WordPress

Neden Wordpress Kullanmalıyım?

Wordress Kullanmanız için 10 Neden

Neden WordPress Kullanmalıyım? İşte Size En İyi 10 Neden

Eğer merak ediyorsanız, “Neden WordPress kullanmalıyım?” Diye soruyorsanız, doğru yere geldiniz. Bu soruyu düşünmek, en azından WordPress’i biraz araştırdınız ya da bir arkadaşınızdan veya meslektaşınızdan duydunuz. Ancak bu, tüm avantajları ve eksileri tamamen tarttığınız veya özellikleri ayrıntılı olarak incelediğiniz anlamına gelmez.

Bu nedenle, WordPress’i kullanmanın yararlarını göstermek sizlere ve dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi ve web sitesi oluşturma yazılımı hakkında net bir fikir vermek istiyoruz . WordPress gerçekten her şeyi yapabilir!

Website Dilemma – Neden WordPress Kullanmalı?

Ortalama işletme sahipleri için WordPress, Joomla , Shopify , Magento, Wix ve Weebly gibi isimler yabancı isimler gibi görünebilir. Bir web sitesi oluşturma süreci, web sitelerini oluşturmak için kullanılan platformlar oldukları için bu isimleri hayatınıza taşır. Her birinin kendine özgü avantajları vardır, birçoğu ise belirli amaçlara sahip niş web siteleri için daha sık kullanılır. Örneğin, Shopify yalnızca bir çevrimiçi mağaza çalıştırıyorsanız mantıklıdır. Bir blog’la başlayıp sonra bir e-Ticaret mağazasına dönüşecek bir platform değil. Magento aynı teknede. Diğer web sitesi yapımcıları ve platformları daha fazla esnekliğe sahiptir ve bunlar genellikle en popüler olanlardır.

Squarespace’den Wix’e her şey, belirli beceri düzeyleri için harika araçlara sahiptir, ancak neden WordPress’i neden kullanacağınızı açıklayacağız.

 1. Yazılım özgür ve açık kaynaklıdır
 2. Herhangi bir web sitesi yapabilmeniz için uyarlanır
 3. Çok sayıda medya türünü destekler
 4. Öğrenmesi kolay ve büyük bir topluluğa sahip
 5. Web sitenizi temalar ve eklentilerle genişletebilir ve genişletebilirsiniz.
 6. Yönetmek bir dahidir
 7. SEO önce gelir
 8. Web sitenizin tam kontrolüne sahipsiniz
 9. Bloglama, işin en iyisi
 10. Herkes bunu yapıyor
WordPress kullanımı, no-brainerdır. Web’in% 29’unun bunu kullanmasının bir nedeni var. ?TWEET İÇİN TIKLAYIN

1. Yazılım Özgür ve Açık Kaynaklıdır

Hem WordPress.com hem de WordPress.org kullanımı tamamen ücretsizdir. Kısacası, WordPress.org sitenizin daha kontrol ve gelişmiş eklentileri yararlanmak Kendi kendini barındıran bir versiyonudur. WordPress.com yeni başlayanlar için harika bir sitedir, ancak para kazanmayı planlayan bir iş için tam olarak en iyisi değil. Daha yüksek ücretli planları var, ancak kişisel ve hobi blogları için bunu tavsiye ediyoruz.

Ama devam edersek , WordPress herkesin indirmesi için ücretsizdir . 2003’ten bu yana olan açık kaynaklı bir projedir. Bu, WordPress’in bir katkıda bulunanlar topluluğu tarafından geliştirildiği anlamına gelir. Açık kaynaklı projeler genellikle geniş topluluklarla ücretsizdir. Kullanıcılar bu topluluğa sıklıkla beta test kullanıcıları veya basit marka savunucuları olarak katılmaktadır, ancak bu sizin tarzınız değilse, katılım için gerçekten bir gereklilik yoktur.

Uyarı: WordPress yazılımı ücretsiz olmasına rağmen, büyük olasılıkla biraz para harcayacaksınız. WordPress kendi kendini barındırmıyor, bu yüzden hosting gerekiyor. Bu, gerçekten ucuz paylaşılan sunucular için ayda 3 $ civarında başlayabilir ve nihai hıza ve performansa ihtiyaç duyanlar için ayda birkaç yüze kadar gidebilir .

Tema ve eklentileri genellikle ücretsiz olarak bulabilirsiniz , ancak premium (ücretli) olanlar genellikle daha iyi özellikler ve kalite desteği sağlar. Son olarak, birçok WordPress kullanıcısı , ister freelancerlardan isterse ajanslardan olsun, ek hizmetler için ödeme yapıyor . Örneğin, sizin için bir logo tasarlamak veya sitenizdeki bazı CSS kodlarını ayarlamak için bir freelancer ödeyebilirsiniz. Diğer WordPress kullanıcıları, grafik tasarımcılarını veya bakım uzmanlarını aramada tutmaya isteklidir. Her şey kendi deneyiminize ve web sitenizin ölçeğine bağlıdır.

Ancak genel olarak, WordPress maliyetlerinizi minimumda tutabilirsiniz. Birçok web yöneticisi sadece hosting için ödeme yapıyor.

Eylemde görün:

WordPress.org web sitesine gittiğinizde , platform hakkındaki temel bilgileri açıklar, ancak tek düğme (normal menünün yanında), WordPress’i İndirme bağlantısının bir linkidir.

İlginizi Çekebilir
Wordpress
Wordpress

Bu , en yeni sürüme bağlı olarak sık sık güncellenen ücretsiz bir indirme sayfasına götürür. Bu, WordPress yazılımının kullanıcılara nasıl sunulduğunun anlık bir tadı sağlar. Ücretsiz yazılımı indirmeden önce banner reklamları tarafından bombardımana tutulmaz veya bir anketi tamamlamanız istenmez. Bazı açıklamalar, beta sürümleri, gereksinimler, kaynak kodu, arşivler ve indirme sayacı içeren basit bir sayfa görüyorsunuz. WordPress yazılımını kendiniz yüklemek için gereken talimatları içeren çoklu indirme seçenekleri (.zip ve .tar.gz dosyaları gibi) sunar.

En son WordPress sürümünü indirin
En son WordPress sürümünü indirin

Kolay Kurulum Yöntemi

Daha kolay bir kurulum yöntemi arıyorsanız, barındırma şirketinize bakmanızı öneririz. En saygın sunucular, WordPress’in dakikalar içinde çalışmasını sağlamak için tek tıklatma kurulumdüğmelerine sahiptir. Kinsta’da, WordPress’i yüklemek, “Site Ekle” ye tıklamak kadar kolaydır.

WordPress'i yükle
WordPress’i yükle

Bu sayede dosyaları yönetmeye ve bir FTP yoluyla karşıya yüklemeye gerek yoktur. Yönetilen WordPress hosting şirketleri, tüm kurulum, bakım, güvenlik ve yedeklemeleri yol boyunca ele alarak bir adım daha ileriye taşıyor.

Güncellemelere gelince, yeni bir WordPress sürümü her yayınlandığında indirme sayfasına geri dönmek zorunda kalmazsınız. Bunun yerine, WordPress, genellikle bir dakikadan daha kısa bir sürede işlemi tamamlayabileceğiniz panodaki güncellemeyi size bildirir.

2. Her Türlü Web Sitesi Yapabilmenizi Sağlıyor

WordPress ile ilgili yaygın yanlış kavramlardan biri, temel olarak bloglar oluşturmasıdır . Aslında bir noktada, aslında, durum buydu. WordPress bir blog platformu olarak geliştirilmiştir, ancak yıllar boyunca çeşitli yeni sürümlerle büyük ölçüde değişmiştir.

Aslında, WordPress blogging köklerinden dolayı bir avantajdır. Blog gönderilerini yazmak ve yayınlamak için en temiz, en hızlı yollardan bir tanesidir ve hepsi en baştan itibaren dahil edilmiştir. Bazı web sitesi oluşturma araçları ilk önce tasarım ve uygulama hakkında düşünür, daha sonra bloglama arayüzü bir süre sonra gelir.

Bu WordPress ile durum böyle değil, bu yüzden güzel bir e-ticaret sitesi oluşturabilir ve blogun geliştirme sürecinin ayrılmaz bir parçası olduğunu bilirsiniz.

Eylemde görün:

Liste sonsuzdur, ancak işte WordPress ile yapabileceğiniz web sitelerinin birer örnekleri:

 • Bloglar
 • İş siteleri
 • Portfolyolar
 • Forum
 • E-ticaret siteleri
 • Derecelendirmeler siteleri
 • Üyelik siteleri
 • e-Öğrenme modülleri
 • Sohbet odaları
 • Galeriler
 • Kişisel tanıtım için kişisel web siteleri
 • İş ilanları
 • İş dizinleri
 • Quora benzeri Q & A siteleri
 • Bağış toplamak için kâr amacı gütmeyen web siteleri
 • Wikis ve bilgi temelleri
 • YouTube gibi medya merkezli siteler
 • Açık artırma ve kupon siteleri
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress Email Aboneliği ve MailChimp Kullanım

Açıkça, liste uzayıp gidiyor. WordPress ile ilgili iyi haber, forumlar ve e-ticaret web siteleri gibi şeylerin işlevselliğinin basit eklentiler ve temalarla elde edilmesidir. Örneğin, web tasarım işim için çevrimiçi bir portföy oluşturmak istesem aşağıdaki temayı kullanabilirim. Tek istediği, küçük bir kerelik ücret, bazı demo verilerinin yüklenmesi ve kendim yapmak istediğim değişiklikler.

WordPress portföy sitesi
WordPress portföy sitesi

Aşağıdaki ekran görüntüsü, WooCommerce eklentisiyle eşleşen oldukça popüler bir e-ticaret temasıdır. WooCommerce, düzenli WordPress web sitenizi ödeme işleme, alışveriş sepeti ve ürün galerileriyle çalışan bir çevrimiçi mağazaya dönüştürmenin başlıca yollarından biridir.

Ayrıca, Easy Digital Downloads  (genellikle dijital ürünler satmak için kullanılan) ve  WP E-ticaretgibi diğer e-ticaret eklentileri de vardır .

Aşağıdaki son örnek bir forumu göstermektedir. Bu web sitesi bir tema kullanılarak oluşturuldu, ancak bazı forum eklentileri için internete bakmayı da düşünebilirsiniz. Zaten hoş bir tema seçtiyseniz ancak forum işlevine sahip değilseniz birkaç tane kullanılabilir. Ve işte tam olarak WordPress ile farklı türdeki web sitelerini gerçekleştirebilirsiniz. İhtiyacınız olan özelliği yazın, ardından Google’a gidin ve gereksinimlerinize uygun herhangi bir eklenti veya tema olup olmadığını görün. Bahse girerim, her zaman iyi sonuçlar elde edersiniz.

WordPress forum örneği
WordPress forum örneği

3. Sayısız Medya Türlerini Destekler

WordPress için kabul edilen dosya türlerinin uzun listesine göz atmaktan çekinmeyin , ancak aşağıdaki birincil kategorilerin hepsinin kabul edildiğini bilin:

 • Görüntüler
 • dosyalar
 • Ses
 • Video

Kendi deneyimlerimde, WordPress’in hiçbir zaman herhangi bir dosyayı desteklemediğini görmedim. .Jpg, .png, .gif .pdf, .doc, .pptx, .mp3, .m4a, .mp4, .mov, .wmv ve .avi gibi ortak dosyaları yüklemeyi bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, .odt, .key, .ogg ve .3gp gibi daha belirsiz dosya türlerinde sorun yaşamayacaksınız.

Ve SVG’ler gibi izin verilmeyen bazı dosya formatları olsa da, bunun üstesinden gelmek için iyi çözümler vardır. Kısacası, web sitenize bir fotoğraf, gif, video veya belge koymak istiyorsanız, WordPress ile genellikle adil bir oyun. Belli bir sayfada yayınlamadan bir web sitesinde belgeleri ve sunuları barındırmak bile yaygındır.

Uyarı kelimesi

Evet, WordPress hemen hemen her tür medyayı destekler. Bununla birlikte, kurallara uymanız ve yalnızca yasal olarak sizin tarafınızdan sahip olduğunuz, ücretsiz indirmelere açık veya kredi verildiğinde kullanılabilen medyaları kullanmanız gerekir.

Fotoğraf ve video gibi yasal medyayı bulmak için bazı yerler:

Eylemde görün:

WordPress medya desteğinin mükemmel bir örneği olarak, Sony Müzik web sitesi hem müzik parçalarını hem de videoları tanıtır. Bu nedenle, genellikle web sitesinde çeşitli video ve ses kliplerini bulabilirsiniz. Ayrıca, başlıktaki büyük Kenny Chesney resmi ile görebileceğiniz gibi, resim ağırlıklı bir web sitesi. Bazı web sitesi geliştiricileri medya desteğinde daha iyi hale gelse de, neredeyse her zaman izin verilmeyen bir şey bulacağınız anlaşılıyor.

Sony - WordPress medya örneği
Sony – WordPress medya örneği

Çeşit sitesi de WordPress kullanır ve onun ana sayfa film çekimleri ve TV şovları arka plan resimleri, kısa video klipler, film fragmanları, animasyonlar, müzik parçaları ve galeriler gibi öğelerle doludur. Eğlence dergisine yazılan her makalenin medyayla ilgili bir şeyleri olduğu için Variety’den daha iyi bir örnek bulmak zor.

Çeşitlilik - WordPress ortamı örnek 2
Çeşitlilik – WordPress ortamı örnek 2

4. Öğrenmesi Kolay ve Büyük Bir Topluluğa Sahiptir

Açık kaynaklı bir yazılım olarak, WordPress herkes tarafından kullanılabilir. Kullanıcı tabanı fiyatlandırma, premium müşteri desteği veya beceri seviyesiyle sınırlı değildir. Tabii ki, WordPress hakkında öğrenecek çok şey var, ama herhangi bir kişi on dakika boyunca pano ile oynayabiliyor ve arayüzün nasıl çalıştığını emmeye başlıyor.

Ayrıca, yazılıma erişebilmek için birçok engel olmadığı için, kullanıcılar WordPress platformunun farklı yönlerini özetleyen bloglar, forumlar, çevrimiçi kurslar, seminerler, web seminerleri ve kitaplar yaptılar. Daha sonra WordPress’ten daha resmi müşteri desteği var. Özel destek için ekstra para ödeyebilir veya WordPress forumlarında çalışabilirsiniz.

WordPress’i öğrenmek ya da hızlı gelişim sorularını cevaplamak için kaç tane kaynak bulunduğuna dair gerçekten inanılmaz bir şey. Örneğin, e-posta gelen kutunuzda tutarlı bir WordPress akışı akışı almak için böyle bir blogu takip edebilirsiniz. Öte yandan, anında çözümler bulmak için Google’da da arama yapabilirsiniz (WPBeginner hızlı düzeltmeler için bilinir).

Eylemde görün:

WordPress topluluğunu, öğrenme sürecinin iki bölümüne yardımcı olarak görüyoruz:

 • Uzun süreli bilgi için organize eğitim.
 • WordPress sorunlarınızı hızlı çözümler.

WordPress eğitimi ücretsiz ya da bir ücret karşılığında bulunabilir, ancak bir şey kesin: En iyi çevrimiçi kurslar iyi organize edilmiş, uygun fiyatlı ve kendinizi kullanabileceğiniz, müşterilere verebileceğiniz veya çalışanlarınızla paylaşabileceğiniz bilgilerle dolu. Örneğin, WP101 web sitesiaşağıdaki konularda kusursuz bir video kursu ile iyi bilinen bir eğitim noktasıdır:

 • WordPress 101
 • WooCommerce 101
 • Yoast SEO eklentisi
WordPress eğitimlerini öğrenin
WordPress eğitimlerini öğrenin

Bir eğitim kursu ile WordPress’i öğrendikten sonra, kendi web sitelerinizle çalışacaksınız. Geleneksel özel destek WordPress aracılığıyla sağlanmadığından, çevrimiçi olarak bloglara, forumlara, Google’a ve diğer topluluklara dönmeniz gerekir . Birincil WordPress destek forumu, geliştirme durumlarınızın çoğu için hile yapmalıdır. Aşağıdaki ekran görüntüsünde WordPress’i, WordPress ile ağ iletişimi, localhost yüklemelerini, düzenli yüklemeleri ve daha fazlasını konu alan konuları gösterir. Ben kişisel olarak daha fazla “Google’ı ve neyin geldiğini görün” türünden bir araştırmacının türüyüm, ancak hem forumlar hem de bloglar sorunları zamanında çözmek için çok önemlidir.

Premium eklentiler ve temalar için, bu geliştiriciler genellikle bilgi tabanları, forumlar , bilet sistemleri ve e-posta yoluyla kendi özel desteklerini sağlarlar .

WordPress destek forumları
WordPress destek forumları

5. Web Sitenizi Temalar ve Eklentiler ile Genişletebilir ve Genişletebilirsiniz

WordPress temalarının ve eklentilerinin bir web sitesi oluşturmayı nasıl kolaylaştıracağını daha önce tartışmıştık, ancak bu öğeler ölçekleme için de önemlidir. Standart bir blog için, bir tema kapacak, tasarımı ayarlayacak ve blog yazmaya başlayacaksınız. Aynı iş web sitesi veya portföy için de geçerlidir.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress'e Eklenti Yükleyemiyorum

Temaların site temeli olarak hizmet vermesi yaygındır. Bundan sonra tasarım çalışmaları, bazı renk değişiklikleri, logo eklemeleri ve tabii ki yeni sayfalar ve blog gönderilerinin yanı sıra en az düzeyde.

Ancak her defasında, web sitenize yeni bir şey eklenmesi gerektiğini anlıyorsunuz. Belki de müşterileriniz sitenizin bir üyelik bölümü için sesleniyor ya da belki aylık bir testin müşterileri markanızla etkileşim kurması için harika bir yol olduğunu fark ettiniz. Her iki durumda da, bir eklenti sorunu giderir.

Örneğin, sitenizin bir bölümünü bir topluluğa dönüştüren çok sayıda mükemmel üyelik eklentisivar. Bazıları ücretsiz, diğerleri ise ödemek zorunda. Aynı sınav eklentileri için de geçerlidir. .

Siteyi Genişletme Yalnızca Eklentilerle olmuyor

Evet, eklentiler genellikle sitenize işlevsellik eklendiğinde şovu çalıştırır. Çoğu zaman site lansmanında sadece bir temaya ihtiyacınız var.

Ancak siteniz büyüdükçe, sektördeki değişikliklerle birlikte kendi siteniz için farklı ihtiyaçları fark etmeye başlayacaksınız. Bunun mükemmel bir örneği Google’ın mobil uyumlu web sitelerini ödüllendirmeye başladığı zamandı. Bir yıl içinde tüm WordPress tema geliştiricileri, mobil cihazlara uygun tasarımlar satmaya başladı. Bu nedenle, birçok web sitesi sahibinin dışarı çıkması ve yeni temalar alması gerekiyordu.

Web sitelerinin, aşağıdaki nedenlerden dolayı yeni temalar alması için de yaygındır:

 • Yeni bir görünüm gerekiyor.
 • Ücretsiz bir temadan daha güçlü bir prime geçmek gerekiyor.
 • Web sitesi sahibi, tema geliştiricisinden daha iyi müşteri desteği istiyor.
 • İşletmenin internette neler sunduğunda bir değişiklik oldu.
 • Site sahibi, eklentilerin yayınlayamayacağı farklı araçlara ihtiyaç duyar.

Eylemde görün:

Bir WordPress temasının aranması, bir Google aramasının tamamlanması kadar basittir. WordPress temalarının farklı kategorilerini kapsayan listelerden oluşan bir saldırı bulabilirsiniz. “Emlak WordPress temaları” ya da “düz WordPress temaları” nı aramaya çalışın ve çok sayıda seçenek göreceksiniz. Ancak, en iyi bahsiniz güvenilir bir WordPress tema mağazasından ve geliştiricisinden seçim yapmaktır. Bu, kaliteli destek, hızlı ve iyi optimize edilmiş kod ve uzun mesafe için güncellemeler almanızı sağlar.

WordPress tema mağazası
WordPress tema mağazası

İşte bazı saygın ve tanınmış tema noktaları listesi:

Online tema pazarları da var. Ancak, bazen geliştiricilerin gezegenin yüzünü düşürüp desteksiz bir tema bırakmasını sağlayarak bunlara dikkat edin. Ama aynı zamanda geniş bir çeşitliliğe sahipler ve yüksek kaliteli temalar var, sadece biraz daha zor görünmelisiniz:

Eklentiler, hem ücretsiz hem de premium sürümleri bulabileceğiniz temalara benzer. Tek fark, ücretsiz eklentilerin gerçek işletme web siteleri tarafından çok daha yaygın olarak kullanılmasıdır. Ücretsiz temalar, kişisel ve yeni başlayanlar için güzeldir, ancak profesyoneller genellikle 50-100 $ ‘lık daha güzel bir premium tema elde etmek için harcarlar.

En iyi eklentilerin çoğu her zaman serbest olduğundan, eklentilerle her zaman böyle olmaz. WordPress kontrol paneliniz üzerinden yeni eklentileri arayabilir veya WordPress eklenti kütüphanesine gidebilirsiniz . Bu kütüphanenin çoğu 50.000’den fazla eklentiye sahiptir, çoğu ücretsizdir (veya bir çeşit freemium iş modelidir). Kütüphane, önbellekten forum eklentilerine ve spam’den sosyal medya eklentilerine kadar her şeye sahiptir. Bir eklentinin yüklenmesi birkaç dakikadan fazla sürmez ve eklenti sayfalarının her biri ekran görüntüleri, özellik listeleri ve hatta bazı demoları içerir.

WordPress eklenti havuzu
WordPress eklenti havuzu

Birçok premium eklenti de internet üzerinden satılmaktadır. Ücretsiz ve premium eklenti arasındaki temel fark, genellikle ücretli bir eklentiyle daha iyi müşteri desteği almanızdır. Premium eklentileri aramak için bazı harika yerler:

6. Yönetmek için bir dahi almaz

Web sitesi geliştirme şirketleri genellikle, peşinat peşin ödemeyi ve düzenli bakım için aylık ödemeyi istedikleri pahalı paketler satmaktadır. Tek sorun, ipuçlarını öğrenip uygun eğitimden geçerseniz WordPress’in yönetilmesi hiç de zor değil. Web sitesi yönetimi genellikle birkaç şey içerir:

 1. Sunucunun iyi olduğundan emin olmak.
 2. Güvenlik kontrollerini tutmak.
 3. Yedeklemeleri çalıştırıyor.
 4. Eklentiler, temalar ve WordPress yazılımı güncelleniyor.
 5. Spam’i yönetme.
 6. İşlevsellik ve kırık bağlantılar için sınama.
 7. Hız ve SEO’da iyileştirmeler yapmak.

Sunucuda kişisel olarak kontrol etmiyorsunuz, bu yüzden iyi bir ev sahibi olmanız ve sitenin her zaman çalışıp çalışmadığını görmeniz hakkında daha fazla şey var. Güvenlik ve yedeklemeler ya eklentilerle ya da yönetilen bir WordPress barındırma planıyla gerçekleştirilir. Listedeki diğer her şey sadece vesilelerle yapılmalıdır. Örneğin, Kinsta’da yedeklemeler her gün otomatik olarak alınır, 14 gün boyunca saklanır ve bir tuşa basılarak geri yüklenebilir .

WordPress yedeklemesini geri yükle
WordPress yedeklemesini geri yükle

Örneğin, muhtemelen web sitesi hızına yardımcı olmak için bir önbellek eklentisi yüklemek isteyeceksiniz . Aynı SEO için de geçerli. Spam yönetimi, Akismet eklentisiyle tamamlanır ve bozuk bağlantılar için bazı eklentiler vardır.

Eylemde görün:

Tek manuel bakım görevlerinden biri eklentileri, temaları ve WordPress’in kendisini güncellemektir. İyi haber, güncellemeler yayınlandığında WordPress’in size bildirmesidir. Bu nedenle, uyarıları gördüğünüzde güncellemeleri yaparsınız. Genellikle herhangi bir güncelleme için bir dakikadan az sürer, sonra işe geri dönebilirsiniz.

WordPress eklentilerini güncelle
WordPress eklentilerini güncelle

Diğer her şey (SEO, yedeklemeler, hız, güvenlik, bozuk bağlantılar ve spam gibi) eklentiler kullanılarak yönetilebilir. Örneğin, WP Time Capsule eklentisi , artımlı dosya ve veritabanı yedeklerini ayarlamak için harika bir araçtır. Eklenti arka planda çalışır. Bir dosya bozulursa veya siteniz çökerse, sorunu çözmek için geri yükleme işlevi vardır.

WordPress yedekleri
WordPress yedekleri

7. SEO Önce Gelir

WordPress, platforma yerleştirilmiş SEO’nun bulunduğu bilinir. Aslında, WordPress, tüm sayfalarınız ve yayınlarınız için otomatik olarak başlık etiketleri ve meta açıklamalar oluşturur. Bu, içeriğiniz hakkında bilinen arama motorlarına izin verir ve endeksli ve potansiyel olarak sıralamasında yükselir. WordPress’teki her şeyde olduğu gibi, eklentiler ve çevrimiçi araçlar tarafından sunulan daha gelişmiş özellikler de vardır . İşte dikkate alınacak bazı SEO favorileri:

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Bir HTML Sayfasını 404 Hataları Olmadan WordPress'e Nasıl Yüklerim

Eylemde görün:

Yoast SEO eklentisi bir herhangi WordPress site için sahip olması gereken bir eklentidir. WordPress’teki varsayılan SEO araçları harika, ama Yoast onu bir sonraki seviyeye taşıyor.

Aşağıda, size bir odak anahtar kelimesi için soran Yoast’ın bir bölümü verilmiştir. Bu bir sayfa veya blog yazısı için olabilir. Bu odak anahtar kelimesini hedefledikten sonra, Yoast mevcut gönderiyi veya sayfayı analiz eder ve anahtar kelimeyi hedeflemede ne kadar etkili olduğunuzu paylaşır. Anahtar kelime yoğunluğu, anahtar kelime konumları hakkındaki düşünceler, SEO başlığı sözleri, sayfa başlığı önerileri ve daha fazlasını görürsünüz. Temel olarak SEO’nuzu her sayfada bulabileceğiniz en iyi hale getirmek için dev bir kontrol listesi.

Yoast SEO odak anahtar kelimesi
Yoast SEO odak anahtar kelimesi

8. Sitenizin Tam Denetimini Yapın

“Web sitesi oluşturucuları” veya “web sitesi platformları” için bir Google araması, her türlü sonucu ortaya çıkarır. WordPress büyük olasılıkla WIX, Squarespace, Joomla, Magento, Shopify, Weebly ve Jimdo gibi yarışmalarla birlikte tüm web sitesi yapı listelerinde yer alacaktır. Bunların hepsi web siteleri oluşturmak için gayet iyi, ancak Squarespace, Shopify ve WIX gibi açık kaynaklı olmayanlar, premium paketlerde sunulan özellikler için kontrolünüzü sınırlar.

Bu, aşağıdaki gibi bazı sınırlamalar ile sizi bırakır:

 1. E-ticaret işlevselliği genellikle yerleşiktir, dolayısıyla eklentilerle genişletme konusunda yapabileceğiniz çok şey yoktur.
 2. Genellikle, barındırma sağlanan her ne olursa olsun. Ana bilgisayarları test etme ve en iyi değer veya en yüksek performansa sahip olma özgürlüğüne sahip değilsiniz.
 3. Kodun ayarlanması, şirketlerin sizinle paylaştıklarıyla sınırlıdır. Daha da kötüsü, Shopify (Sıvı olarak adlandırılan bir dil kullanır) gibi tamamen benzersiz bir kodlama diliyle sıkışırsınız. Kısacası, editör aracılığıyla kendinizle baş edemediğiniz değişiklikler için özel bir geliştirici kiralamanız neredeyse garantilidir.
 4. Teknik olarak sitenizin ve içeriğinizin tam sahipliğine sahip değilsiniz. Web sitesini bu şirketlerden kiralıyorsunuz. Yani ödemeyi bıraktığınızda, tüm bu dosyalar ve sayfalar şirket tarafından kaybedilir veya tutulur. WordPress ile dosyaların sahibi sizsiniz ve hiç kimse onları başka ana bilgisayarlara taşımanıza engel olamaz.

Eylemde görün:

Görünüm sekmesi, WordPress’deki tüm özelleştirmeler için kontrol merkezidir. Temalar, fontlar, renkler, widget’lar, menüler, logolar ve kodlar üzerinde özgürce dizginlerin olduğu yer. Düşünebileceğiniz her şey bu alanda ayarlanabilir. Yeni başlayanlar, ara ürünler ve ileri düzey kullanıcılar için mükemmeldir, çünkü dokunduğunuz kod miktarını sınırlandırırken, aynı zamanda geliştirme sürecini hızlandırır.

Ayrıca, çeşitli temaların kendi kişiselleştirme modülleri vardır veya kodlama gereksinimini neredeyse ortadan kaldırmak için bir sürükle ve bırak editörü kurabilirsiniz.

WordPress görünümünü özelleştirme
WordPress görünümünü özelleştirme

Gelişmiş düzenlemelere gelince, tüm web sitesi dosyalarına WordPress panosundan, barındırma hesabınızdan veya yerel bir ortamdan erişilebilir. Google Analytics için bir kod snippet’i yerleştirmeye çalışıyorsanız veya açılış sayfasının CSS’sinin tam bir revizyonunu gerçekleştirmeye çalışıyorsanız, WordPress’in kapsamına girmiş olursunuz.

WordPress görünüm düzenleyicisi
WordPress görünüm düzenleyicisi

9. Bloglama, İşin En İyisi Oldu

WordPress bir blog platformu olarak doğdu. Rakipleri vardı, ancak hiçbir şey WordPress bloglama motorunda bulduğunuz güç, zarafet ve gelişmiş araçlarla hiçbir şey karşılaştırmıyor. Tumblr, Medium, Ghost ve Blogger gibi seçenekler hobileri için mükemmel derecede iyidir, ancak profesyoneller WordPress’e gider. WordPress blog editörünün içinde inanılmaz bir araç kümesi bulunur.

Biçimlendirme ve medya araçlarından yararlanarak basit, tek yazarlıklı bir blog çalıştırabilirsiniz. Ayrıca, ileri düzeydeki yayınları planlayarak ve katkıda bulunanlar ve düzenleyiciler için birden çok kullanıcı türü ayarlayarak tam bir çevrimiçi dergi oluşturma seçeneği de bulunmaktadır. Önizleme, gönderideki her şeyi düzenleme ve kodu tamamen denklem dışında tutma seçeneklerinin yanı sıra, WordPress’i gerçekten yenemezsiniz.

Eylemde görün:

WordPress blog platformunun bir avantajı, izinler veya kullanıcı rolleridir . Siteyi yönetici olarak çalıştırdığınızı varsayalım. Bu, dosyalara, tüm eklentilere, SEO’ya ve güvenlik araçlarına erişebileceğiniz anlamına gelir. Blog için içerik oluşturmak için bir editör ve üç yazar işe alırsınız. Tek sorun, blog gönderilerinin yanında bir şeyle uğraşmak istememeniz.

Bu nedenle, bir kişiyi Editör rolü ve diğerlerini de Katkıda Bulunan olarak ayarlayabilirsiniz. Editör, yayınları düzenleyebilir ve yayınlayabilir, ancak Katkıda bulunanlar yayın oluşturabilir, ancak yayınlayamaz.

WordPress rolleri ve izinleri
WordPress rolleri ve izinleri

Ne kadar güçlü ve iyi organize olduğunu görmek için blog arayüzüne de bakabiliriz. Medya ekleyebilir ve bir düğmeyi tıklayarak biçimlendirmeyi değiştirebilirsiniz. Üstteki başlığı ve permalink’i değiştirmenize izin verir ve kategoriler, etiketler ve okunabilirlik için seçenekler vardır. Geri dönüp geçmiş sürümlerini geri almak için revizyonlar görüntülenir ve Önizleme ve Yayınlama düğmeleri en sona kadar sizi bekliyor.

WordPress editörü
WordPress editörü

Görsel görünüm, HTML’yi son kullanıcıların ne göreceğine benzer şekilde verir. Ayrıca tüm yayın içeriğinizi HTML formatında gösteren Metin görünümüne de geçebilirsiniz.

WordPress HTML metin görünümü
WordPress HTML metin görünümü

10. Herkes yapıyor

Onlarla köprüden atla! Tamam, çünkü her şey bir şeyler yapıyor çünkü her zaman takip etmenin en büyük nedeni değil. Ancak WordPress kendini tekrar tekrar kanıtladı, bu yüzden kelime performansı, genişletilebilirliği ve kullanım kolaylığı hakkında bilgi aldı. İnternetteki tüm web sitelerinin% 29.3’ünün WordPress’i kullanmasının bir nedeni var .

Tanınmış bir SEO olan Patrick Coombe, inbound.org sitesinde web sitesi sahipleri ve pazarlamacıları için bir soru sordu : “Eğer web sitenizi başlatabilirseniz, neler değiştirirdiniz?” İşte WordStream’in kurucusu olan Larry Kim , şöyle demişti: :

WordPress vs Drupal
WordPress vs Drupal

Açıkçası, WordPress doğru bir şey yapıyor. Bunu denemek için çok fazla fedakarlık yapmak zorunda değilsiniz. Belirtildiği gibi, WordPress yazılımı ücretsizdir ve çoğu hosting şirketinin bir tür para iade garantisi vardır.

En deneyimli WordPress kullanıcıları, geliştiricileri sürekli güncellemeleri ve iyileştirmeleri konusunda övecekler. Serin olan şey, bir güncelleme yayınlandığında, güncellemenin WordPress deneyimini nasıl geliştireceğini özetleyen bir bilgilendirme sayfası olmasıdır.

Eylemde görün:

ABD’deki en büyük 100 en hızlı büyüyen şirketin% 62’si (Inc. 5000) WordPress’i kullanıyor. –  Nelio Yazılımı

WordPress vitrin
WordPress vitrin

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Süper bir açıklama olmuş ilk defa şu wordpressi adam gibi açıklayan tek sitesiniz ellerinize sağlık hemen wordpress blog açıcam kendime

 2. Bende kara kara düşünüyordum joomlami kurim wordpressmi taki bu wordpress ile makaleyi görene kadar kesinlikle wordpress kurucam

  1. WordPress ile kurulan siteler herzaman internet dünyasına bir adım önde girmenize sebeptir sevindim adınıza:))

 3. Güzel bir yazı olmuş kesinlikle googlenin en sevdiği wordpresstir seo canavarı ve çok elastik nereye çekersen oraya gidebiliyor

 4. Tabii ki wordpress ama eğer hit alan bir site/fikir varsa ve video/resim ağırlıklıysa hosting konusunda elinizi cebinize atmanız şart…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu