Hobiler ve El Sanatları

Testere Bıçakları Nasıl Boyanır

Boyalı testere bıçakları dekoratif ve rustik sanat yapmak için harika bir yoldur. Birçok sanatçı dekoratif manzaralar boyar, ancak testere bıçağında ne isterseniz onu boyayabilirsiniz. Bıçağı temizledikten sonra, bir konuşma parçası olacak yeni bir sanat eseri yapmak için ya akrilikler ya da yağları kullanabilirsiniz!

Testere Bıçağının Temizlenmesi

Zımpara veya çelik yünü ile herhangi bir pası çıkarın. 300 zımparalı zımpara kağıdı veya bir çelik tel yünü kullanın ve bıçak boyunca küçük dairelerde çalışın. Pulu tamamen temizlemek için bıçağı fırçalamak için sert bir basınç uygulayın.

 • Bıçakta ekstra sert noktalar veya yağlar için, ovma yastığınız ile birlikte az miktarda bulaşık deterjanı kullanın.
 • Pas parçacıklarından korunmak için göz ve ağız koruması giymeyi düşünün.

Testere bıçağını bir kat metal astar ile püskürtün. Astarı temiz bir bezle tıraş bıçağının yüzeyinden ince bir tabaka halinde uygulayın. Yüzeyde biriken fazla primerleri silin. Devam etmeden önce primer en az 15 dakika kurumasını bekleyin.

 • Metal astar, yerel donanım mağazanızdan satın alınabilir.
 • Astar, testere bıçağını pastan korur, aynı zamanda boya yapışmasına da yardımcı olur.

Bıçağı taban kat olarak siyah veya beyaz akrilik boyalarla kaplayın. Testere bıçağının yüzeyini kaplamak için geniş bir fırça veya sprey boya kullanın. Testere bıçağında soldan sağa doğru çalışın. Ters yönde ikinci kat uygulamadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

 • Alt tabaka rengi, testere bıçağını boyamak istediğiniz renklere bağlıdır. Daha açık renkler için beyaz ve daha koyu renkler için siyah kullanın.

Tasarımınızı testere bıçağı üzerine çizin. Boyamak istediğiniz tasarımları çizmek için yumuşak bir kalem kullanın. Alt katmanı siyah çizdiysen, işaretlerini yapmak için beyaz bir kömür kalemi kullanın.

 • Çizimlerini boyamayacağından, çizimlerinizi fazla ayrıntılandırmayın. Bunun yerine, ana şekiller ve formların gevşek bir taslağını yapın.

Bıçağı tahta veya kağıdın bir hurda parçasına yerleştirin. Testere bıçağını tabakanın ortasına yerleştirin, böylece boya başka bir yüzeye çıkmaz. Testere bıçağını levhadan kaldırdığınızda, kenarlar düzgün ve temiz görünecektir.

 • Birine erişiminiz varsa testere bıçağını bir şölende kelepçeleyin.
 • Testere bıçağını tuttuğunuzda dikkatli olun, böylece kendinizi yanlışlıkla kesmeyin.

Hızlı kuruyan bir ortam için akrilik boyalar kullanın. Akrilik boyalar 15 dakika ile bir saat arasında kurumaya eğilimlidir. Siyah ve beyaz ile birlikte çeşitli renkler seçin, böylece farklı değerleri karıştırabilirsiniz. Boyalarla hızlı çalışırsanız, akrilikler sizin için doğru seçim olabilir.

 • Akriliklerle kullandığınız boya fırçaları su ile kolayca temizlenebilir, ancak bunları kullanmadan 10 dakika içinde temizlenmeleri gerekir.
 • Akrilikler, yağlı boyalardan daha az pahalı olma eğilimindedir.

Daha uzun bir çalışma süresi istiyorsanız yağlarla boyayın. Yavaş çalışıyorsanız ve renkleri karıştırabileceğiniz zaman daha fazla kontrol istiyorsanız yağ boyaları seçin. Boyadığınız bölgedeki neme bağlı olarak, yağlı boyaların tamamen kuruması bir hafta kadar sürebilir.

 • Yağlı boyalarla çalışırken iyi havalandırılmış bir alanda çalıştığınızdan emin olun.
 • Yağ ile kullanılan fırçalar mineral alkollü veya terebentinle temizlenmelidir.

Arka plan ile başlayın ve ön plana doğru çalışın. Açık renklerden daha koyu tonlara kadar çalışın. Arka planınızı bulanık tutun, bu yüzden mesafe gibi görünüyor. Ön plana yakın boyadıkça, resminize daha fazla ayrıntı eklemeye başlayın.

 • Turuncu ve mavi, sarı ve mor ve kırmızı ve yeşil gibi tamamlayıcı renk şemaları ile çalışın.

Sanatınızı Bitirme

Boya tamamen kurumasını bekleyin. Testere bıçağınızı tamamen kuruyana kadar güvenli ve kuru bir yerde bırakın. Akrilik kullandıysanız, 1 gün kurumaya bırakın. Yağları kullandığınızda, en az 1 hafta kurumaya bırakın.

 • Boya kuru olup olmadığını görmek için kürdan ile küçük, farkedilemez bir alanı test edin.

Boya üzerine UV-koruyucu bir vernik püskürtün. Testere yüzeyine vernik ince bir tabaka püskürtün. UV ışınlarına dayanıklı bir vernik, ışığınızı yansıtarak ve renkleri koruyarak, resminizi güneşten korur.

Sanatınızı duvara güvenli bir şekilde asın. Testere bıçağını asmak için saplama bulucuyu güvenli bir yere koyun. 1 ⁄ 2 inç (1.3 cm) dışarı çıkacak şekilde bir çiviyi çekiçle duvara sürün . Testere bıçağını asın, çivi ortadaki delikten geçecek şekilde asın.

 • Bıçağı, çocukların ulaşamayacağı kadar yükseğe koyun.
 • Testere bıçakları içeride veya dışarıda asılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu