Hobiler ve El Sanatları

Ahşaba yazı nasıl yazılır

Ahşap tabelalar hayal gücünüzü ifade etmenin ve evinizi dekore etmenin mükemmel bir yolu olabilir. Sadece ahşap değil, aynı zamanda DIY ev dekorunun muhteşem ve popüler bir biçimidir, ama yaratmak inanılmaz derecede kolaydır! Tek yapmanız gereken ahşabı seçmek, sonra onu işlemektir, böylece yazı tipinizi bir tipografi şablonu ve boya işaretleyicileri yoluyla ekleyebilirsiniz. Doğru araçlar ve bilgi ile, ev dekorasyonlarınıza güzelce kişiselleştirilmiş bir ekleme yapma yolunda ilerliyorsunuz!

Herhangi bir boyutta dikdörtgen bir kontrplak veya MDF parçası seçin. Çalışmaya başlamadan önce, doğru odun parçasını edinmelisiniz. Kullanılacak en kolay ve en iyi ağaç türü, en yakın donanım mağazasından satın alabileceğiniz kontrplak ve orta yoğunlukta lif levha (MDF). Donanım mağazasını ziyaret ettiğinizde, refakatçiden ahşabı belirli bir boyuta kesmesini isteyin veya büyük bir parça satın alıp kendi başına düzeltin.

 • İşaretinizi nasıl kullandığınıza bağlı olarak istediğiniz kadar büyük veya küçük gidebilirsiniz. Önceden odunların çoğu 48 cm (120 cm), 24 inç (61 cm) veya 24 inç (61 cm), 24 inç (61 cm) ile satılır.
 • Özellikle yeni başlayanlar için, kare ya da dikdörtgen tahta parçaları çalışmak için en kolay şekillerdir. Ancak, belirli bir temayı kullanmaya çalışıyorsanız veya sadece normdan farklı bir şey istiyorsanız, ahşabınızı farklı şekillerde şekillendirmek için bir oduncu kullanın.
 • Dairesel işaretler, örneğin mükemmel duvar sanatı yapar. Alternatif olarak, romantik bir alıntı ile kalp şeklinde bir işaret sizin ve diğer önemli yatak odası dekorasyon için mükemmel bir seçimdir.

Harfler için bir tipografi şablonu seçin veya oluşturun. Yazmak istediğiniz şey hakkında bir fikir sahibi olmadan tahtaya yazamazsınız! Tasarım ve tipografi için bir gözünüz varsa, kaligrafi kalemi olan bir kağıda kendi şablonunuzu çizin. Alternatif olarak, tipografi tasarımları için çevrimiçi arama yapın ve beğendiğiniz bir tasarımı yazdırın.

 • Örneğin, ev misafirleri için bir giriş işareti oluşturmak için “Yerimize Hoş Geldiniz” gibi bir şey yazabilirsiniz.
 • İşaret evinizde belirli bir oda içinse, evi tanımlamak için favori ifadenizi kullanın. Mesela, bu, ailenizin ve oturma odanız için hayattaki küçük anların tadını çıkarma konusunda edebi bir alıntı olabilir.
 • Alternatif olarak, yatak odası için bir isim levhası oluşturmak için bir aile üyesinin adını yazın.

Pürüzsüz hale gelene kadar ahşabı 120 ila 220 gr zımpara kağıdı ile zımparalayın. Tahta boyunca ileri-geri zımpara kağıdı ince zımpara kağıdını ovalayarak, kenarların ve sırtların bile tüm yüzeyini zımparalayın. Zımparalama, ahşabın lekelenmesini ve yazılmasını kolaylaştırır.

 • Alternatif olarak, elektrikli zımpara kullanabilirsiniz.

Yağ bazlı lekeyi ahşaba uygulayın. Lekeyi tahta kaşık veya çubukla iyice karıştırın. Lekeyi bir fırça veya temiz bir bez ile uygulayın. Boya fırçanızı veya bezinizi leke ile yükleyin ve tahta boyunca kaydırın. Ahşabı yukarıdan aşağıya boyayın.

 • Boyamaya başlamadan önce bir çift eldiven giymeyi unutmayın! 
 • Leke istediğiniz herhangi bir renk olabilir. Yaratıcı olmaktan korkma!
Ahşap üzerine nasıl yazılır
Ahşap üzerine nasıl yazılır

Yazmaya başlamadan önce lekenin kurumasını bekleyin. Lekenin kuruması yaklaşık 2 saat sürebilir. Yazılarınızı eklemeyi beklerken yazılarınızın net ve düzenli görünmesini sağlayabilirsiniz. Eldivenli bir parmağı tahtadan geçirerek ve temiz olup olmadığını görmek için kuruluğu test edin. 

Yazılarınızı korumak için ahşap üzerine bir leke engelleyici sürün. Bu özellikle kalıcı işaretleyicilerle yazıyorsanız yardımcı olacaktır. Ahşabın en karanlık kısımlarını kaplamaya odaklanın ve ürünü uygulamak için yumuşak bir bez kullanın. İlk kat tamamen kuruduktan sonra ikinci katmanı ekleyin. Çoğu leke engelleyicinin kuruması 6 ila 8 saat arasındadır.

 • Leke engelleyici yerel donanım mağazalarda mevcuttur.

Yazılarınız için boyutu ve boşlukları çizin. Her harfin tam olarak nerede olmasını istediğinizi ve yazınızı ne boyutta yapacağınızı hesaplamak için bir cetvel kullanmak isteyebilirsiniz. Yazının tahtaya sığması için bir kutu (veya kutu) oluşturarak yazının ne kadar yer kaplayacağını çizin. Kutu (lar) şablonunuzu merkezlemenize ve harflerinizi düzenli tutmanıza yardımcı olacak bir kılavuz oluşturacaktır.

 • Alternatif olarak, harflerinizi maskeleme bandıyla bloke etmek için bir çerçeve yapın.

Yazı Ekleme

Yazı Ekleme
Yazı Ekleme

Şablonu ormanın üstüne ortalayın. Yaptığınız veya yazdırdığınız şablonu alın ve ahşabın üstüne koyun. Şablonunuzu çizdiğiniz yönergelere uygun olarak düzenleyin. Çizerken pozisyonunuzu korumak için şablonunuzun köşelerine bant ekleyin. 

Şablondaki her kelimenin ana hatlarını bir kalemle çizin. Kalemin ucunu kağıda bastırın ve şablonunuzun çizgilerini izleyin. Sadece her harfin ana hatlarına odaklanın. Kuvvetli basınç uygulayın, böylece vuruşlar tahtada görünür. Herhangi bir hataları düzeltebilmeniz için bir kalem kullanın.

Anahatlarınızın görünürlüğünü kontrol etmek için şablonu tahtadan çıkarın. Anahatınız başarılı olursa, kalem tarafından geride bırakılan konturları görürsünüz. Çizgileri çıkaramazsanız, şablonu tahtaya yerleştirin ve harfleri tekrar çizin. Kalem silgisiyle yaptığınız tüm hataları silebilirsiniz.

Her mektubu, kalıcı bir işaretleyici veya boya kalemi ile dikkatlice yazın. Kalıcı işaretleyiciler veya boya işaretleriyle yapılan hatalar silinemez! Üzerinizdeki çizgilere dikkat edin. Her harfin doğru konumlandırılmasının ve şekillerinin çizilmesine odaklanın. 

Harflerinizi farklı vuruş genişlikleri ve kıvırcık tasarımlarla süsleyin. Harfler uygun bir şekilde özetlendikten sonra çekici görünmeye odaklanın. Görsel temyiz eklemek için harflerin döntüğü daha geniş vuruşlar yapın. Güzelleşmek için harflerin sonuna bukleler ekleyin. Ekstra tasarımları harflere nereye ekleyeceğinizi hatırlamak için şablonunuzu takip edin.

Koyulaştırmak için kelimeleri kaleminizin veya işaretçinizin üzerine getirin. Boya işaretleyicinizle harflere ikinci bir katman eklemek onları keskinleştirir ve daha temiz bir tasarım oluşturur. Yeniden uygulamadan önce ilk katın kurumuş olduğundan emin olun! Zaman kazanmak ve daha cesur çizgiler oluşturmak için hızlı kuruyan boya kalemleri kullanın; hızlı kuruyan işaretleyiciler kurumaya sadece birkaç dakika sürer.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba, birkaç gündür aradığım bilgiyi derlemiş-toparlamışsınız. Bende sürekli daha zor olan kazıma veya yakarak yazma olayını düşünüp duruyordum. Bu daha kolay olacak benim için. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu