Daha İyi Bir Yaşam

Sırt Ağrısını birkaç dakika içinde tedavi edebilen 8 Ayak Egzersizi

Bir çok kişinin sırt ağrısı vardır. Sırt ağrısının nedenleri uygunsuz oturma veya ayakta durma pozisyonlarından yaralanmalara veya başka hastalıklara kadar değişebilir. Hafif veya şiddetli olabilir ve sırt ağrımız olduğunda ağrı kesicilere güvenme genel bir eğilimdir. Ağrı kesiciler geçici bir rahatlama sağlarken, kalıcı çözümler değildir ve sıklıkla yan etkilerle birlikte gelirler.

Ayaklarımız dengemizi korumada önemli bir rol oynar ve harekete yardımcı olurlar. Ayaklarımıza düzenli egzersizlerle baktığımızda, sadece sırt ağrımızın iyileştirilmesinde de etkili olup olmamamıza yardımcı oluruz.

Bu 8 alıştırma, herkesin en iyi sonuçları almak için yapması gerekenler:

(1) Ayak basma:

Ayağa kalkın, dizlerinizi bükün, 3 saniye boyunca ayak parmaklarınızın yardımıyla yere tutun ve bırakın. Bunu bir günde ve günde üç kez yapın. Bu kan dolaşımında yardımcı olur ve aynı zamanda sırt ağrısından rahatlama sağlar.

(2) Ayak germe:

Oturun, sağ bacağını sol bacağına koy, sağ parmağını tut ve farklı yönlere salla ve ardından 10 saniye boyunca yana yat. En iyi sonuç için, bu üç adımı ayak başına tekrarlayın.

(3) Ayak yürüme:

Ayaklarınız üzerinde 20 saniye yürüyün ve bunu 5 kez tekrarlayın. Günde iki kez pratik yapın ve bağlarınızın nasıl güçlendiğini görün. Bu da dengenizi artıracaktır.

(4) Topuk tendonları germe:

Duvara bakarken sol bacağınızı öne doğru uzatın. Sol dizinizi ve sol kalçalarınızı öne doğru bükün ve 30 saniye boyunca bu pozisyonda kalın. Sağ bacağınız için yapın ve bunu günde iki kez uygulayın.

(5) Ayağınıza masaj yapın:

Ayağın altına bir tenis topu yerleştirin ve ark orada ve ileriye doğru hareket ettirin. Her gün birkaç dakika yapın ve farkı hissedin.

(6) Direnç Bandı:

Yere oturun, sol bacağınızı düzleştirin ve bir sandalye veya yatak desteğinin etrafını güçlü tutacak bir egzersiz bandını sarın. Bandın diğer tarafını sol ayağınızın üst kısmına yerleştirin ve gerginlik hissedene kadar geriye kaydırın. Şimdi, ayağınızı geriye doğru esnetmeniz, 0’dan 5’e kadar tutmanız ve serbest bırakmanız gerekiyor. Bacaklarınızın her ikisi için bu 10 kez tekrarlayın. Bu, kaslarınızın uyum sağlamasına ve güçlü olmasına yardımcı olur.

(7) Ayak bileği halkaları:

Bacakların yukarı doğru eğildiğin yerde yere yaslan. Şimdi, bacaklarından birini alın, uzatın, ayak bileğinizi saat yönünde 10 saniye ve sonra saat yönünün tersine döndürün. Her iki bilek için de aynı şeyi yapın ve günde iki kez egzersiz yapın. Bu egzersizi yapmak sırt ağrısını tedavi etmenize yardımcı olur çünkü topuklar ve ayak parmakları gibi, ayak bilekleri de dengenizi ve hareketliliğinizi iyi bir şekilde muhafaza etmede önemli bir rol oynar.

(8) Ayak-Kalem-Alıcılar:

Bu diğerinden çok daha kolay. Tek yapmanız gereken, parmağınızla bir kalem veya kurşun kalem almak ve 10 saniye boyunca tutmak. Haftada iki kez veya üç kez 5 kez uygulayın.

Bu egzersizleri düzenli olarak yapmak sırt ağrısını iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Ancak, ağrı devam ederse, derhal doktorunuza danışmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu