WordPress

WordPress’te Anket Oluşturma (Raporlama)

WordPress'te bir anket oluşturmak ister misiniz? 

WordPress’te bir anket oluşturmak ister misiniz? Anketler değerli bilgileri toplamanıza yardımcı olur, böylece veriye dayalı kararlar vermek için kullanabilirsiniz. Bu makalede, WordPress’te kolayca anket oluşturup güzel raporlar oluşturmanızı göstereceğiz.

WordPress için En İyi Anket Eklentisini Seçme

Anket formları oluşturmanıza ve bunları WordPress’e gömmenize izin veren birçok çevrimiçi hizmet vardır. Bu formların olumsuz tarafı, verilerin üçüncü taraf sunucularda saklanması ve sınırlı özelleştirme seçeneklerine sahip olmanızdır.

Bu formlardan bazıları, toplayabileceğiniz yanıtların sayısıyla da sınırlıdır. Daha fazla yanıt almak için fazladan ödeme yapmanız gerekir ve genellikle bu hizmetlerin aylık maliyeti yüksektir.

Üçüncü taraf hizmetlerine güvenmeden kendi web sitenizde anketler çalıştırabilirseniz hoş olmaz mıydı?

WPForms‘un devreye girdiği yer burası . Piyasadaki en iyi WordPress form oluşturucu eklentisidir .

WPForms anket özelliği ile aşağıdakileri elde edersiniz:

  • Anket oluşturmak için güçlü sürükle ve bırak form oluşturucu
  • Derecelendirme, Likert Ölçeği ve daha fazlası gibi akıllı anket alanları
  • Kullanıcı girişine göre anket alanlarını kişiselleştirmek için şartlı mantık
  • Barlar, grafikler, çizelgeler ve tablolarla etkileşimli anket raporları
  • Anket grafiklerini JPEG, PDF veya Baskı Biçimleri olarak dışa aktarabilme
  • Anket sonuçlarını başka bir yerde kullanmak için CSV olarak dışa aktarın

Bununla birlikte, WordPress web sitenizde kolayca anket oluşturup anket ekleyeceğinize göz atalım.

Açıklama: WPForms, WPBeginner’ın arkasındaki aynı ekip tarafından oluşturulur. Bu bizim premium WordPress eklentilerimizden biridir .

WordPress’te bir anket oluşturma

Yapmanız gereken ilk şey, WPForms eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir . 

Eklenti etkinleştirildikten sonra, lisans anahtarlarınızı girmek için WPForms »Ayarlar sayfasına gidin. Bu bilgileri hesabınızın altında WPForms web sitesinde bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Ardından, WPForms »Eklentileri sayfasını ziyaret etmeniz ve Anketler ve Anketler eklentisine ilerlemeniz gerekir. Devam edin ve anket eklentisini yüklemek için Install addon düğmesini tıklayın. Yüklendikten sonra, eklentiyi kullanmaya başlamak için ‘Etkinleştir’ düğmesine tıklamanız gerekir.

Şimdi bir anket formu oluşturmaya hazırsınız.

Yeni bir form oluşturmak için WPForms »Yeni sayfa ekle ziyaret etmelisiniz . Bu WPForms ‘sürükle ve bırak formu oluşturucu arabirimi başlatacak.

Öncelikle anket formunuz için bir başlık sağlamanız ve daha sonra Anket Formu şablonunu tıklamanız gerekir.

Bu, formda zaten eklenmiş birkaç alan içeren örnek bir müşteri geri bildirim formu şablonu yükler.

Herhangi bir alanı işaretleyip tıklayabilir, sürükleyip bırakarak yeniden düzenleyebilir veya formdan kaldırabilirsiniz. Sol sütundan yeni form alanları da ekleyebilirsiniz.

WPForms, aşağı açılan, radyo düğmeleri, onay kutuları, likert skalası, metin girişi, derecelendirme ölçeği ve daha birçok dahil olmak üzere yaygın olarak kullanılan tüm form alanlarını destekler. Bu, son derece etkileşimli anket formları oluşturmanızı çok kolaylaştırır.

WPForms ayrıca, daha önceki alanlardan birinde kullanıcı girdisine dayalı olarak anket sorularınızı kişiselleştirebileceğiniz anlamına gelen koşullu mantığı da içerir.

Formu oluşturduktan sonra, form ayarlarınızı saklamak için kaydet düğmesine tıklamanız gerekir. Artık form oluşturucudan çıkmak için kapat düğmesine tıklayabilirsiniz.

WordPress Web Sitenize Anket Formu Ekleme

WPForms, formlarınızı web sitenizde herhangi bir yere eklemenizi çok kolaylaştırır. Anket formunuzu herhangi bir WordPress yayına, sayfaya, özel gönderi türüne veya kenar çubuğunuza kolayca ekleyebilirsiniz .

Anket formunu bir WordPress yayını, sayfası veya posta türüne eklemek için, gönderi düzenleme ekranını ziyaret etmeniz ve ‘Form Ekle’ düğmesine tıklamanız gerekir.

Bu, daha önce oluşturduğunuz anket formunu seçebileceğiniz ve devam etmek için insert form düğmesine tıklayabileceğiniz bir açılır pencere açar.

Artık yazı editörüne eklenen kısa kodu göreceksiniz.

Yayını düzenlemeyi tamamladıktan sonra devam edin ve yayınlayın. Anket formunuzu canlı olarak görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

WPForms ayrıca anket formunuzu herhangi bir kenar çubuğuna veya widget hazır alanına kolayca eklemenizi sağlar . Sadece WordPress yönetici alanınızdaki Görünüm »Widgets sayfasına gidin ve WPForms widget’ını herhangi bir kenar çubuğuna sürükleyin.

Widget ayarlarında, daha önce oluşturduğunuz anket formunu seçin ve değişikliklerinizi saklamak için kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Artık anket formunuzun kenar çubuğunda görüntülendiğini görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

Anket Formu Sonuçlarınızı Görüntüleme

WPForms anket sonuçlarını güzel grafikler ve grafiklerde gösterir . Ayrıca, anket sonuçlarını yazdırabilir ve bunları en sevdiğiniz elektronik tablo yazılımınızda kullanmak üzere dışa aktarabilirsiniz.

Anket sonuçlarınızı görmek için, WPForms »Tüm Formlar sayfasını ziyaret etmeniz ve anket formunuzun altındaki ‘Anket Sonuçları’ bağlantısını tıklamanız gerekir.

Sonuçlar sayfasında, etkileşimli bir grafikte ve tablolarda görüntülenen anket yanıtlarınızı göreceksiniz. Yanıtları tek bir soruya ve tüm ankete verebilirsiniz.

Üstte, farklı grafik türlerine ve dışa aktarma seçeneğine geçmek için seçenekler görürsünüz. Bireysel anket sonuçlarını, sunum slaytları, blog yayınları veya sosyal medyada kolayca paylaşabilmek için JPEG, PDF ve Print formatları olarak kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir formu bir ankete dönüştür

WPForms ayrıca bir anket formunda herhangi bir form oluşturmanızı ve geçmiş sonuçları bir anket olarak görüntülemenizi sağlar. Anket alanı olarak ele almak istediğiniz belirli form alanlarını bile seçebilirsiniz.

Bu, bir iletişim formu , kullanıcı kaydı veya bülten kayıt formları gibi diğer formlardan veri toplamak istiyorsanız, özellikle yararlıdır .

Mevcut bir WPForms formunu bir ankete dönüştürmek için, formu WPForms’ta düzenleyin ve Ayarlar »Anketler ve Anketler bölümüne gidin. ‘Anket Raporlamasını Etkinleştir’ seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretlemeniz ve değişikliklerinizi kaydetmeniz gerekiyor.

Bireysel form alanı için anket raporlamasını etkinleştirmek için, sadece formu düzenleyin ve ardından etkinleştirmek istediğiniz alana tıklayın.

Sol taraftaki ‘Saha Seçenekleri’ bölümünün altında, Gelişmiş Seçenekler’e tıklamanız ve ‘Anket Raporlamasını Etkinleştir’ seçeneğini işaretlemeniz gerekir

Bu makalenin, WordPress’te kolayca güzel anket formları oluşturup nasıl ekleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress Siteniz Ne Kadar Hızlı? Ücretsiz Hız Test Araçları ile öğrenin
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu