyer için neden gerekli olduğunu açıklayacaktır. Ardından, iletişim uygulamalarınızı geliştirmek için bazı ipuçlarını inceleyeceğiz. Başlayalım!

Güçlü İletişim: Nasıl Görünürve Neden Önemli?

Güçlü iletişimin üç yönü vardır: zamanındalık, açıklık ve etkinlik. Bu nitelikler, işinizin müşterilerin beklentilerini karşılama veya aşma olasılığını arttırır ve bunları sizden olumlu bir izlenim bırakır.

Müşterileri yönetme konusunda herhangi bir deneyiminiz varsa , bu iki sonucun ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Müşterileri mutlu etmek, istediklerini (veya daha iyisini) sağlamak anlamına gelir. İyi izlenimler, müşterilerin gelecekteki projeler için size geri gelmesini sağlayan ve sizi işletmedeki arkadaşlarına öneren şeydir.

ManageWP olarak, müşterilere web sitelerinde nasıl yardımcı olduklarını göstermek için büyük müşteri raporları hayranıyız . Ancak, bir müşteri raporu göndermeden önce, neye ihtiyaçları olduğunu belirlemek ve uzmanlığı sunmak için müşterilerle iletişim kurmanız gerekir. İşte bu yazı buraya geliyor!

Genel olarak, müşterilerle güçlü bir iletişim , projeler üzerinde çalışırken verimliliğinizi artıracak , böylece varolan son sonucunuzu daha hızlı teslim edebilirsiniz. Ayrıca, stresin zayıf olması, karşılanamayan müşteri beklentilerine yol açan karışıklık ve işinizden memnuniyetsizlik gibi olumsuz iletişimin olumsuz etkilerinden de kaçınılacak.

Müşterilerle İletişimi İyileştirmenin 3 Önemli İpucu

Bu ipuçları, daha yüksek müşteri memnuniyeti oranları elde etmenize yardımcı olmak için iletişiminizin zamanında, net ve etkin olmasının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Uygulaması çok zor değil ve onları düzenli kullanırsanız ikinci bir doğa gibi hissetmeye başlayacaklar.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Bir Ürün Nasıl Geliştirilir?

1. Müşteri Taleplerine Hızlı Cevap Verin

Müşteri iletişimine zamanında yanıt vermek, yüksek kaliteli bir ilişki için çok önemlidir. Yeni başlayanlar için hızlı yanıtlar sadece kibardır. Müvekkilinizi, e-postalarını yanıtlamak için sizi bekletmek çok da önemli değil.

Ek olarak, hızlı bir yanıt süresi , müşterilerinizin projelerine yatırım yaptığınızı hissetmelerine yardımcı olur. Sizden haber almak için uzun süre beklemek, müşterilerin öncelikli olmadığınızı hissetmesine neden olabilir. Öte yandan, e-postalara hızlı bir şekilde yanıt verenler – yalnızca bir mesajın alındığını kabul etmek için bile – daha güvenilir görünüyorlar.

Öyle olsa bile, muhtemelen yardım edebilirseniz e-postaları okumak ve cevaplamak için saatler harcamak istemezsiniz. Önceden yazılmış e-postalar oluşturma, ‘hazır yanıtlar’ olarak bilinen belirli durumlara uyacak şekilde hızla düzenleyebileceğiniz   işlemi sizin için hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bu, gün boyu gelen kutunuza oturmaya ve bakmaya zorlamadan yanıt süresini azaltabilir.

Örneğin, müşterilerin mesajlarını aldıklarını bildirmek için bir onay e-postası yazabilirsiniz ve yakında daha ayrıntılı olarak cevap verecektir. Müşterinin adı, tam yanıtı göndereceğiniz tarih ve saat gibi ayrıntılar için yer tutucuları ekleyebilirsiniz. Ardından, bir müşteriyle bir e-posta girişini onaylamanız gerektiğinde, yalnızca hazır yanıtınızı seçer, yer tutucuları düzenler ve gönderirsiniz.

Elbette, sık sık göndermek zorunda kaldığınızı tespit ettiğiniz e-postalar için hazır yanıtlar kullanabilirsiniz. Gökyüzü sınırı! Tek gereksinim, hazır bir yanıtın size zaman kazandırması ve müşterilere daha hızlı yanıt vermenizi sağlamasıdır.

2. Yanlış anlamaları önlemek için ‘Aktif Dinleme’ Uygulaması

Aktif dinleme , konuşma sırasında söylenenleri daha iyi anlamaya yardımcı olmak için tasarlanmış bir uygulamadır. Konuştuğunuz kişinin duygularına yakından dikkat etmeyi ve ne söylendiğinin anlaşılması gerektiği şeklinde yorumlanmasını sağlamayı içerir.

Aktif bir dinleme ipucu açık uçlu sorular sormaktır. Örneğin, müşteriden bir proje için genel vizyonunu istemek, beklenen sonucu kendi bakış açısıyla görmenize yardımcı olacaktır. “Son ürüne X’i dahil etmemi istiyorsun, değil mi?” Gibi sorularla liderlik etmek, müşterinin ne istediğini göstermek yerine fikirlerini bir projeye dayatması daha olasıdır.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Fon Nasıl Oluşturulur?

Başka bir anahtar, aynı sayfada olduğunuzdan emin olmak için müşteri beyanlarını yorumlarınızı yansıtıyor. Müşterimize, projeyle ilgili genel vizyonlarını sorduğunuz önceki örneğimize geri dönelim. Fikirlerini açıklamalarını bitirdikten sonra, bu fikirleri kendi sözlerinizle tekrarlayın ve müşteriye bunları doğru anlayıp anlamadığınızı sorun.

Ek olarak, proje süresince müşteriden memnuniyetsizlik belirtileri veya diğer olumsuz duyguları not etmeye çalışın. Onlarla kontrol etmek, yol boyunca sorunları çözmenize yardımcı olabilir. “Projenin Y yönü hakkında endişeli görünüyorsunuz, sizi güvence altına almak için yapabileceğim herhangi bir şey var mı?” Gibi bir şey söyleyebilirsin. Müşteriniz konuyu kendileri ortaya çıkarabileceklerini ve dikkatinizi takdir edemeyeceklerini hissetmeyebilir.

Aktif dinleme, müşterilerin sizden ne istediği hakkında yanlış anlamaları önleyebilir. Bu, müşteri beklentilerini karşılayan veya aşan projeler teslim etmenizi kolaylaştıracaktır. Bu, sonuçta sizin için daha fazla proje ve gelire yol açan daha mutlu ve daha memnun müşteriler getirir.

3. Açıklama için soru sormaya istekli olun

Bir müşterinin ne istediğini veya neye ihtiyaç duyduğunu bildiğinizi varsayarsak, doğru anlamayı düşündüğünüzden daha yanlış anlamanız daha olasıdır. Özellikle onları etkilemek istediğimizde, bir müşteri için neyin en iyi olduğunu biliyormuşuz gibi davranmak cazip gelebilir. Ancak, bu tür varsayımlar bitmiş projeyi teslim etme zamanı geldiğinde felaket olabilir.

Bir müşteri anlamadığınız bir istek yaparsa açıklayıcı sorular sorduğunuzdan emin olun. Bir şey hakkında emin olamamakta yanlış olan bir şey yok. Ayrıca, müşteriler muhtemelen, gereksinimlerini yanlış anlamaya dayalı bir gözden geçirme talebinde bulunmak yerine önünüzdeki şeyleri açıklamayı tercih ederler.

Bunu bir adım öteye götürmek için, her yeni projeye bir dizi standart soru ile başlamayı deneyin . Müşteriler için açık uçlu sorular listesi oluşturabilir ve bunları hazır e-posta yanıtı olarak kaydedebilirsiniz. Daha sonra, her projenin başlangıcında, müşteri beklentilerini kullanıma hazır hale getirmek için bir araca sahip olacaksınız.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Parayı Akıllı Nasıl Kullanabilirim?

Sorularınızı oluştururken, projeyi müşterinin bakış açısından görme zihniyetiyle onlara yaklaşmayı deneyin. Projenizin üst düzeydeki misyonuna nasıl uyduğunu, projenin hangi zorlukları çözeceğini umduğunu ve projenin kime yardımcı olacağını hayal ettiklerini bilmek isteyeceksiniz.

Sonuç

Yeni başlıyor olsanız da ya da kurulmuş işinizi büyütmek istiyorsanız, müşterilerle etkin bir iletişim kurmanız başarı için gereklidir. Güçlü iletişim, müşteri memnuniyetini artırmanıza yardımcı olabilir ve işi doğru şekilde ‘tırnaklamanıza’ yardımcı olur.

Bu makalede, müşterilerle iletişiminizi geliştirmek için üç önemli ipucunu tartıştık. Özetlemek için, bu işaretçiler yardımcı olabilir:

  1. Müşteri taleplerine anında cevap verin.
  2. Yanlış anlamaları önlemek için aktif dinleme pratiği yapın.
  3. Açıklama için soru sormaya istekli olun.

Müşterilerle iletişiminizi geliştirmekle ilgili sorunuz var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

Bir önceki yazımız olan Girişimcinin Özellikleri Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı